В София посрещнахме съвременния френски писател Яник Енел, който представи пред българската публика романа си „Дръж здраво венеца си“ точно на 20 март - Международния ден на Франкофонията (Journée internationale de la Francophonie), отбелязван по традиция от франкофоните по цял свят с различни инициативи, свързани с езика и литературата.
Книгата „Дръж здраво венеца си“ на Яник Енел е носител на наградата „Медиси“ през 2017 и на първия „Гонкур в България“ от 2018. „Гонкур в България“ e инициатива на Френския институт в България, подкрепена от Академия Гонкур, и цели да популяризира съвременната френска литература, френските език и култура и писането на френски. Жури на наградата са ученици, изучаващи френски език и студенти специалност френска филология. Те четат четири произведения, достигнали трети кръг на селекция на Академия Гонкур и платформата Culturethèque на Френския институт, обсъждат и избират книгата, която получава титлата Choix Goncourt de la Bulgarie (изборът на Гонкур в България).
Яник Енел впечатли българските ученици и спечели титлата през 2018. Но на какво се дължи очарованието на неговия роман за младите ни читатели? От една страна това е магнетичният маниер на разказване на автора, от друга – неописуемото съчетание на културни пластове, митологични и естетически препратки, както и това, което като че винаги е било мисия на френската и световна литература – етичните човешките ценности, неотделима част от голямото изкуство.
Яник Енел е роден през 1967 година в семейство на военни. Прекарва детството си в Африка, а след завръщането на семейството във Франция постъпва във Военното училище в Сарт и след това завършва лицея „Шатобриан” в Рен. Първият му роман „Малките войничета“ е издаден през 1996 година. Година по-късно, заедно с Франсоа Мейронис, е сред основателите на литературното списание Лин дьо риск, като издава и два сборника съвместно с Филип Солерс. През годините сътрудничи още на списанието за литература и кино „Трансфюж“, както и на „Шарли Ебдо“.
Тома Георгиев е преводачът на романа „Дръж здраво венеца си“ на български език. В рамките на литературната вечер във Френския институт за представянето на книгата той сподели, че преводът на книгата много прилича на едно филмиране на книгата, тъй като тя не е само преводът на думите, на смисъла на думите, не само превод на културните реалии, а носи повече от това - една наситена атмосфера с огромен размах и описание на живот между реалността и фикцията.
Едно от най-въздействащите неща в книгата наистина е нейната кинематографичност, дължаща се несъмнено на факта, че американския режисьор Майкъл Чимино с неговите филми е един от героите на романа „Дръж здраво венеца си“ на Яник Енел.
В Драматичния театър "Сава Огнянов" - Русе текат последните репетиции на премиерния спектакъл "Крал Лир". Постановката по прочутата Шекспирова трагедия е дело на един от най-добрите млади румънски режисьори Думитру Акриш, който поставя за втори път на сцената на Русенския театър. Преди две години той направи там спектакъл по пиесата "Изчезващи" от..
"60 години Сатирата има дом на ул. "Стефан Караджа" № 26" е специална изложба, с която Сатиричният театър "Алеко Константинов" отбелязва годишнината от представлението "Много шум за нищо", реж. Гриша Островски, с което сградата е официално открита. На тържеството днес (15 май) от 17:30 ч. във фоайе "Зрители" ще бъдат открити и маски на..
Авторката на мемоарния роман "Танцът на делфините" – актрисата Клара Армандова, гостува в "Артефир" преди премиерата в Дом на културата "Средец" от 18:30 ч. По думите на Армандова книгата не е просто автобиографична – тя съчетава спомени, художествени елементи и свидетелство за една отминала епоха. Описаният период се простира от 50-те години..
Романът "Морската градина" на мексиканската писателка Софи Бехарано де Голберг е роман за България . За живота на едно семейство български евреи по време на Втората световна война. За спасението, напускането на родината и Европа. За историческите усилия на един народ да защити максимално сънародниците си от еврейски произход. В "Артефир"..
Журналистката Лилия Илиева издаде книга, в която е събрала 33 от най-атрактивните си интервюта през годините – все срещи с известни български мъже и на финала – със също тъй известна дама. Книгата е провокирана от разговора на авторката с френския писател Фредерик Бегбеде, но е посветена на баща ѝ. Александър Кадиев, Андрей Баташов, Бойко Борисов,..
Медицинските сестри и акушерките настояват за по-високи възнаграждения и по-добри условия на труд. Ще бъдат ли изпълнени исканията – интервю в Lege Artis..
След незабравимите концерти на Ревърънд Бийт Ман, Кинг Аутоматик, The Monsters и Дилейни Дейвидсън през последните няколко години, серията "Аларма Пънк..
За първи път на български език излиза сборник, обединил беседите, които писателят Хорхе Луис Борхес изнася през 1977 г. в театър "Колизей" в Буенос Айрес...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg