Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Български изпълнители: Иванка Нинова

Иванка Нинова
Снимка: личен архив

С партията на Еболи от „Дон Карлос“ на Верди Иванка Нинова дебютира на сцената на Софийската опера. Явява се на конкурс заедно с още седемдесет и шест певци. На третия тур остават десет, от които само трима са допуснати до спектакъл. Тя избира „Дон Карлос“. „А това не е за всяка уста лъжица – ми казаха. Още ти е рано, не можеш да тръгнеш с нея. Избери си нещо друго“. Тя не избира друго. Прослушва я още веднъж диригентът Иван Маринов и й определя дата. На сцената е заедно с водeщи солисти на театъра – Стефан Еленков, Стефка Евстатиева, Никола Василев и Константин Янков. „Тази роля ми даде увереност, че мога да се справя с трудните неща. Даде ми заряд, който не ме е напускал и до днес, даде ми едно щастие да съм на сцената и любов към операта, която ще приключи, когато си отида от този свят“.
На сцената на Софийската опера тя изпълнява още Азучена от „Трубадур“, Амнерис от „Аида“, Фенена от „Набуко“, Прециозила от „Силата на съдбата“, Федерика от „Луиза Милер“  на Верди, Кармен на Бизе, Сузуки от „Мадам Бътерфлай“ на Пучини.
„Много обичах ролите, в които се страда“ – казва Нинова.
Иванка Нинова е родина през 1959 г. в гр. Видин. Завършва музикалното училище в Плевен при Дора Гложенска, а след това Музикалната академия „П.Владигеров“ в София, при проф. Лили Стефанова. От 1989 г е солиска на Софийската опера.
Носител е на няколко награди и признания: на конкурса "Вердиеви гласове" в Бусето, Италия (1989) става носител на звание "Финалист-лауреат" и най-добър мецосопран на конкурса.
Иванка Нинова има богат кантатно – ораториален репертоар. Участва в първите изпълнения за България на “Реквием” на Дворжак”, “Пролетна симфония” на Бритън, “Песни” на Икума Дан, “Симфония №2” на Тъпков. Пяла е в Реквием на Моцарт и на Верди, който е й е любим, „Стабат матер“ на Перголези и Росини, Симфония №9 на Бетовен, „Месия“ на Хендел и др.
Гостувала е и в други оперни театри на България, както и е канена за солист на Софийска филхармония, Симфоничния оркестър на БНР, филхармониите на Русе, Пловдив, Плевен, Враца, Видин, Стара Загора, Разград.
От 1992 г. преподава оперно пее в Софийската музикална академия първо като асистент на проф. Лили Стефанова, а след това и със самостоятелен клас. От тази година тя вече е професор.
В звуковия файл може да чуете още интересни неща, които разказа Иванка Нинова.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Албена Петрович-Врачанска

Албена Петрович-Врачанска: Човек за да пише, трябва да има нещо да каже

Срещата ни с композиторката Албена Петрович-Врачанска започна с премиера в рамките на фестивала Rainy days в Люксембург на "24 криптографски учения за 6 пиана, 12 изпълнители и 24 ръце", премина през дисертационен труд в НМА "Проф. Панчо Владигеров" и достигна до лична среща на премиерата на Втория ѝ концерт за пиано и оркестър в Първо студио на БНР...

публикувано на 18.02.25 в 08:20
Васил Спасов

Да сбъдваш джаз мечти динамично и елегантно

"Във Funkallero сбъднах мечтите си откъм мелодии, които са били в главата ми от много време. Музикантите, с които свирим се влюбиха в тази музика и в това, което правим. Най-хубавото нещо за един творец е да имаш хора, които са на твоя страна и да приемат твоята музика като тяхна си." Това сподели композиторът, пианист, аранжор и бенд лидер Васил..

публикувано на 17.02.25 в 17:35

Глен Хюз идва с мегаспектакъла "Гласовете на рока със симфоничен оркестър"

A сега да станем! Шапки долу! Защото влиза един ритащ същински хард рок колос, класик. Казват, че жив класик бил онзи, дето като го срещнеш, си викаш: "Божичко, тоя още ли е жив!". Да, жив е гигантозавърът, гордо носи името Глен Хюз . Голям приятел на България и герой, който си сверява часовника с миналото в името на бъдещето. А той още го има...

публикувано на 17.02.25 в 12:53

Излезе нова книга с непознати писма от Париж на младия Любомир Пипков

В понеделник, 17 февруари, от 18 часа в концертната зала на Националната музикална академия в София ще се състои официалното представяне на наскоро издадената книга с новооткрити писма на Любомир Пипков до неговите родители от Париж. Писмата датират от края на 20-те и началото на 30-те години на ХХ век, когато големият български композитор е живял,..

публикувано на 17.02.25 в 07:50

"Залезът на боговете" в Брюксел – триумфален финал на Вагнеровата тетралогия в "Ла Моне"

С последната, четвърта част – "Залезът на боговете", завърши представянето на монументалната тетралогия "Пръстенът на нибелунга" на Рихард Вагнер в Кралския театър "Ла Моне" в Брюксел. Огромно начинание, започнало през ноември 2023 г. Продукцията ще остане в историята на операта и с факта, че тя бе реализирана сценично от двама режисьори...

публикувано на 16.02.25 в 08:05