Спектакълът „Чехов х 3“ може да бъде видян в Театър Азарян в НДК единствено на 15 март – рождения ден на големия български режисьор, който си отиде през 2009 година. Така фондация „Проф. Крикор Азарян“ и театърът, който носи неговото име, ще отбележат 85 години от рождението му, които щеше да навърши на тази дата.
Заглавието на спектакъла е свързано с трилогията от Чехови пиеси, които режисьорът постави в последните години от живота си, въпреки напредването на болестта – „Чайка” в театър „Българска армия“, „Три сестри” в Младежкия театър „Николай Бинев” и „Вишнева градина” в Народния театър „Иван Вазов”. На сцената ще излязат Меглена Караламбова, Бойка Велкова, Георги Новаков, Александра Сърчаджиева, Койна Русева, Николай Урумов, Малин Кръстев, Станка Калчева, Владимир Люцканов, Валентин Ганев, Мария Каварджикова, Деян Донков и Марин Янев, за да изиграят откъси от представленията, които проф. Азарян създаде в края на творческия си път.
Автори на спектакъла са Антоанета Бачурова и Владимир Люцканов.
Във фоайето на театъра ще бъде подредена изложба с плакати от постановки на режисьора през годините, а след представлението ще бъде връчена и наградата на името на Азарян за ярко постижение в театралното изкуство. Първият носител на тази награда, учредена миналата година от фондация „Проф. Крикор Азарян“, е актьорът Деян Донков.
Венецианското биенале за съвременно занаятчийско изкуство "Хомо Фабер" е инициатива на фондацията за творчество и занаятчийство "Микеланджело", базирана в Швейцария, която подпомага съвременните занаятчии по цял свят и насърчава едно по-хуманно, приобщаващо и устойчиво бъдеще. Вече трата година в престижния форум без аналог в света участват..
Тридесет и три години отбелязва специалност "Метал" в НХА с едноименна изложба в галерия "Академия". Това е завършващ етап на едноименен двугодишен проект, осъществен в рамките на Конкурса за финансиране на проекти за присъщата научна и художественотворческа дейност на Националната художествена академия. В рамките на проекта бяха проведени..
"Литература в движение. Чужбина през очите на една писателка антрополог." Така беше озаглавена срещата с румънската писателка Ралука Над на събитията, които организира Румънското министерство на културата на Софийския международен панаир на книгата през декември 2024. Родената в Клуж-Напока антроположка и писателка е една от най-интересните румънски..
На Ивановден столичната галерия "Арте" се оказа тясна, защото имаше толкова много гости, с които художникът проф. Иван Газдов беше решил да сподели своя имен ден с една изложба. Изложбата се казва "Добра вибрация" и включва графики и скулптура. За първи път Иван Газдов, който работи основно в областта на графиката, плаката, илюстрацията карикатурата, и..
Предстои издаването на "Антология на съвременната румънска поезия" у нас. Подготвя се от преводачката Лора Ненковска и издател Георги Гаврилов. Съставител на сборника е румънският поет Клаудиу Комартин, който вече е добре познат у нас – бил е на фестивала "София: Поетики", представял е списанието "Поезис Интернационал", на което е главен..
Какво е "съдебна реформа" в контекста на предстоящия избор на главен прокурор у нас, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Борис Митов ,..
Днес поздравяваме Тони Димитрова с рождения ѝ ден – обичаната българска певица, която продължава да вълнува сърцата на своите почитатели. В навечерието..
С началото на Новата година Марк Зукърбърг, собственикът на Фейсбук, съобщи, че Meta – компанията майка на Facebook, прекратява програмата си за..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg