Бьорк, Жана д’Арк, Андреа Бочели, Анди Уорхол, Урсула Ле Гуин, Кристофър Робин, Ханс Кристиан Андерсен, Анна Ахматова – това са само част от героите в тази книга.
Защото в „Истории за деца, които смеят да бъдат различни“ Бен Брукс събира историите на точно 100 вдъхновяващи личности, които имат свой собствен път, често пъти различен от представите на другите как трябва да се живее и какъв е смисълът на човешкия живот.
Селекцията на Бен Брукс обаче е необичайна – редом с известните и популярни имена като Бьорк и Жана д’Арк, тук са представени и Луджеин Ал-Хатлул, активистка, която се бори за правата на жените в Саудитска Арабия, шофира, прави клипове и настоява, че жените трябва да имат същите права, както и мъжете. Тук е и Станислав Петров, руски инженер, които през 1983 г. предотвратява избухването на трета световна война. Просто една вечер компютърът в командния център показва, че Съединените американски щати са изстреляли ядрени ракети към Русия. Заповедите в този случай са категорични и ясни – на удара трябва да се отвърне с удар. Станислав Петров обаче не е войник – той не изпълнява заповеди, без да мисли. Куражът му се състои в това, че той проявява търпение и изчаква. Даже чака точно 23 минути, преди да стане ясно, че няма никакви ракети изстреляни към Русия.
„Истории за деца, които смеят да бъдат различни“ на Бен Брукс излиза с илюстрациите на Куинтън Уинтър, и наистина може да бъде вдъхновяваща книга с всичките тези кратки истории за хора, които не са се страхували да правят това, което искат.
Антологията "Животът през Средновековието" беше представена от проф. Цочо Бояджиев, проф. Олег Георгиев и Тони Николов, а журналистът Ангел Иванов прочете откъси. В сборника се срещаме със "забележителна галерия от теми и автори, сред които св. Тома от Аквино, папа Григорий Велики, св. Бонавентура и др". Преводачи са Евгения Панчева, Ирена..
"Започнах да правя тези фотографии в личното време на града – в затишието. Преди Коледните празници, веднага след Нова година, до началото на летния сезон. Последните няколко портрета направих в меката есен, когато всички си отдъхнахме от горещото лято на 2024 година. Изложбата става сега през ноември. Тя е предназначена за очите и сърцата на хората,..
Нобеловият лауреат за литература Юн Фосе пише първата си пиеса "Някой ще дойде" през 1992 година. В края на 90-те пиесите на норвежкия писател започват да се поставят по европейските сцени и не след дълго и на различни континенти. Постановката на Катя Петрова "Някой ще дойде" в Народния театър "Иван Вазов" е първи прочит на пиесата у нас и първа..
От 10 до 15 декември ще се проведе Софийския международен литературен фестивал в НДК. Дария Карапеткова , координатор на събитието, запознава слушателтие на "Нашият ден" с акцентите в програмата , която предстои да бъде обявена в завършен вид съвсем скоро. Една от звездите на международната литературна сцена, която ще гостува в България..
В рубриката "Темите на деня" екипът ни имаше удоволствието да разговаря с Теодора Нишков, известна още като Принц Датски, и доц. д-р Александър Нишков, преподавател по фотография в НАТФИЗ. Темата бе фотографията – изкуство, вдъхновение и наследство. Теодора Нишков, фотограф и наследница на писателя Димитър Подвързачов, представи своето творчество..
Днес отбелязваме 67 години от деня, когато за първи път записите в "Златния фонд" на БНР започват да се описват и организират във ведомост . По..
"Антология Съвременна българска поезия" има официална премиера на 5 декември от 18,30 ч. в Yalta ArtRoom . Включени са 43 утвърдени имена, а целта на..
На 30 ноември Нов български университет ще бъде домакин на уникален научен форум, който ще разгледа отношенията между природните и хуманитарните науки...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg