„Светът на Иван Димов се носи около нас, както се носят облаците от насекоми, както прелитат бръмбарите и пеперудите или разпръснатите от ветровете глухарчета. Понякога това може да бъде застанал на единия си крак щъркел, червена ябълка, дете и стол, прозорец на селска къща, събирани търпеливо от художника и докоснати съвсем леко от четката му“ – тези думи на Йордан Радичков най-добре ни приобщават към същността и изобразителния език на художника Иван Димов.
В галерия „Арте“ той показва най-новите си платна – маслени бои и акварели – създадени през последната година. Заглавието на експозицията най-точно ни въвежда в света на тези платна – „Безкрайните пространства на спомена“, защото неговите спомени са за божественото време на детството. Те съдържат различни пластове от пътеките на подсъзнанието до реалността, видяна като същност, смисъл, общуване с природата и изначалното време тук и сега. През годините Иван Димов сме познавали не само като живописец, но и като изявяващ се в областта на графиката и илюстрацията. Оттам са и приятелствата с поети и писатели като Валери Петров, много близък с него, Андрей Германов, Йордан Янков и др.
Преди време художникът казваше: „Аз съм традиционалист. Дори не работя с компютър. Доскоро нямах дори джиесем“. Сега новото, модерното време го променя, но той си остава при книгите, при изтънчената си сетивност, при своята космогония, която го свързва със земята, с важните неща в битието и „безкрайните пространства на спомена“ и „Далечната близост“, както е заглавието на една от картините му.
Международният театрален фестивал "Дивадло" в Пилзен e един от най-престижните фестивали, посветени на театралното изкуство в Европа. Фестивалът представя най-доброто от чешкия театър и някои от най-значимите заглавия от международната сцена в различни форми и жанрове – драматичен, куклен и уличен театър, както и танц и мюзикъл. Театроведът..
Фестивалът за съвременен танц и пърформанс представя най значимите заглавия на световната сцена. С опита си и възможностите си световните и европейски имена с престижни награди, освен, че представят представления за широката публика, дават поле за дискусия със зрителите и създават и уоркшопи за професионалната танцова общност у нас. Сред предстоящите..
Ден на Института за литература при БАН с акцент върху научната периодика се състоя на 21 ноември. Научната периодика на Института включва списания и поредици, като издателският център "Боян Пенев" има важна роля. Научните издания на Института за литература към БАН, някои от които съществуват от много години, са четири – сп. "Литературна..
"Рисунка. Майстори" – така е наречен проектът на СБХ с куратор Явора Петрова. Тя кани 22-ма художници - майстори да участват със свои работи: "Поканих автори с биография в рисунката. Автори, които се изразяват чрез рисуването, които не обясняват своите мисли, а търсят образите за тях. Художници с уникален почерк, майстори в това, което правят във..
Краят на авторството, краят на кориците? Или вечно неизтребимите спори на живота ще си намерят нова почва някъде отвъд? Въпроси, които поставя книгата "Панспермия. Халюцинация за роман" от Полина Видас. Тяе магистър по литературна теория от Софийския университет и по психодрама към НБУ, психоаналитик и групов аналитик към Българско общество по..
"Душата ми е стон" е историческа беседа, която ще пресъздаде духа на отминала София 111 години след последната вечер на Пейо Яворов и Лора Каравелова. T..
В съботната вечер (23 ноември от 20 часа) ще си припомним три спектакъла на Софийската опера. Първият досег на българската публика с "Бохеми" е през..
В "Мрежата" гостува Ирина Морозовская, която е психотерапевт, известен бард, но най-вече одеситка. Проведох разговора си с нея на 19 ноември, ден след..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg