Бьорк, Жана д’Арк, Андреа Бочели, Анди Уорхол, Урсула Ле Гуин, Кристофър Робин, Ханс Кристиан Андерсен, Анна Ахматова – това са само част от героите в тази книга.
Защото в „Истории за деца, които смеят да бъдат различни“ Бен Брукс събира историите на точно 100 вдъхновяващи личности, които имат свой собствен път, често пъти различен от представите на другите как трябва да се живее и какъв е смисълът на човешкия живот.
Селекцията на Бен Брукс обаче е необичайна – редом с известните и популярни имена като Бьорк и Жана д’Арк, тук са представени и Луджеин Ал-Хатлул, активистка, която се бори за правата на жените в Саудитска Арабия, шофира, прави клипове и настоява, че жените трябва да имат същите права, както и мъжете. Тук е и Станислав Петров, руски инженер, които през 1983 г. предотвратява избухването на трета световна война. Просто една вечер компютърът в командния център показва, че Съединените американски щати са изстреляли ядрени ракети към Русия. Заповедите в този случай са категорични и ясни – на удара трябва да се отвърне с удар. Станислав Петров обаче не е войник – той не изпълнява заповеди, без да мисли. Куражът му се състои в това, че той проявява търпение и изчаква. Даже чака точно 23 минути, преди да стане ясно, че няма никакви ракети изстреляни към Русия.
„Истории за деца, които смеят да бъдат различни“ на Бен Брукс излиза с илюстрациите на Куинтън Уинтър, и наистина може да бъде вдъхновяваща книга с всичките тези кратки истории за хора, които не са се страхували да правят това, което искат.
Известният попарт художник Калоян Илиев - Кокимото открива интересна изложба в галерия "Видима", Севлиево. Роден е през 1979 г. във Варна. Завършва Факултета по изобразителни изкуства във Великотърновския университет "Св. св. Кирил и Методий". Специализира "Графика" в класа на проф. Радко Спасов, а след това в графичния департамент на Академията за..
Механизмите, които трябва да подпомагат финансово държавните театри, почти не работят. Културните политики са в някаква агония, а е необходимо да се обърне внимание на потребностите на всеки един културен институт, за да може той максимално добре да изпълнява своята функция. Това смятат директорката на Театрална работилница "Сфумато" проф...
Навършват се 143 години от рождението на Владимир Димитров-Майстора. За 13-и път ще бъде връчена Националната награда за живопис на името на художника. Ден преди награждаването на новия лауреат и откриването на изложбата на миналогодишния носител на наградата – Димитър Чолаков, в "Артефир" е разговорът с директора на Художествената галерия..
В предаването ви предлагаме документален запис от 4 ноември 2024 г. от залата на Виенската държавна опера на спектакъла на "Мадам Бътерфлай" – триактната драма от Джакомо Пучини, под диригентство на Джампаоло Бизанти. Композиторът открива сюжета за своята шеста опера по време на престоя си в Лондон, където гледа едноактната трагедия "Гейша" на Давид..
"С образа на онези деца, които бяхме" – в "Артефир" гостува авторът на мемоарната книга Андрес Сааведра Бараона . Институтът Сервантес бе домакин на представянето на книгата, написана от чилиецът Сааведра, който вече 40 години живее в България. В своята мемоарна книга Сааведра събира спомени, лица, анекдоти, съдби на онези млади..
Известният попарт художник Калоян Илиев - Кокимото открива интересна изложба в галерия "Видима", Севлиево. Роден е през 1979 г. във Варна. Завършва..
Механизмите, които трябва да подпомагат финансово държавните театри, почти не работят. Културните политики са в някаква агония, а е необходимо да се..
Преди дни депутатът Румен Петков попита "Кой го интересува ДС?", т.е. 35 години по-късно има ли смисъл да говорим за отминали неща. За кои "отминали неща"..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg