Известният американски писател и журналист Том Улф е роден през 1930 г. Започнал като репортер, той достига върховете на американската журналистика и става един от основоположниците на стила Нова журналистика през 60-те и 70-те години на миналия век. Отличен е с престижни награди за журналистика и литература. Издава „Кладата на суетата“ през 1987 и жъне с романа голям успех. Книгата излиза на български в превод на Зорница Христова, която е преводач и на романа му „Мъж на място“ (1998). Във в. „Култура“ по повод смъртта на Улф миналата година, тя пише за експерименталния стил на писателя: „Писането на Улф е сродно на Мейлър и Капоти, но също така и на Драйзър и Зола; на него не му пука да е анахроничен и да пише за социални прослойки, също както не му пука да се облича като светски наивник. Вижда прослойките като социални балони, които трудно се виждат взаимно и още по-трудно успяват да видят цялостната картина, и упорито се опитва да ги събира и сблъсква. Като в „Кладата на суетата”, където се сблъскват брокер от Уолстрийт, второразреден младши районен прокурор в Бронкс, алкохолизиран журналист от жълтите медии, чернокож майстор на политическия шантаж и т.н. Улф играе с гледните точки, но, за разлика от класическия „полифоничен” роман, не позволява на читателя да „хлътне” докрай в която и да било от тях, а напротив, оставя на читателя правото да ги опознава с насмешка.“
„Кладата на суетата“ е роман за амбициите, социалните разлики, расизма, правосъдната система, медийните манипулации и алчността. В него можем да видим Ню Йорк от края на 80-те. През 1990 Брайън Де Палма заснема филм по романа с участието на Том Ханкс, Мелани Грифит, Брус Уилис и др.
За първи път спектакълът "Бродим из Бродски", който изследва света на Йосиф Бродски, ще се играе на 7 февруари от 19.30 ч. в Червената къща в София. Постановката на Университетския театър на НБУ е с режисьор доц. Снежина Петрова, чиято е и драматургичната композиция. Хореографията е на Марина Хараламбова, а композитор е Юлиан Стоичков. Участват Ани..
Големият български поет Ани Илков, една от значимите фигури в съвременната българска култура издаде книга със събрани стихотворения под заглавие "Бързо насън". Сборникът включва произведения от периода 1989 - 2022 година. Премиерата се състоя в клуб "Писмена" на НБКМ в присъствието на знакови личности от културния ни живот, колеги, приятели,..
Първият превод на български на шедьовъра " МАУС " на Арт Спигелман беше представен в One Book Bookstore. "Баща ми кърви история" и "Тук започнаха мъките ми" са двете части на книгата. Тя е наградена с "Пулицър" и дава начало на термина "графичен роман". Както пишат издателите, историята разказва за "Владек Спигелман, евреин, оцелял в..
Фотографията има силата да разкрива истории без думи или текст, запечатвайки моменти, които иначе биха останали забравени или неизказани поради едни или други социални и политически причини. Такъв е случаят с документалния разказ на Гаро Кешишян, започнат преди повече от 40 години. Една негова фотографска серия се превръща в машина на времето към малко..
"Нашият ден" насочва вниманието на своите слушатели към програмата на Българския културен институт в Берлин в началото на 2025 година – разговор с директора на Института Борислав Петранов . Тази вечер предстои в Берлин да бъде представена книгата на Кристина Патрашкова "Въпреки всичко: Българските писатели в годините на цензурата"...
Днес (5 февруари) се навършват 40 години от откриването на Експерименталния сатирично-вариететен театър към Дома на хумора и сатирата в Габрово . Негови..
На вчерашния 4 февруари 2024 г. 22-годишна жена намушка няколко души в центъра на София. В ефира на "Lege Atris" психиатърът Цветеслава Гълъбова..
Вечно живият театър и класическата драматургия са неговата страст. Той е български режисьор с европейско измерение като творец, магьосник за актьорите...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg