Във времето на „Неделен радиотеатър“ ви предлагаме да чуете „Фауст“ – радиодраматизация на безсмъртната история на Фауст, разказана от Йохан Волфганг фон Гьоте (1749-1832). Гьоте я пише цял живот. Тя се заражда като идея, когато той е двайсетгодишен, а я завършва година преди смъртта си. Фауст, човекът, завихрен във въртележката „горе-долу“, Бог-дявол, добро-зло“. Няма покой, има движение и развитие. Но за развитието е необходим противник. Гьоте вярва, че противостоящите сили не ни убиват, а ни предизвикват да вървим напред. Човекът, поставен в непрестанната битка между доброто и злото, неистово се опитва да усъвършенства несъвършената си природа.
Фауст иска да научи тайните на вселената, а колкото по-търсещ е човекът, толкова повече са изкушенията по пътя му. Развитието преминава през кризи, падения и възходи. Но именно противоречията дават сила и укрепват доброто. И ако трябва да разкажем съвсем накратко „Фауст“, тази огромна история на човешката еволюция, бихме могли да формулираме следното: „Търсещият човешки дух е крайният победител“. Надяваме се, че е точно така.
Участват артистите: Асен Миланов, Николай Бинев, Кирил Янев, Ружа Делчева, петър Червен, Луна Давидова, Илия Добрев, Лили Райнова, Петър Гюров, Илия Раев, Александър Притуп, Иван Хаджирачев, Искра Радева, Банко Банков, Светослав Карабоиков, Александър Тончев, Мирослава Стояноа, Рая Нанкова, Михаила Тихова.
Автор на драматизацията и режисьор – Кирил Каменов.
Камила Грудова (Camilla Grudova) е канадска писателка, която дълго време не може да си позволи свой мобилен телефон, а баба ѝ се е препитавала като шивачка в Париж. Първата машина, която Камила е имала в дома си била шевна, компютър получава едва като тийнейджърка и вероятно с негова помощ завърша История на изкуството в университета в Торонто. За..
Йохан Волфганг Гьоте – писател, драматург, учен, философ и политик, е роден през 1749 г. И преди, и след неговия живот, човечеството не спира да воюва. Неизвестно защо. Но битките са междуличностни, междудържавни, световни, сякаш неизлечими. С "Ифигения в Таврида" хуманистът Гьоте предлага различно решение. Не случайно мястото на действието е в храма на..
На 8 юли в рубриката "Радиоколекция" на Радиотеатъра, започваща в 0.15 часа, тръгва феноменален проект: "Под игото" на Иван Вазов под адаптацията на актьора Руси Чанев. Големият наш артист се заема с начинанието след като преподавателите в българските училища в чужбина му разказали колко е трудно за техните питомци да вникнат в текста на Патриарха..
На своите най-малки слушатели Радиотеатърът предлага от 13 до 19 май "Седмица на животните". Животните са герои на много народни приказки, а често и писатели ги вземат за свои персонажи, за да изкажат вълненията и тревогите, които изливат с перото си. Оскар Уайлд например, който със "Славеят и розата" ни разказва за любов, преданост и..
"Не те виждам" е саркастична история, която Палми Ранчев разказва лирично. Сарказмът идва от болката по загубата на човешкото, а лириката - от обичта му към човека. Ще ви разсмее и ще ви натъжи. Без никаква автоцензура, авторът говори директно и нарича черното – черно, а бялото – трудно постижимо. Макар да е ситуирана сред безпътицата на..
В съботната вечер (23 ноември от 20 часа) ще си припомним три спектакъла на Софийската опера. Първият досег на българската публика с "Бохеми" е през..
В "Мрежата" гостува Ирина Морозовская, която е психотерапевт, известен бард, но най-вече одеситка. Проведох разговора си с нея на 19 ноември, ден след..
Фестивалът за съвременен танц и пърформанс представя най значимите заглавия на световната сцена. С опита си и възможностите си световните и европейски..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg