Една интригуваща изложба в софийската галерия „Финес“, наречена „Среща“ – стана повод в студиото на „Нашият ден“ да гостуват френската художничка Ан дьо Колбер Христофоров и нейният съпруг проф. Боян Христофоров – изключителен човек и учен с международна известност в областта на медицината.
Заедно със семейство Христофорови наш гост беше и кураторът на изложбата г-жа Мариела Табакова, която е авторът на срещата на тримата приятели – творци – Ан дьо Колбер Христофоров, Милена Йоич, чиито творчески път също преминава по траекторията Париж-София и Георги Чапкънов, един от най-големите и признати български скулптури – трима много различни, но по интересен начин допълващи се автори.
Изложбата е последната от повече от 15 самостоятелни изложби, които фреската художничка с българско поданичество и паспорт Ан дьо Колбер Христофоров е представяла в различни български градове. Художничката е носител на много френски и международни награди, сред които златен медал от Международния салон в Рим през 1989 г., наградата на фондация Бернхайм, Париж през 1990 г., трета награда на Международното изложение в Брюж, Белгия през 1996 г., награда за стенопис на Националното дружество за изящни изкуства на Франция през 2006 г. и др. Картините на родената в красивия Прованс художничка, се отличават с богата чувствителност, попила колорита на тази невероятно красива част на Франция.
Ан дьо Колбер Христофоров произхожда от известната френска фамилия Колбер, най-яркият представител на която е Жан Батист Колбер – финансов министър и министър на моретата и търговията на Краля Слънце – Луи ХIV. С проф. Боян Христофоров се запознават по време на Втората световна война и оттогава досега – вече повече от 56 години – са неразделни! Слушателите на „Нашият ден“ вече имаха възможността да се запознаят с проф. Боян Христофоров от интервю, направено в Париж, което излъчихме неотдавна.
Истинско удоволствие беше разговорът с нашите гости – достолепни хора, не само заради големите си успехи – всеки в своята дейност, но и заради тяхната човешка съпричастност към живота на другите и към всичко, което се случва около тях. Вече години наред те подкрепят студенти, сред които и много българи, които искат да се учат и образоват във Франция.
Попитах Ан дьо Колбер Христофоров коя е причината да се връща в България, защо избира да изложи тук творбите си?
„Аз съм българка“ – отговори на български език Ан и обясни: „В тази страна има много хора с високо качество, има много високостойностни хора – инженери, артисти, музиканти, художници, много богата култура имате!“
„Какво е това, което бихте искали да им пожелаете?“ – попитахме в студиото.
„Да си запазят радостта и вкуса, който имат, да си запазят културата, да се радват на своята страна и на нейното богатство!“
Повече за това, какъв е водещият стремеж в творчеството на Ан дьо Колбер Христофоров, характеризиращо се с чист, детски поглед към света, с ярки цветове и контури, но и с малко носталгия, както и за начина, по който Мариела Табакова – куратор на изложбата, срещна трима творци, можете да чуете в прикачения файл.
Постановката, за която всички говорят – "Оръжията и човекът" на Бърнард Шоу – ще има премиера на сцената на Народния театър в три последователни вечери. На 7, 8 и 9 ноември от 19 часа публиката ще може да гледа интерпретацията на холивудският актьор Джон Малкович . "Мога само да се забавлявам с твърдението, че се присмивам на България с пиесата..
Миналата седмица Капка Касабова беше в София за българската премиера на документалния филм "Човешките потайности", в рамките на десетото издание на Международния кино-литературен фестивал "Синелибри". Тя е авторка на текста на филма, а режисьор е Миша Пекел от Нидерландия. Капка Касабова (1973) израства в София. На 18-годишна възраст eмигрира в..
В света на тайните и загадките “Terra Култура“ пренася своите слушатели с книгата "Картината. Убийство по Ботичели" от Никол Данева и творчеството на художника Андрей Янев. Сюжетът на романа "Картината. Убийство по Ботичели" е следният – талантлив художник е поканен в родопското имение на богат бизнесмен да рисува копия на ренесансови картини,..
Архивите са живи, без да ги обвързваме с конкретна дата и период. Първата стихосбирка на Христо Смирненски се казва "Разнокалибрени въздишки и стихове в проза". Духът е хумористичен, а годината – 1918. В края на февруари 1922 година излиза втората и последна, издадена приживе, стихосбирка на Смирненски със заглавие "Да бъде ден". В нея е..
Легендарното списание ЛИК на БТА намери естественото си място и в културната програма "Христо Ботев" на общественото радио. Всяка първа неделя от месеца неговият главен редактор Георги Лозанов, заедно с избрани събеседници, ще представят съдържанието му. Идейният фокус на предаването "Радио ЛИК", както и на списанието в настоящия му период, е..
Кой има интерес от грубото и агресивно поведение на политици срещу журналисти, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Евгений Кънев ,..
На 6 ноември публиката в Студио 1 на Радиото в София ще се наслади на музикална приказка за различните лица на един от най-чувствените инструменти в..
Албена и Павел Благеви са се издигали до селенията на боговете – планината Олимп. Оказа се, че макар да е с няколко метра по-нисък от Мусала, нейният връх..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg