Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

История и геополитика - Изборите за европейски парламент и бъдещето на Европа

БНР Новини
Снимка: БГНЕС

Наближаването на изборите за европарламент изостри политическото противопоставяне в Европа. На преден план излезе конфликтът между Матео Салвини и Емануел Макрон. Салвини призова французите да свалят Макрон, а френският президент отзова посланика на Франция от Рим. В разгара на тази политическа борба разговаряме с евродепутата от БСП Георги Пирински, авторитетен политик, повече от 30 години действащ на българската политическа сцена. Като представител на социалдемокрацията Георги Пирински акцентира върху нейната политика. Истинската Европа според българския евродепутат е социална Европа, Европа която защитава правата и интересите на широките и малоимотни слоеве от населението. Българският евродепутат счита, че европейската социалдемокрация се е увлякла в стремежа си да търси ефективна пазарна икономика. Получило се е така, че социалната тема е била иззета от т.н. консервативни и национални партии. Именно Салвини днес критикува Франция за нейната неоколониална политика в Африка и ограбването на африканските народи, което поражда мизерия и съответно неконтролируема миграция, от която страда Италия. Георги Пирински обаче вижда опасност от разпространението на национализма, който може да породи междунационални конфликти. „Днешният свят е взаимосвързан и никоя държава не може да се самозатвори в себе си.“, посочи евродепутатът. Все пак на този етап рейтингът на национално-консервативните сили се покачва, докато партиите, свързали се с глобализацията, включително социалистическите, губят подкрепа.

Чуйте разговора с Георги Пирински в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Сигурността или вечната игра на котка и мишка

С Йовко Ламбрев, IT експерт, разговаряме в рубриката "Въпреки мрежата" за същността на компютърните престъпления. Къде да пазим многото си пароли? Какво да знаем за фалшивите профили? Защо да не се предоверяваме за неща, които изглеждат хубави, евтини и лесни за достъп? Какво са "фишинг" имейлите? Как да пазаруваме онлайн така, че да не попаднем в..

публикувано на 05.11.24 в 09:00

Специален фокус на "Университетската седмица на книгата в УНСС" са книжните инфлуенсъри

В Шестото издание на "Университетската седмица на книгата в УНСС" участват 20 издателства, които са подготвили намаления и промоции специално за студентите в Университета за национално и световно стопанство (УНСС). Очакват се десет премиери на книги, с участието на техните автори. Съвременни книги за съвременни деца: Защо е важно съдържанието да е..

обновено на 04.11.24 в 14:07

Да свалиш наметалото, или искейпизмът – защо?

Ескапизъм, искейпизъм, оттегляне, отдръпване, доброволно отшелничество – дълга синонимична редица, обозначаваща явление, присъщо на човечеството, откакто има човечество, но набиращо сила в модерната епоха. Говорим с философа от СУ професор Стилиян Йотов, с журналиста и писателя Иво Беров, с психолога Иван Иванов и с публициста и колумниста Диян..

публикувано на 04.11.24 в 12:50
Колаж: Георги Корнейков

"ЕкоОбщина": Френско-българско партньорство за екологични градове

Важността на устойчивото третиране на отпадъците и рециклирането, ролята на кръговата икономика и ползите от съвременни методи за управление на отпадъците са ключови теми на семинара "Отпадъци и рециклиране", организиран от Френското посолство и Френския културен институт в България. Това събитие е част от конкурса "ЕкоОбщина – устойчив град и..

обновено на 04.11.24 в 12:35
Тодор Цеков, Антон Митов и Радослав Диков (от ляво надясно)

Антон Митов представя: Теодор Цеков и Радослав Диков

Теодор Цеков е журналист в седмичния вестник "Филтър" и сайта, носещ същото име. Радослав Диков е също журналист, вече бивш – работил дълги години в Немска редакция на БНР. Сега пише фейлетони. За мухата в студиото, политиката и най-дългата дума в немския език, или "последният да затвори вратата". Полусериозно преди президентските избори в САЩ –..

публикувано на 04.11.24 в 12:14