Панчо Владигеров е роден на 13 март 1899 г. в Цюрих, но детството му протича в Шумен – родното място на бащата, на дедите. От там, от гласовитите си предци, по-късно от общуването с любимия учител Добри Христов той наследява любовта, чувствителността към народната песен. В годините на обучение в Берлин, по-късно, когато развива богатата си европейска кариера, народната музика му дава идеи, самочувствие, модели; тя е, която изразява най-точно бурния му владигеровски темперамент – като творец и пианист, която изтъква неговата оригиналност.
Нечуваната ритмика, живописните мелодически пътеки, скритият в тях колорит подсказват на композитора идеи за мащабно разгръщане, което, особено в симфоничните опуси, е силно повлияно и от големите европейски композитори, чието творчество неминуемо влияе върху младия Владигеров.
В тези предавания ще прозвучат опуси, които дават представа за самобитния начин, по който Панчо Владигеров вплита българския фолклор в своето творческо въображение. И как това отношение към фолклора се предава на наследниците – син и внуци. Ще слушаме записи на братята Панчо и Любен Владигерови, както и на Владигерови – внуци.
Слушайте „Звукови хроники“, посветени на Панчо Владигеров и фамилията Владигерови, в три последователни понеделника - 11, 18 и 25 март от 17.30 ч.
В съботната вечер (23 ноември от 20 часа) ще си припомним три спектакъла на Софийската опера. Първият досег на българската публика с "Бохеми" е през 1922 година. Маестро Георги Атанасов ръководи премиерния спектакъл. А ние поглеждаме към друг спектакъл на "Бохеми" от 1955, съхранен в Златния фонд на БНР. В ролята на Рудолфо публиката възторжено..
Тридневният фестивал за некомерсиална камерна съвременна музика "ТрансАрт" ще се проведе за пети път. Ще прозвучи съвременна музика от България и цял свят с авангардни композиции от последните няколко години, както и от последните петдесетилетия. Във фестивала ще вземат участие млади и утвърдени наши и чуждестранни изпълнители. В три вечери на три..
Третият концерт от настоящия сезон 2024/2025 на Симфоничния оркестър на БНР, озаглавен "Тембри и нюанси", представя композицията на Иван Спасов "Епизоди за четири групи тембри", Концерта за виолончело и оркестър в ла минор, оп.129 от Роберт Шуман и Симфония № 5 в ми минор, оп.64 от Пьотр Чайковски. В аванс ви предлагаме да чуете разговора на..
"Опитвам се да правя хубава музика и не искам да слагам някакви ограничения и знаци" – думи на пианиста, композитор, аранжор и диригент Ангел Заберски. Често се сещам за това негово твърдение, и когато слушам композициите му, и когато съм част от публиката му и проследявам вдъхновеното музициране и безспорния професионализъм. Наскоро Ангел..
Музикантите от "Кварто" (Quarto) с пианиста Емануил Иванов ще представят две емблематични творби на Йоханес Брамс и Дмитрий Шостакович – клавирни квинтети от двамата композитори. Емануил Иванов за първи път ще свири двата квинтета. В произведенията на Брамс и Шостакович се открива стремеж за духовен полет и борба за свобода на човешкия дух...
В съботната вечер (23 ноември от 20 часа) ще си припомним три спектакъла на Софийската опера. Първият досег на българската публика с "Бохеми" е през..
В "Мрежата" гостува Ирина Морозовская, която е психотерапевт, известен бард, но най-вече одеситка. Проведох разговора си с нея на 19 ноември, ден след..
Фестивалът за съвременен танц и пърформанс представя най значимите заглавия на световната сцена. С опита си и възможностите си световните и европейски..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg