Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Вечната българска класика – Гласът на Тракия

петък, 12 април от 19.20 часа

БНР Новини
Снимка: pixabay.com

Тракия е вечна примамка за твореца – със спокойната красота на пейзажа, ограден от Родопа планина, със спомена за древни култури.

Мнозина български композитори са посветили опуси на тоя край с мека, акварелна хубост. Първата значителна творба е сюитата Тракийски танци на Петко Стайнов. Макар и с мелодика, характерна по-скоро за някои славянски култури, с българските си ритми сюитата (1925-26 г.) веднага е завоювала популярност.

Голяма част от песенното творчество на Димитър Ненов, а и някои негови клавирни миниатюри, е свързана с фолклорното вдъхновение на Родопите. В предаването ще звучи неговата вокално-симфонична сюита „Тракия“.

През 1939-40 г. Любомир Пипков пише също лирична творба, посветена на Тракия - симфонична сюита „Пролет над Тракия“. Мотиви от нея включва в своята Първа симфония. В предаването е включена симфонията, а и песента „Тракия“, облъхната от копнежа по тракийската земя.

И още една творба, пропита с древния дух и красотата на Тракия – „Буколики – тракийски пасторални сцени“ от Константин Илиев. Сюитата е пропита с духа на фолклора – деликатно, с модерен език, с акварелни багри.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"THE BIG ROCK SHOW" на GEOFF TATE идва в София

По онова време, в изглеждащия сега далечен като друга галактика край на 80-те години, почти всеки интелигентен метъл фен харесваше "Куинсрайк". Или най-малкото беше заинтригуван от тях. В морето от твърди банди те бяха нещо ярко и различно, звучаха сложно, но увлекателно, а концептуалните идеи на албумите им бяха съизмерими с величия като "Пинк Флойд" и..

публикувано на 12.11.24 в 09:12

Александра Карастоянова-Херментин с награда от Залцбургското общество за цялостно творчество

Голямата награда за изкуство на държавата е най-високата награда, която Залцбург присъжда на всеки четири години в областта на визуалните изкуства, литературата, музиката и сценичните изкуства. През 2024 г. Александра Карастоянова-Херментин ще бъде първата жена композитор, която ще я получи. Церемонията по награждаването ще се състои на 12 ноември в..

публикувано на 12.11.24 в 08:00

Любомир Денев-син: Идеята ми е да представя рядко изпълнявани български творби

Симфоничният оркестър на Българското национално радио започва нова линия концерти с изцяло българска музика. Предвидени са четири събитията през сезон 2024/2025, които ще се състоят в Първо студио на Радиото. Първият концерт е на 13 ноември, сряда, с начален час 19.30. Програмата е избрана и селектирана от Любомир Денев-син, който ще дирижира..

публикувано на 11.11.24 в 08:00

Нова постановка на най-красивата и лирична опера на Леош Яначек – "Катя Кабанова" в Лиеж

"Катя Кабанова" на Леош Яначек се игра през октомври в Кралската опера на Валония в Лиеж в нова постановка на френската режисьорка Орор Фатие. В шестата творба на бележития чешки композитор са отразени две негови големи увлечения. Първото е голямата му страст към руската литература, а второто е несподелената, платоническа любов на Яначек към доста..

публикувано на 10.11.24 в 09:05

"Момичето от Запад" в Националната опера на Лион

Калифорнийският автор Дейвид Беласко вдъхновява два напълно различни женски персонажа в творбите на Пучини. Мадам Бътерфлай съществува само чрез желанието на мъжете и умира с разбито сърце, както са склонни да правят оперните героини, докато Момичето от Златния Запад получава когото иска с огнестрелно оръжие в ръце. "В Лион диригент на Пучини е..

публикувано на 09.11.24 в 07:55