Със среща с оперната певица Мила Михова на тема „Оперният артист в дигиталната ера“ започва серията от разговори „За музиката“ в театралната зала „Алма Алтер“ на Софийския университет „Св. Климент Охридски“.
Новият формат ще ни предостави възможност да мислим, слушаме и разговаряме за музика по един по-различен начин, който не е затворен нито в „закодирания“ строго професионален език, нито в чисто любителската битка на вкусове.
Всяка от срещите в серията ще предложи различна перспектива, зададена от предпочитанията на подбраните гости към определени теми. Ще се докоснем до техните любими произведения от различни музикални епохи, разнообразни исторически и социокултурни контексти, стилове, жанрове и тенденции. Подобна перспектива предполага по-интимна атмосфера, предразполагаща към споделяне на подчертано лично – както любителско, така и професионално – отношение към музиката.
Водещ на разговорите ще бъде музикологът Илия Граматиков, диригент, преподавател по история на музиката и артистичен директор на фестивала ppIANISSIMO.
Срещите в рамките на новата инициатива на Културния център на Софийския университет ще се провеждат в театралната зала „Алма Алтер“ (Ректорат, вход откъм бул. “Цар Освободител”) с начален час 19.00. Входът е свободен.
Ето и датите на предстоящите разговори в първия сезон на събитието:
3 април: "Оперният артист в дигиталната ера" с оперната певица Мила Михова
24 април: "Музика от дълбините" с философа Боян Манчев
15 май: "Самотата на творческия акт" с композитора Георги Арнаудов
5 юни: "Музикални препрочити на римски фрагменти" с културолога Николай Колев
Писателят и журналист Димитър Шумналиев гостува в "Артефир" със своята "Поема за бохема" – роман в минало несвършващо време. Ежедневните спектакли, политически, икономически, обществени, са прекрасна лаборатория за един писател, смята Шумналиев. "Надарени сме от историята и от Бога да бъдем наистина заредени с творческа енергия и..
Новата книга на Любомир Канов се нарича "Късен следобед" и по думите му в нея разказва "за своето пребиваване на толкова тъжната и прекрасна Земя". "Има такива хора – не е ясно дали се наричат писатели, прави уговорка той още във въвеждащия текст и продължава, но изглежда, че те не могат да не кажат думата си в края на своя следобед, преди да се е..
Венецианското биенале и българските участия в него са тема на изложбата "Acqua alta" (куратори Светлана Куюмджиева и Пламен Петров) в галерия "Капана" в Пловдив. Изложбата е историческа, проследява с текстове, произведения и частични възстановки общо 11-те представяния на България в 130-годишната история на този най-стар и авторитетен форум за..
"Когато започва война, думите стават излишни, нужни са действия", четем на корицата на "Речник на войната" – силна и трагична книга, разтърсваща, както самата война срещу Украйна. Тя е променила думите, променило се е значението им. Украинският поет Остап Сливински, съставител на "Речника" припомня в предговора си поетичния цикъл "Свят: наивни поеми",..
Драматичният театър "Апостол Карамитев" в Димитровград възражда на сцена спектакъла "Лазарица" по прочутата пиеса на Йордан Радичков. На 27 януари зрителите ще могат да видят възстановена в оригиналния ѝ вид постановката, направена преди 20 години от проф. Крикор Азарян. "Целта ни е този текст на Радичков да го пренесем през времето, както..
Защо фашистките и нацистките настроения стават все по-приемливи и често са бъркани с "консерватизъм" и как войната срещу реалността се задълбочава,..
Въпросът е напълно реторичен, но явно трябва да се зададе заради шума, който се създаде около едно синдикално изявление и повърхностното заиграване с..
"Когато започва война, думите стават излишни, нужни са действия", четем на корицата на "Речник на войната" – силна и трагична книга, разтърсваща, както..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg