В третия епизод на pадиоенциклопедията „По следите на дима“ отиваме в Новия свят, откъдето тръгва Колумбовият обмен - вероятно най-големият междуконтинентален трансфер на растения, животни,хора, идеи и… болести.
По него тютюнът стига до Европа. Оказва се обаче, че трудно бихме могли да го наречем "отмъщението на индианците", тъй като при тях пушенето или "обмяната на дъх" се извършва най-вече с ритуална цел. Индианците не са познавали пушенето от скука, за запълване или убиване на времето – то е „патент“ на европейците.
Пътем научаваме любопитни факти за лулите, както и за употребата на канабис за медицинска и рекреационна цел.
Разговаряме с историка Борис Стоянов, с основателя и председател на „Орловия кръг“, общество за индианистика, Любомир Кюмюрджиев, с Димитър Карагегов от Liberty 420, организация за легализиране на конопа и със Станимир Лучков, фотограф и член на клуба на почитателите на лули „Шапките“.
Институтът по математика и информатика - БАН, учредител на Регионалния академичен център на БАН - Бургас, стартира нов проект BG-RRP-2.011-0004 "Иновативна софтуерна платформа за сериозни образователни игри с креативна визуализация за изграждане на компетентност и отговорно управление на природните ресурси" (ProNature). Ръководител на проекта е доц...
Даниъл Т. Уилингам е когнитивен психолог, посветил живота си на нелеката задача да "превежда" достиженията на науката на езика на класната стая. Всички съвети на експерта са събрани в книгата "Защо учениците не обичат училището?", издадена на български език. Като тръгва от тезата, че има девет принципа за работата на ума, които не биха се променили..
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството на образованието и науката, Софийският университет "Св. Кл. Охридски" и Институтът за ядрени изследвания и ядрена енергетика към БАН организират изложба, която е посветена на настоящето и бъдещето..
На 18 ноември 1989 г. преди 35 години пред Храм-паметника "Св. Александър Невски" се проведе първият митинг на българската опозиция, възвестил необратимостта на политическите и обществени промени в страната. Тогава видяхме лицата на т.нар. "неформали" – косясали, брадясали, рошави и донякъде неугледни, но в същото време всички с плам в очите,..
Метафора с житейски и медицински привкус, която бе отправна точка в разговора с д-р Наталия Темелкова. Формалният повод бе току-що отминалия Световен ден за борба с диабета. Започнахме своята среща с напомнянето, че д-р Темелкова традиционно ни гостува в средата на месец ноември всяка година и нейната компетентност на ендокринолог винаги буди голям..
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството..
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за..
"Опитвам се да правя хубава музика и не искам да слагам някакви ограничения и знаци" – думи на пианиста, композитор, аранжор и диригент Ангел Заберски...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg