Във връзка със започващия днес от 12.00 пред Министерството на здравеопазването протест на медицинските сестри и други специалисти по здравни грижи в студиото на „Нашият ден“ на програма „Христо Ботев“ на БНР гостува един от организаторите на протеста Мая Илиева – председател на браншовата организация по здравеопазване към КНСБ в болница „Токуда“. Протестът е започнат във ф.б.-група на медицински сестри, в която има 20 хиляди участници и е предизвикан от арогантното становище по повод предишните протести в Козлодуй, заплатите на специалистите по здравни грижи да бъдат увеличени с 50 лева. „Подигравката е нещото, което прави днес бунта на белите престилки“ конкретизира ситуацията водещата Ива Дойчинова. Позицията на браншовата организация на КНСБ е повече от непоследователна – ту подкрепят, ту не подкрепят, а над активистите се оказва натиск. Въпреки това организаторите са изпълнени с решимост. На първо място са поставили искането, търговски дружества в здравеопазването да отпаднат (всички болници в момента, независимо дали са държавни, общински или частни, са регистрирани по търговския закон). „Трябва да има реформа изцяло“, посочи Мая Илиева. Друго искане е базовото заплащане за всички специалисти по здравни грижи, без значение къде работят, да е равно на две минимални работни заплати. Медицинските сестри настояват също за справедлива регламентиране и нормиране на техния труд. Протестът на медицинските сестри е широко подкрепян от обществото и заплашва да взриви ненавижданото от мнозинството българи статукво.
Повече от разговора чуйте в звуковия файл.
Тази седмица за поредна година излезе докладът на Българския хелзинкски комитет за правата на човека в България за 2024-та. Какво констатира той в частта за медиите и правосъдната система, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Надежда Цекулова , един от авторите на доклада. "За съжаление нищо в доклада не ни изненада. Установихме,..
За добрите практики в грижата за бездомните животни в "Нашият ден" разговаряме със Стефан Курдов , журналист, музикант и двигател на гражданската инициатива за създаване на зоополиция във Варна. Курдов заявява: "Водим разговори с ръководството на града. Идеята е да се създадат сертификати за доброволни структури за предпазване на животните от..
Между 18 и 22 февруари в Панаирното градче в Пловдив традиционно и отново съвкупно се проведоха международните изложенията Агра, Винария и Фуудтех, събирайки по този начин целия път от производството до преработването на земеделската продукция. Акцентите в изложението и деловата му програма тази година бяха прецизното земеделие и връзката между..
В рубриката "Мигранти с таланти" ви срещаме с един финландски художник. Той се казва Томи Нордгрен и е роден в столицата на Финландия – Хелзинки. Учил е в Художествената академия "Пекка Халонен" в родината си, както и в санктпетербургската Художествена академия. За първи път идва в България и пристига в старата ни престолна столица през 2004 година,..
В сила е забраната за лов и риболов, но въпреки това има някои "вратички" да се лови риба в тъмната част на денонощието при определени условия. Какви са те и какво ще правят ловците по време на забраната (но не само това), можете да научите от Росен Мирчев и Асен Масларски – гласовете на предаването "И рибар съм, и ловец съм". Чуйте сладката..
Преди 10 години на 22 април беше открита новата галерия "Стубел" с тринадесет картини от серията "Вертикали" изложбата на Атанас Парушев-Шока "Абстрактно"...
Между преводите и футбола – разговор в "Нашият ден" с Радослав Папазов , преводач от шведски и норвежки език и професионален футболен коментатор...
За три дни от днес до 26 април за четвърти път ще се проведат "Литературни срещи" на фондация "Прочети София". Темата е "Археология на паметта". Автори..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg