Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Захари Каменов е носител на Националната награда за живопис „Владимир Димитров-Майстора“ 2019

БНР Новини
Захари Каменов
Снимка: архив БГНЕС

Днес – 1 февруари, в деня на рождението на Владимир Димитров-Майстора  по традиция в Художествената галерия на град Кюстендил се връчва годишната национална награда, носеща името на големия български живописец. За участие в конкурса са предложени 11 художници. През декември 2018 станаха известни имената на номинираните: Атанас Парушев, Атанас Ташев, Валентин Дончевски, Захари Каменов, Румен Жеков , Чавдар Петров.

Наградата „Владимир Димитров-Майстора“ се присъжда за изключителни постижения в изобразителното изкуство през изминалата година. С изложбите си през 2019 в различни галерии и арт-пространства както в столицата, така в цялата страна, тези изявени артисти доказват, че журито е трябвало да избира сред много стойностни работи и колекции.

Веднага след приключването на церемонията в Кюстендил, председателят на СБХ Любен Генов обяви по телефона пред слушателите на "Артефир", че Захари Каменов  е художникът, който получава наградата „Владимир Димитров-Майстора“ тази година. Каменов взема и статуетка, изработена от скулптура Кирил Матеев, 5000 лева от община Кюстендил и 2000 лева - от Министерството на културата.

Да припомним, че през лятото на 2018 в предаването представихме експозицията от живопис и теракота, озаглавена „Небесното куче“, която Захари  Каменов беше подредил в Софийската градска художествена галерия. Тези 30 живописни платна, създадени специално за пространството на голямата столична галерия, се допълваха  от три цикъла теракота, вдъхновени от неолитното изкуство.

Според традицията в Художествената галерия „Владимир Димитров-Майстора“ на 1 февруари се представя и изложба на предишния носител на приза. „Движение и покой“ е озаглавена изложбата на Анета Драгушану носителка на наградата през 2018. А спосещение на къщата-музей на Майстора в кюстендилското село Шишковци, както и с връчването на националната награда в галерията на Кюстендил беше отбелязана 137-ата годишнина от рождението на Владимир Димитров - Майстора.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Мария Столарова - автопротрет

"Отстоявана естетика" за 100-годишнината на художничката Мария Столарова

През 2025 г. се навършват 100 години от рождението на Мария Столарова (1925 – 2016) – една от ученичките на Дечко Узунов. По този повод галерия "Дечко Узунов", филиал на Софийската градска художествена галерия, представя експозиция с живописни платна, обхващащи както ранни нейни творби, така и емблематични произведения от по-късни периоди. Изложбата..

публикувано на 03.12.24 в 17:40
проф. Любомир Стойков

"Tрансформации на красотата" в изложбата на Юрий Ковачев

Самостоятелната изложба на художника Юрий Ковачев "Трансформации на красотата" се открива на 3 декември в столичната галерия "Милениум". В експозицията са включени 51 творби, сред които пейзажи, картини на стара София, натюрморти, балерини и планини, нарисувани с маслени бои на платно. Изкуствоведът проф. Любомир Стойков коментира: "Авторът се..

публикувано на 03.12.24 в 16:35

"Апокриф" с 30-о юбилейно изиграване

Представлението "Апокриф" на театрална работилница "Сфумато" задава въпроси за живота между този и онзи свят, за срама, за битката между доброто и злото. Текстовете са по адаптации на Иван Добчев и Маргарита Младенова и поставят в контекста "наивистични сънища за живота на човека между небето и земята сънувач." Повече за представлението, което ще има..

публикувано на 03.12.24 в 12:15
Людмил Станчев, Емил Янев, проф. Георги Гунев (от ляво надясно)

Към бреговете на свободата

В епизод 564 "Трамвай по желание" прави реверанс към музата на историята Клио и среща своята публика с една от легендите на българския исторически корпус проф. Георги Гунев. Георги Гунев е завършил история в СУ "Св. Климент Охридски". Бил е аспирант в Института за международни отношения в Москва. 13 години е преподавател в Софийския университет. От..

публикувано на 03.12.24 в 11:38
Петър Петров - Перо

"Слънчева линия" от Иван Вирипаев за първи път на българска сцена

Когато викаш, за да бъдеш чут, всъщност пречиш на другия да те чуе. А когато искаш да разбереш повече за себе си и отношенията си с човека, с когото си избрал да споделяш живота си, не е нужно да ходиш на семейна психотерапия, може и просто да отидеш не театър. За целите на тези думи спомага поставянето за първи път на българска сцена на пиесата от..

публикувано на 03.12.24 в 08:50