Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

„Шумла полка“ се завръща на сцената в Бургаската опера

БНР Новини
Снимка: Община Бургас

През 1979 г. Парашкев Хаджиев пише мюзикъла „Шумла полка“ по либрето на Иван Генов. Тази година специално е избрана, за тази постановка и е част от честванията на 120-годишнината на Панчо Владигеров. На въпроса защо творба на Хаджиев е в календара, проф. Павел Герджиков отговаря: „Предполагам защото Шумен е градът на Панчо Владигеров, а там е създаден първият български професионален оркестър от унгареца Михай Шафран“. Сред унгарските емигранти от 1840 г. е и Лайош Кошут. Шафран бил шивач, но и музикант, а в състава на оркестъра е Добри Войников, както и Васил Друмев. „Там се създава първата музикална традиция, която дава на нашата страна ред големи музиканти като Панчо Владигеров, Андрей Стоянов, Веселин Стоянов. Освен това Парашкев Хаджиев е един от най-ярките ученици на Владигеров“.

През осемдесетте години на миналия век Герджиков поставя „Шумла полка“ в Сливен, отново със студенти. Тогава в спектаклите участват Мариана Пенчева, Камен Чанев, Александър Крунев.

Названието на мюзикъла идва от старото име на Шумен – Шумла. Той разказва историята на Шафрани, който се влюбва в Яна. На Коледа през 1850 г. бил организиран бал, който събира пашата на Шумла, вицеконсулът на Австро-унгарската империя и градския елит. Има и циганка Сузи, която трябвало на бала да застреля Лайош Кошут. Все пак краят е щастлив и всички танцуват полката, написана от Добри Войников.

Идеята за възстановяването на мюзикъла се ражда по време на певческия конкурс в Шумен.
Проектът е съвместен – НМА „Панчо Владигеров“ и Бургаската опера ще представят спектакъла. Солисти ще бъдат студенти от академията, за които това ще бъде дипломна работа, а ще ги съпровожда бургаският оркестър. Постановъчният екип е – диригент Деян Павлов, режисьор Павел Герджиков, художник Иван Токаджиев, хореограф Желка Табакова.

Ето и имената на студентите, които се включват в постановката: Ана Проваду, Анжелка Бехам, Божидар Иванов, Борис Добрев, Валъри Марковска, Георги Гроздев, Денис Бояджиев, Денислав Новев, Димитрина Кечеджиева, Живко Добрев, Иван Христов, Калина Томова, Лъчезара Георгиева, Людмила Павлова, Мария Трошева, Михаел Йорданов, Нели Колева, Никола Попов, Николина Иванова, Павлина Петкова, Яна Стефанова, Яна Узунова.

Премиерите са на 19 и 20 април в Бургас, а на 24 юни ще има спектакъл в Шумен. Имат покана и за спектакли в Сливен.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

The Beethoven Project – зимната изненада на фестивал Allegra

След като подари на почитателите на класическата музика незабравимо лято, фестивал Allegra хвърля ръкавицата с провокативен формат и през зимата – The Beethoven Project. Идеята e на създателя и артдиректор на фестивал Allegra Петър Найденов, соло-контрабасист на Люцернския симфоничен оркестър и преподавател в Цюрихския университет за изкуства...

публикувано на 06.02.25 в 08:50

Традиционният концерт-подарък от "Аларма" тази година е на 6 февруари

Веднъж годишно концертната поредица "Аларма Пънк Джаз" на програма "Христо Ботев" прави концерт-подарък за публиката – при вход свобден , както в добрите стари времена – с пънк-каса за дарения на бара и възможност да дарите посредством билет-дарение тук ... като, разбира се, всички средства отиват за музикантите, включили се в начинанието. А..

публикувано на 05.02.25 в 21:35

Концертът "Петолиния и вдъхновения" събира класическата музика и българския фолклор

Концертът "Петолиния и вдъхновения" е проект на композитора Костадин Генчев. Той преплита класическата музика и фолклора, като се смесват тембрите на инструментите. Генчев коментира, че когато звучи класически щрайх квартет и квинтет с контрабас, смесвайки тембъра на виола или цигулка с гъдулка, на кларинет с кавал, класическа китара и тамбура, се..

публикувано на 04.02.25 в 09:05

Квартет Sage с първи сингъл и концерт в София

Група Sage се сформира в Амстердамската консерватория и  обединява четирима млади музиканти, събрали се в забележителния нидерландски град. Тромпетистът Рома Гашо и пианистът Грегоар Кифер са от Франция, басистът Дуорт Фернандеш е от Португалия, а Александър Иванов – барабани е от България. Техният произход, експериментаторски стремеж и дух на..

публикувано на 04.02.25 в 08:00

Басеку Куяте и Ами Сако – автентичен малийски блус в София

"Той е гений и живото доказателство, че блусът идва от Мали" , споделя легендарният американски блусмен Тадж Махал за своя колега и приятел Басеку Куяте . Тя пък – Ами Сако – има един от най-мощните и запомнящи се гласове в цяла Западна Африка. А платформата за традиционна и нова африканска музика "АфроВизия" и концертната серия..

публикувано на 03.02.25 в 19:47