Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Калки и краят на света

Нeделя, 10 февруари, 0.30 часа

БНР Новини

Предлагаме ви да чуете радиодраматизация по световноизвестния роман „Калки“. Малко е апокалиптично. Бивш военен от Виетнам твърди, че е последното превъплъщение на бог Вишну, дошъл да обяви края на човечеството. Оттук следват: култ, корупция, наркотици, фанатизъм, атентати и всеобща лудост. Да не забравяме и участието на разузнавателните служби, различните мафии, най-известните медии. На всичкото отгоре предсказанието на Калки се сбъдва. Мрачно, но това е Гор Видал – надеждата в романите му се появява, за да изгасне бързо. И той твърди, че нашият свят е точно такъв – безнадежден.
Видал е роден през 1925 г. и е син на военен летец и театрална актриса. Дядо му е сенатор, а вторият му баща е потомък на вицепрезидент. Доведен брат е на Джаки Кенеди. Далечен братовчед на Джими Картър и на Ал Гор. При това потекло съвсем естествено познава лично повечето от водещите американски политици на своето време. И непрестанно ги критикува.
Автор е на над 20 романа, 8 пиеси, много сценарии, разкази и есета.
През 1993 г. е удостоен с американската Национална награда за литература.

Автор на радиодраматизацията: Димитър Пунев.
Участват артистите: Любомир Бъчваров, Георги Русев, Светослав Неделчев, Иван Петрушинов, Николай Антонов, Таньо Маринов, Добри Добрев, Продан Нончев, Ана Маринова, Мая Владигерова, Бистра Влахова, Божидар Лечев и Александър Александров.
Режисьор: Димитър Пунев



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Дългият път на деня към нощта" от Юджийн О'Нийл в четири части по програма "Христо Ботев"

Юджийн О'Нийл пише "Дългият път на деня към нощта" през 1940 година, само четири години преди това, през 1936-та, той става Нобелов лауреат като драматург. В "Дългият път на деня към нощта" О'Нийл разказва историята на своето семейство. Всички конфликти и ситуации, съответстват на мъчителните, изстрадани мигове, изживяни през годините в неговия дом...

публикувано на 31.01.25 в 08:00

In Memoriam: Валя Бояджиева

Отиде си вълшебницата на музикалното оформление Валя Бояджиева. Професионалният ѝ път премина в БНР. Работи за различни редакции в програма "Христо Ботев". За късмет на Радиотеатъра, тя прекара дълги години като музикален оформител на радиопиесите. Остави толкова много след себе си, че ще трябва продължително да ѝ благодарим. Фин човек. Прекрасен..

публикувано на 28.01.25 в 15:48
Колаж: Теодор Иванов

За да се роди, поетът трябва няколко пъти да умре – Жан Кокто

Словото се умори и капна. Капна до такава степен, че ми е съвестно да прибягвам до услугите му. То е като кон, коленичил кон. Камшик, камшик трябва! Единственият камшик – това е смехът! Смейте се, гадове, на мъките на падналото слово. Виктор Ерофеев, "Три срещи" "Орфей" на Кокто е модернистична и ексцентрична интерпретация на една класическа..

публикувано на 24.01.25 в 08:00

Премиера на "Монетата" в Радиотеатър

Историята на "Монетата" започва през 2020 г., когато е отличена като победител в конкурса за нова пиеса на Нов български университет. На 20 януари 2021 г. се състоя премиерата ѝ на сцената на Младежки театър "Николай Бинев". В началото на 2025 г. пък слушателите на програма "Христо Ботев" ще могат да чуят премиера на аудио "Монетата" – от 16 часа на..

публикувано на 15.01.25 в 16:35

Антиутопията "Восъчко" в ефира на "Христо Ботев"

Камила Грудова (Camilla Grudova) е канадска писателка, която дълго време не може да си позволи свой мобилен телефон, а баба ѝ се е препитавала като шивачка в Париж. Първата машина, която Камила е имала в дома си била шевна, компютър получава едва като тийнейджърка и вероятно с негова помощ завърша История на изкуството в университета в Торонто. За..

публикувано на 01.11.24 в 16:15