Демокрацията се упражнява непрекъснато, тя се упражнява чрез избори. Оказва се обаче, както това ясно пролича през тази седмица, че тя може да се упражнява и в лична полза на отделни политици на високи властови позиции. По този повод днес Народното събрание гласува оставките на знакови фигури в ГЕРБ – Цветан Цветанов и Цецка Цачева.
Това беше повод Ива Дойчинова да попита в „Нашият ден“ политолога Георги Киряков как скандалите в последно време ще повлияят на политическата активност на изборите за Европарламент.
Георги Киряков: „Аз се надявам тази обществена активност покрай този скандал да се прехвърли и на изборите. И да не стане така, че активността сега да бъде в своя пик и на изборите българите да си кажат: "О, ние спечелихме една голяма битка, сега няма смисъл да се хабим чак толкова много. Така или иначе промяната е настъпила по някакъв начин.“
Ива Дойчинова попита дали трябва да очакваме наказателен вот на изборите и каква ще бъде съдбата на Цветан Цветанов и Цецка Цачева.
Георги Киряков: „Никоя партия в България не е застрахована от наказателен вот. И това се видя и на предишните президентски избори, включително и за ГЕРБ, която 10 години наред мачкаше политическите си противници, но тогава загуби изборите за президент.
Възможно е да няма никакви последици и това ще се разбере първо от предстоящите социологически проучвания, включващи скандала, и второ по време на европейските избори. Защо казвам, че е възможно по никакъв начин да не се отрази на партия ГЕРБ? В партия ГЕРБ има една ясна йерархия на ценностите и една ясна йерархия на прошките. Две типични йерархии. Йерархията на ценностите е следната: много е важно общественото мнение. Между другото това е една от партиите, които за първи път в демократичния живот на страната, е толкова реактивна по отношение на обществените нагласи. Буквално за всичко през последните години. Така че най-високо в йерархията на ГЕРБ стои общественото мнение. По него те се ръководят.
След това в тази йерархия стои мнението на лидера на ГЕРБ и след това вече е мнението на Цветанов и така нататък. Но е важен фактът, че ГЕРБ се ръководи преди всичко от общественото мнение. И реакцията на Борисов по отношение на Цветанов беше на тази база.
Сега за йерархията на прошките. Ако общественото мнение се чувства задоволено заради оставката на Цветанов, то ще прости на Бойко Борисов. И оттам нататък по йерархията на прошките Бойко Борисов ще прости на Цветанов. Между другото той го каза вече: „Има грешка, има и прошка.“ Така Бойко Борисов ще прости на Цветан Цветанов и няма да го изгони от политиката. Изважда го от парламента, но го оставя на всички постове в партията. По отношение на Цецка Цачева – изважда я от парламента, тя си знае какво ще прави оттук нататък. Тя в партията няма особени функции, няма и постове, но ѝ прощава и на нея. Ето така работи тази втора йерархия на ценностите.“
Още за прогнозите какви ще бъдат последствията от скандалите през последната седмица за европейските избори и за политиката в България и зависим ли е Борисов от Цветан Цветанов можете да чуете в звуковия файл.
В навечерието на Деня на народните будители – 1 ноември, Центърът за славяно-византийски проучвания "Проф. Иван Дуйчев" към Софийския университет получи ценен дар – средновековен славянски ръкопис от края на XVI век. Дарението е направено от д-р Румен Манов, дългогодишен благодетел на центъра и всеотдаен събирач на българското културно наследство...
През 2025 г. се навършват 225 години от рождението на легендарния български майстор-строител Колю Фичето. По този повод в Дряново, родния му град, ще се проведе мащабна културна програма, която ще продължи през цялата година. За нея разказа Иван Христов, директор на Историческия музей в Дряново, в ефира на "Нашият ден". Иван Христов обясни, че..
През 2024 г. излезе от печат научният сборник "Белетристиката в архивите. Подборът на факти и документи в научното изследване", издаден от Издателски център "Боян Пенев" в София. Изданието представлява разширена версия на докладите, представени на едноименната конференция, проведена през 2023 г. Сборникът е плод на сътрудничеството между екипа на..
Дора Давидова – учителка, медицинска сестра и православна християнка – продължава своя вълнуващ разказ за пътуването по легендарния поклоннически път "Камино де Сантяго". Във втория епизод от своите странствания, тя споделя в ефира на "Нашият ден" впечатленията си от срещите с хората и дори от необичайното си запознанство с един кон. По пътя..
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за чуждестранните агенти и други законодателни инициативи – разговор в "Нашият ден" с адвокат Александър Кашъмов , правозащитник и активист, изпълнителен директор на Програма "Достъп до информация", резервен..
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството..
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за..
"Опитвам се да правя хубава музика и не искам да слагам някакви ограничения и знаци" – думи на пианиста, композитор, аранжор и диригент Ангел Заберски...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg