Постановката е на младия режисьор Борис Кръстев по пиесата „Филоктет“ на Хайнер Мюлер.
„Вниманието ми попадна на този текст, първо, защото има своите корени в античността, която аз много харесвам – като драматургия, като изкуство. Второ, текстът е с изключително скъсена фабула, той е много сгъстен като драматургичен текст и върху него би могло да се догражда и експериментира, да се конструира една постановка в посоката на пиесите уроци, които Бертолт Брехт завещава. Изключително малко са, според мен, постановките, които изобщо се занимават с политическото като високо политическо – какво, как се случва, какви са механизмите. Тук най-много ме занимава темата за отхвърления, „забранения“ по някакъв начин човек, който е изключен от социума, обслужвайки някаква политическа цел в даден момент и опита той да бъде асимилиран след това от това политическо. Този контраст, тази съпротива на индивида спрямо властта, спрямо силния на деня, който може да си позволява да включва и да изключва някой друг, ме вълнува особено силно. Защото отхвърлени има постоянно и ако ние не сме тези, които отхвърлят, то много често сме тези, които гледат отстрани – както някои от гърците са правили, когато оставят Филоктет на брега. Може те да не са взели решението, но и не са направили нищо, с което да го променят – а това ми се струва зловещо.“
В представлението участват актьорите Иван Николов, Атанас Петков и Деян Жеков, сценографията е на Гергана Лазарова - Рънкъл, Яна Василева и Росица Грънчарова, а музиката – на Каролина Койнова.
Проектът е осъществен, с подкрепата на програма “Дебюти” на Националния фонд "Култура" и на Гьоте институт - София.
Спектакълът е с немски и английски субтитри.
Венецианското биенале за съвременно занаятчийско изкуство "Хомо Фабер" е инициатива на фондацията за творчество и занаятчийство "Микеланджело", базирана в Швейцария, която подпомага съвременните занаятчии по цял свят и насърчава едно по-хуманно, приобщаващо и устойчиво бъдеще. Вече трата година в престижния форум без аналог в света участват..
Тридесет и три години отбелязва специалност "Метал" в НХА с едноименна изложба в галерия "Академия". Това е завършващ етап на едноименен двугодишен проект, осъществен в рамките на Конкурса за финансиране на проекти за присъщата научна и художественотворческа дейност на Националната художествена академия. В рамките на проекта бяха проведени..
"Литература в движение. Чужбина през очите на една писателка антрополог." Така беше озаглавена срещата с румънската писателка Ралука Над на събитията, които организира Румънското министерство на културата на Софийския международен панаир на книгата през декември 2024. Родената в Клуж-Напока антроположка и писателка е една от най-интересните румънски..
На Ивановден столичната галерия "Арте" се оказа тясна, защото имаше толкова много гости, с които художникът проф. Иван Газдов беше решил да сподели своя имен ден с една изложба. Изложбата се казва "Добра вибрация" и включва графики и скулптура. За първи път Иван Газдов, който работи основно в областта на графиката, плаката, илюстрацията карикатурата, и..
Предстои издаването на "Антология на съвременната румънска поезия" у нас. Подготвя се от преводачката Лора Ненковска и издател Георги Гаврилов. Съставител на сборника е румънският поет Клаудиу Комартин, който вече е добре познат у нас – бил е на фестивала "София: Поетики", представял е списанието "Поезис Интернационал", на което е главен..
Какво е "съдебна реформа" в контекста на предстоящия избор на главен прокурор у нас, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Борис Митов ,..
2025 година обещава да бъде знакова за културния живот на Пловдив, според Виктор Янков , експерт "Събития и проекти" във фондация "Пловдив 2019". Градът..
Днес поздравяваме Тони Димитрова с рождения ѝ ден – обичаната българска певица, която продължава да вълнува сърцата на своите почитатели. В навечерието..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg