140-ата годишнина от обявяването на София за столица на България ще бъде отбелязана с поредица от събития. От 29 март до 29 май за столичани и гостите на София ще бъдат организирани концерти, театрални спектакли и други интересни прояви, а ретро трамвай ще се движи по централните софийски улици. От 1 до 15 април на Моста на влюбените ще бъдат представени две изложби на открито – „Снимки от София“ и изложба, организирана от Държавния архив.
На 3-ти април, на тържествена церемония на пл. „Александър Невски“, ще бъдат осветени знамена на столични училища. На тази дата през 1879 година депутатите в Учредителното събрание единодушно избират София за столица на българската държава. През 2016 г. за първи път денят се чества пред Музея за история на София – на площад Бански.
Как Регионалният исторически музей-София ще почете 3-ти април ? За тематичната изложба и за днешния ден на музея разговаряме с нашия гост в предаването - доц. д-р Венета Ханджийска, директор на музея. Тя е археолог, с над 15-годишна практика на терен. От 2012 г. е щатен преподавател в Катедра „Култура, историческо наследство и туризъм” към Университета по библиотекознание и информационни технологии. Едновременно с това, води специализиран курс на студенти в специалност „Археология” към СУ „Св. Климент Охридски”. През 2017 г. е избрана за директор на Регионален исторически музей – София. Ръководи проучвания на територията на Национален археологически резерват „Тракийски и античен град Кабиле” и на обект „Римска вила и селище при с. Сухаче”. Член е на Постоянната комисия по Хуманитарни науки и изкуства към Националната агенция по оценяване и акредитация. Научните й интереси са в областта на античната археология. Автор е на монографията „Трапезна керамика от елинистическия град Кабиле” и на редица статии, посветени на керамичното производство, търговските контакти, селищно развитие и градоустройство през античността.
"Мократа риба. Първият случай на Гереон Рат", романът на Фолкер Кучер, който става основа на сериала "Берлински Вавилон", излезе на български в превод на Алеко Дянков. "Мократа риба" показва Берлин от 1929 г. – град на контрасти, където се сблъскват хедонизмът и авангардът с бедността, социалното недоволство и разделение, и травмите от..
Националното училище по танцови изкуства ще отбележи 20 години специалност "Модерен танц" със спектакъл на 26 февруари в зала 2 на НДК "Азарян" от 19 ч. Повече за танцовото представление, в което участие ще вземат всички ученици от специалност "Модерен танц", в "Артефир" разказва Константина Ханджиева . Ръководителят на..
Балет "Арабеск" ще зарадва публиката с новия си танцов спектакъл "Алиса в страната на чудесата" на 21 февруари от 19.00 ч. и 1 март от 17.00 ч. на сцената на Националния музикален театър "Стефан Македонски". Сценичната интерпретация и хореографският прочит на шедьовъра на Луис Карол са дело на Анна Пампулова, с помощта на драматургичната..
"Детски шедьоври от велики писатели" е популярната книжна поредица, в която илюстрациите и литературата си партнират. Малко известните текстове на известни писатели за деца се съчетават с рисунките на талантливи български художници. Сред авторите в поредицата сега се добавя още едно име – Хулио Кортасар и неговата "Историята на мечока", преведена от..
Поглед "Към звездите" отправяме с актьора Мариус Донкин преди откриването на XV Международен театрален фестивал за монодрама на сцената на Сити Марк Арт Център. Донкин, създател, двигател и дух на този фестивал, разказва за неговото начало и за промените във формата през годините. "Времето, в което живеем, е променило междучовешките,..
Само икономически ли са мотивите за решенията на американския президент Доналд Тръмп, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Евгений Кънев,..
Какво представляват окупираните украински територии и бригада "Азов" днес. Разказва от първо лице в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Горица..
Наскоро на "Сцена Дерида" беше премиерата на документалния филм "Тетралогията на Талев" под режисурата на Калина Липовска. Той е изграден от две части –..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg