Поканихме в „Артефир“ Димитър Димитров – Анимитер след поредната награда за най-добра анимация на новия му филм „Щастие“ от SmartPhone Film Festival в Дъблин. Това е второ поредно отличие за режисьора от престижния конкурс, в който тази година участват над 1000 филма на автори от различни държави. Късометражният филм от 6 минути и този път е по сценарий на писателя Дилян Еленков, с който творческият тандем печели над 50 награди от международни кинофестивали за последните три години.
Димитър Димитров – Анимитер създава филмите си изцяло на смартфон, което се превръща в негов патент след успеха на дебютния му филм "Денят на кървавите венци" (The Day of the Bleeding Gums). С него той спечели награда за най-добра анимация на филмовия фестивал Hollywood Weekly в Лос Анджелис през 2014 година. Известен е още с филмите си "20 ритника", „Малоумното дете“, "Баба", по който работи заедно с режисьорката Роза Колчагова. В момента прави най-новия си филм със заглавие „Мир“. Предстои да го гледаме в края на тази година.
„За успеха на един филм направен на смартфон са важни не само техническите умения и безупречното познаване на тайните на анимацията, но и изненадващият финал“, казва българският режисьор. Доказателство за това е и наскоро награденият филм „Щастие“, който успява да изненада зрителите със финала си.
Писателят и журналист Димитър Шумналиев гостува в "Артефир" със своята "Поема за бохема" – роман в минало несвършващо време. Ежедневните спектакли, политически, икономически, обществени, са прекрасна лаборатория за един писател, смята Шумналиев. "Надарени сме от историята и от Бога да бъдем наистина заредени с творческа енергия и..
Новата книга на Любомир Канов се нарича "Късен следобед" и по думите му в нея разказва "за своето пребиваване на толкова тъжната и прекрасна Земя". "Има такива хора – не е ясно дали се наричат писатели, прави уговорка той още във въвеждащия текст и продължава, но изглежда, че те не могат да не кажат думата си в края на своя следобед, преди да се е..
Венецианското биенале и българските участия в него са тема на изложбата "Acqua alta" (куратори Светлана Куюмджиева и Пламен Петров) в галерия "Капана" в Пловдив. Изложбата е историческа, проследява с текстове, произведения и частични възстановки общо 11-те представяния на България в 130-годишната история на този най-стар и авторитетен форум за..
"Когато започва война, думите стават излишни, нужни са действия", четем на корицата на "Речник на войната" – силна и трагична книга, разтърсваща, както самата война срещу Украйна. Тя е променила думите, променило се е значението им. Украинският поет Остап Сливински, съставител на "Речника" припомня в предговора си поетичния цикъл "Свят: наивни поеми",..
Драматичният театър "Апостол Карамитев" в Димитровград възражда на сцена спектакъла "Лазарица" по прочутата пиеса на Йордан Радичков. На 27 януари зрителите ще могат да видят възстановена в оригиналния ѝ вид постановката, направена преди 20 години от проф. Крикор Азарян. "Целта ни е този текст на Радичков да го пренесем през времето, както..
Новата книга на Любомир Канов се нарича "Късен следобед" и по думите му в нея разказва "за своето пребиваване на толкова тъжната и прекрасна Земя". "Има..
Българското национално радио отбелязва своята 90-годишнина. По този повод е празничното издание в ефира на програма "Христо Ботев". Включиха се колеги от..
Антикорупционният фонд ( АКФ) излезе с ново разследване , в което разкрива "скандални назначения на политически свързани лица в "Булгартрансгаз"...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg