Ето какво си спомнят четирима музиканти, които по това време са били в оркестъра - Михаил Чакъров, Богомил Караконов, Георги Йоцов и Георги Велков: „И двамата бяха големи личности. Всеки със собствения си характер. Без съмнение Константин Илиев беше с по-острия характер, по-твърдия. Добрин Петков като че винаги отстъпваше, но между двамата имаше една чисто колегиална музикантска етика, която имаше голяма стойност. Критериите им бяха различни. Добрин имаше нужда от по-голямо вдълбочаване в нещата, трябваше му много време, за да може да работи. Константин беше един нервен човек, който гледаше да направи всичко по възможно най-бързия начин и той беше повече интуитивния музикант, докато Добрин беше смислената личност. Това беше хубавото, че в този момент двамата се допълваха.
Оркестърът имаше моменти на пренастройване от единия към другия. Добрин беше невероятно издръжлив и караше и другите да бъдат. Оркестърът понякога много се изморяваше. Той обичаше да изработи детайлите, нищо да не става така случайно, от само себе си. Можеше да повтаря до безкрайност нещо, докато стане. Беше абсолютно неотстъпчив относно артистичните си изисквания.
Казваше „Приятели, нека сега да повторим“. Всички бяхме приятели. Когато някой му казваше „Маестро не мога“, той отговаряше: „Не е вярно, ти можеш, но не знаеш това. Ти можеш и ще го направиш“. И човекът го правеше.
Ние всички роптаехме срещу начина му на работа, защото той ни изцеждаше, но се възхищавахме на резултатите“.
"Ние не си даваме сметка, че всички ферментирали храни са пробиотици и в миналото те са играели именно тази роля. В България на няколко места се произвеждат нетрадиционни сирена. Освен белтъците и захарите в млечните продукти, ние консумираме и голямо количество бактерии, които способстват за тяхното зреене и ферментация. Една немалка част от тези..
В миналото издание на "Покана за пътуване" художничката Петя Илиева разказа за най-луксозния и най-бедняшкия от мароканските хамами, които е посетила, но спомена, че от Рабат до Казабланка е отишла с влак. Сигурно и във вашето съзнание изниква картина как по покривите на вагоните като в Азия се возят хора, а между два коловоза се предават торби,..
Юлияна Атанасова е биолог и главен асистент в Националния център по заразни и паразитни болести. Тя, заедно със свои колеги, работи по проект за откриването на нетуберкулозни микобактерии в пещерен биофилм и карстови води в България. "След като приключим проекта, очакваме да продължим с идентифицирането на нетуберкулозните микобактерии, но..
Кореспондентът на "Покана за пътуване" в Испания Бойка Велинова този път ни отвежда чак до Южна Америка, за да ни разкаже как празнуват Великден в Гватемала и Бразилия. Тя не умее да стои в зоната на комфорта и да обуздава любопитството си към живота, затова си причинява дълги пътешествия из целия свят, които след това споделя с удоволствие. Посетила..
Това е каузата на Диляна Денева, консултант по достъпна среда с международен опит. Завършила е психология в британския университет The Open University . Между 2013 г. и 2018 г. работи като координатор на различни проекти, свързани с достъпността и социалното включване на хората с увреждания в европейската неправителствена организация European..
Предстои седмото издание на Фестивала на българската книга в средата на юни в Брюксел. Той се организира от Българската културна асоциация в Белгия,..
В миналото издание на "Покана за пътуване" художничката Петя Илиева разказа за най-луксозния и най-бедняшкия от мароканските хамами, които е посетила, но..
Техните корени са от Мелник, както и тяхното вино. Любка и Никола Зикатанови се завръщат към миналото си, за да построят бъдеще за себе си, децата и..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg