Една интригуваща изложба в софийската галерия „Финес“, наречена „Среща“ – стана повод в студиото на „Нашият ден“ да гостуват френската художничка Ан дьо Колбер Христофоров и нейният съпруг проф. Боян Христофоров – изключителен човек и учен с международна известност в областта на медицината.
Заедно със семейство Христофорови наш гост беше и кураторът на изложбата г-жа Мариела Табакова, която е авторът на срещата на тримата приятели – творци – Ан дьо Колбер Христофоров, Милена Йоич, чиито творчески път също преминава по траекторията Париж-София и Георги Чапкънов, един от най-големите и признати български скулптури – трима много различни, но по интересен начин допълващи се автори.
Изложбата е последната от повече от 15 самостоятелни изложби, които фреската художничка с българско поданичество и паспорт Ан дьо Колбер Христофоров е представяла в различни български градове. Художничката е носител на много френски и международни награди, сред които златен медал от Международния салон в Рим през 1989 г., наградата на фондация Бернхайм, Париж през 1990 г., трета награда на Международното изложение в Брюж, Белгия през 1996 г., награда за стенопис на Националното дружество за изящни изкуства на Франция през 2006 г. и др. Картините на родената в красивия Прованс художничка, се отличават с богата чувствителност, попила колорита на тази невероятно красива част на Франция.
Ан дьо Колбер Христофоров произхожда от известната френска фамилия Колбер, най-яркият представител на която е Жан Батист Колбер – финансов министър и министър на моретата и търговията на Краля Слънце – Луи ХIV. С проф. Боян Христофоров се запознават по време на Втората световна война и оттогава досега – вече повече от 56 години – са неразделни! Слушателите на „Нашият ден“ вече имаха възможността да се запознаят с проф. Боян Христофоров от интервю, направено в Париж, което излъчихме неотдавна.
Истинско удоволствие беше разговорът с нашите гости – достолепни хора, не само заради големите си успехи – всеки в своята дейност, но и заради тяхната човешка съпричастност към живота на другите и към всичко, което се случва около тях. Вече години наред те подкрепят студенти, сред които и много българи, които искат да се учат и образоват във Франция.
Попитах Ан дьо Колбер Христофоров коя е причината да се връща в България, защо избира да изложи тук творбите си?
„Аз съм българка“ – отговори на български език Ан и обясни: „В тази страна има много хора с високо качество, има много високостойностни хора – инженери, артисти, музиканти, художници, много богата култура имате!“
„Какво е това, което бихте искали да им пожелаете?“ – попитахме в студиото.
„Да си запазят радостта и вкуса, който имат, да си запазят културата, да се радват на своята страна и на нейното богатство!“
Повече за това, какъв е водещият стремеж в творчеството на Ан дьо Колбер Христофоров, характеризиращо се с чист, детски поглед към света, с ярки цветове и контури, но и с малко носталгия, както и за начина, по който Мариела Табакова – куратор на изложбата, срещна трима творци, можете да чуете в прикачения файл.
"Рисунка. Майстори" – така е наречен проектът на СБХ с куратор Явора Петрова. Тя кани 22-ма художници - майстори да участват със свои работи: "Поканих автори с биография в рисунката. Автори, които се изразяват чрез рисуването, които не обясняват своите мисли, а търсят образите за тях. Художници с уникален почерк, майстори в това, което правят във..
Краят на авторството, краят на кориците? Или вечно неизтребимите спори на живота ще си намерят нова почва някъде отвъд? Въпроси, които поставя книгата "Панспермия. Халюцинация за роман" от Полина Видас. Тяе магистър по литературна теория от Софийския университет и по психодрама към НБУ, психоаналитик и групов аналитик към Българско общество по..
В редакция "Хумор и сатира" знаем, че всичко е измама, но това не е причина да не търсим постоянно истинското. Какво сме открили тази седмица можете да разберете в неделя, веднага след новините в 18 часа , когато ви предлагаме да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", изпети от Татяна Лолова, Васил..
"Душата ми е стон" е историческа беседа, която ще пресъздаде духа на отминала София 111 години след последната вечер на Пейо Яворов и Лора Каравелова. T очно на 29 ноември в Общински културен институт "Красно село" от 19 часа Виктор Топалов, създател на "Бохемска София", ще пропътува през историята, спомнените и легендите за поета, за да се озове..
Една одисея, която не е на Омир, не е на Джойс и говори от името на българките в чужбина. Елица Георгиева пристига от Франция, за представянето на най-новия си роман "Одисея на момичетата от Източна Европа" във Френския институт. Това е вторият роман, който Георгиева пише на френски, след дебютния "Космонавтите само минават" ...
"Опитвам се да правя хубава музика и не искам да слагам някакви ограничения и знаци" – думи на пианиста, композитор, аранжор и диригент Ангел Заберски...
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за..
Галерия "Стубел " представя избрани творби на Спартак Дерменджиев. Всъщност подбраната колекция, изградена като своеобразно работно ателие на артиста,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg