Навръх 1 април в „Нашият ден“ задаваме въпрос с повишена трудност и тревога, а именно: съществува ли предметът българска литература в образователната програма на родното училище. Не, това не е първоаприлска шега или ако е по-лесно за преглъщане – да приемем, че е такава, но продължаваща повече от три десетилетия.
Да, в българското училище днес се изучава български език и литература, но… Какво по-особено се случва в контекста на разработката на литературни въпроси от родните, близки и далечни ширини и доколко литературата е обявена просто като… ареал. Без национални белези. Без език. Без идентичност.
По темата дават своето мнение образователният експерт проф. Ваня Добрева и психологът Христо Монов, като в откъсите разглеждаме и Националната стратегия за детето за периода до 2030 г., която продължава да е на масата за обсъждане.
Дали наистина отвикнахме да влагаме интелектуални усилия в образованието и този „мързел“ прогресивно изсмуква жизнени сили и сее манипулация? Кой променя идентичността в българското училище и защо? Има ли светлина в тунела и какво построихме в мрака в училищата на България, които все повече забравят или отдавна са забравили Възрожденския дух? – отговор на тези други въпроси в звуковия файл.
Защо свързваме играта с удоволствие, а ученето с тегоба? Този въпрос засяга порочния начин на мислене, който ограничава потенциала на игрите в образованието. Мария Алкалай от Сдружение "Възможности без граници" коментира в ефира на „Нашият ден“, че всъщност няма нищо по-ефективно от ученето чрез игра . Всяко дете още от най-ранна възраст..
В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" гостува Зорница Русинова , председател на Икономическия и социален съвет (ИСС), която коментира новите анализи на съвета, насочени към предизвикателствата в демографията, образованието и пазара на труда в България. По нейни думи, през настоящата година ИСС е изготвил няколко ключови..
Австрийската библиотека "Д-р Волфганг Краус" и Австрийското посолство в София организират на 31 октомври 2024 г. от 19:00 ч. в Балната зала на Националната галерия / Двореца събитие, което съчетава литературно четене и музикален концерт с участието на писателя Илия Троянов и музикантите Александър и Константин Владигерови. По време на..
Международният ден на Черно море се отбелязва на днешния 31 октомври. Той е обявен през 1996 г. в Истанбул, Турция, по време на срещата на министрите на околната среда на България, Грузия, Румъния, Русия, Турция и Украйна . Целта е да се повиши осведомеността на международната общност за необходимостта от регионално сътрудничество за опазването на..
След Световния ден на инсулта в Lege Artis разговаряме за съвременните възможности за овладяване на инсулта с доц. Росен Калпачки , началник на Клиниката по неврология в УМБАЛ "Св. Анна" и председател на Българското дружество по инсулт. В началото на разговора доц. Калпачки информира слушателите докъде е стигнало разработването на мобилното..
105 години от създаването си празнува Общинският драматичен театър "Боян Дановски" в Перник. Театърът е създаден през 1919 година под името..
Столичната галерия за модерно градско изкуство "Риволи" открива втората си изложба "Поколение ботокс" на 31 октомври от 18.00 ч. Експозицията..
След Световния ден на инсулта в Lege Artis разговаряме за съвременните възможности за овладяване на инсулта с доц. Росен Калпачки , началник на Клиниката..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg