Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

С книжка под мишка - започва Походът на книгите

Втори април не е случайна дата - това е рожденият ден на Ханс Кристиан Андерсен и затова е избран за Международен ден на детската книга. Освен това на 2 април започва кампанията Походът на книгите, която ще продължи до 23 този месец. Датата е подходяща и за да отбележим, че мотовете навършват първите си седем години.
А ако не знаете кои са мотовете, чуйте разговора с тяхната създателка Радостина Николова, която е един от обичаните посланици на детската книга.
Нужно ли е да се „вдетиниш“, за да пишеш за деца? Категорично не - смята Николова, но е важно да познаваш детския свят, да си откровен и искрен.
Николова е от авторите с щастлива съдба. Нейната поредица „Приключенията на мотовете“ се радва на внимание не само у нас, но и в Китай. Какво зарежда Радостина Николова и защо графикът й е запълнен от срещи и разговори с деца, ще разберете от разговора.

Израел също отбелязва детската книга с една интригуваща изложба, която събира илюстрациите към „Алиса в страната на чудесата“ с най-модерните технологични открития, както и тези на Леонардо да Винчи.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Три дискусии и една книга, посветени на литературната критика

Kicked a building lately?* ("Архитектурна критика след дигиталната революция") се нарича книгата на доц. д-р арх. Анета Василева, събрала текстове писани за различни издания, включително и за блога на WhATA асоциацията. Заглавието е цитат – така се нарича и книгата на Ада Луис Хъстабъл, една от най-влиятелните архитектурни критички на 20в. В Книгата..

публикувано на 20.02.25 в 15:56

"Адвент" от Гюнар Гюнарсон – шедьовър отвъд времето

"Адвент – повест за добрия пастир" е една от най-известните книги на исландския писател Гюнар Гюнарсон, която продължава да вълнува читателите и до днес. Като истинско съкровище на световната литература, книгата завладява със своя поетичен и проникновен разказ, който се отличава с внушителни природни картини и човешки проникновения. Той свети с онзи..

публикувано на 20.02.25 в 15:31

"Есента на ловеца" – филм за привидно изчезналата емпатия

Актьорът Александър Алексиев гостува в "Нашият ден" след премиерата на новия филм "Есента на ловеца " на 19 февруари. "Есента на ловеца" е нежен и човеколюбив филм за изконните ценности, които ни събират, но понякога ни убягват. Стъпвайки върху истински истории на нелегални мигранти, прекосяващи българската граница , белгийският режисьор..

публикувано на 20.02.25 в 13:05
Паулина Мичева

"Песента на стрелеца" на Ирене Вайехо и изкуството да се разказват вечни истории

За романа "Песента на стрелеца" на Ирене Вайехо  в "Нашият ден" разговаряме с Паулина Мичева , представител на едно от водещите български издателства. С ерудицията на класик и с ярка белетристична дарба Вайехо преосмисля сюжета на античната поема, преплита история и митология, придавайки приключенски характер и съвременно звучене на своя..

публикувано на 20.02.25 в 10:15
Творба на К. Калъчева

"Полилеят на подпалвача" – обща изложба живопис на Калия Калъчева и Стоян Илев

В столичната галерия "Ракурси" под мотото "Полилеят на подпалвача" се откри съвместна експозиция живопис на Калия Калъчева и Стоян Илев. Авторите "разпалват искрата на гения или просто наливат твърде много масло в огъня – вероятно само времето ще може да потвърди със сигурност", казва кураторът на изложбата Теодосий Георгиев . Чуваме и как..

публикувано на 20.02.25 в 09:15