В галерия „Структура“ се откри изложба на известната немска художничка Роземари Трокел, която се занимава с различни теми като феминизма, различията между половете, ролята на жената-художник в света на изкуството, правата на животните, въпроса за идентичността. Събитието се осъществява със съдействието на Гьоте институт България и е част от поредица самостоятелни изложби от програмата на Института за международни отношения на Германия (ИФА), включваща Зигмар Полке, Георг Базелиц и Герхард Рихтер.
Роземари Трокел се занимава с живопис, скулптура, фотография, видеоарт, инсталации. Следвала е изкуство в Академията за изящни и приложни изкуства в Кьолн. Кариерата ѝ стартира още в началото на 80-те години на миналия век – труден период за жената-художник, търсеща своето място в световната артсцена. От 1998 г. Роземари преподава в Академията по изкуства в Дюселдорф. Тя е първата жена, представила Германия на Венецианското биенале през 1999 г.
В експозицията в галерия „Структура“ са събрани нейни рисунки, видео и известната ѝ „Машина за живопис“ от 1990 г., която съдържа четки с коси от 56 съвременни художници от цял свят. Това нейно произведение „издига до абсурд обичайното мнение за ръчното занаятчийско – механично естество на изкуството, създадено от женската ръка“ и представлява „пародия на идеята за художника-гений“, пише художествената критичка Урсула Целер и допълва още: „Чрез един напълно деконструктивен метод, тя поставя всеки отговор, веднъж намерен, отново под въпрос или търси нов отговор. Непосветеният наблюдател би могъл да възприеме работата ѝ като разнородна и най-вече трудно разбираема. И все пак, една фино изтъкана мрежа от асоциации циркулира около всяка група произведения, в които мотивите, един път формулирани, претърпяват многобройни вариации и по този начин се дешифрират.“
Изложбата може да бъде разгледана до 30 март, а на 6 март там ще се състои лекция на Ан Пенхойсен за творчеството на художничката, коментираща и темата за феминизма в Германия.
През април у нас излезе епичният фентъзи роман "Волята на мнозина", първа книга от поредицата "Йерархията", дело на австралийския писател Джеймс Айлингтън. Преводач на изданието е Паулина Мичева. Действието в книгата се развива в Катенската република, измислено общество с прилики със Златния век на Римската империя . В Катен от романа..
В рубриката "Разговорът" на предаването “Нашият ден” разговаряхме с Григор Даулов – кмет на най-малката община в България, Чавдар, за една особено вдъхновяваща инициатива: "Месецът на книгата" . Събитието се провежда ежегодно от 2019 г. насам – от 23 април до 24 май – и превръща селото в притегателен център за любителите на литературата. "Културата е..
На днешния 1 май – Деня на труда – в рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" по БНР, гост беше писателят Николай Терзийски , който разказа за своя роман "Родиния". Произведението, по думите на автора, е едновременно "книга пътуване" и "книга завръщане". То създава едно пространство, което едновременно е илюзионно и действително ,..
В събота, 3 май, от 19:00 часа в централната сграда на Художествената галерия в Казанлък ще се проведе лекция на тема " Иван Милев – по пътя на една мечта. 100 години по-късно" . Лектор ще бъде директорът на галерията д-р Пламен В. Петров. Събитието е част от програмата "Събота в галерията". След лекцията посетителите ще имат възможност да разгледат..
Във всеки израз на идентичност и свобода човек може да открие парченце бунт. Ако иска да отвори очите и ушите си за него, разбира се. Да вземем например хип-хоп културата – движение, естетика, светоусещане, зародило се още през 60-те и 70-те години на ХХ век в Щатите. Да бъдем дори още по-конкретни в примера си. Да вземам вербалното проявление на..
Драматичният театър "Гео Милев" в Стара Загора обяви създаването на нов театрален фестивал в града. Той се нарича "Нови открити сцени +" и първото му..
Във всеки израз на идентичност и свобода човек може да открие парченце бунт. Ако иска да отвори очите и ушите си за него, разбира се. Да вземем например..
В деня, в който Общото събрание на съдиите във Върховния административен съд ще обсъжда ограничаването или yтвъpждаването на пpaвoтo нa гpaждaнитe нa..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg