Знаете ли какво представляват белошипите ветрушки? Ветрушките са малки соколи, с размерите на домашен гълъб, които само преди петдесет-шейсет години са могли да се видят навсякъде у нас. След това положението рязко се променя и белошипите ветрушки много бързо се превръщат в изчезнал вид.
Един проект обаче се опитва да промени това. И може да се каже, че е успял, защото от 2012 г. у нас са отгледани и пуснати на свобода над 600 млади белошипи ветрушки.
Наскоро стана ясно, че проектът на сдружение „Зелени Балкани“ - „Възстановяване на белошипата ветрушка“, е сред финалистите на наградите на Програма Лайф на Европейската комисия за 2019 година. Отделно проектът за белошипата ветрушка е номиниран за „Наградата на гражданите“ и до 16 май всеки може да разгледа номинираните девет проекта и даде своя глас .
Защо белошипите ветрушки са важни и каква работа е свършена по този проект, ще разберем от Христина Клисурова от Спасителния център за диви животни в Стара Загора.
Тоталитарната държава не търпи други авторитети, освен своя собствен (отделен е въпросът доколко го има). Затова утвърдени институции като Българската православна църква са ѝ трън в очите. Трън, чиито бодли недъгавата власт прави всичко възможно да изтръгне, а ако не може – жестоко да съсече. Тъкмо този процес на война срещу Църквата и нейните..
Трансплантацията на органи, клетки и тъкани е сред най-големите постижения на съвременната медицина. Този процес не само дава нов шанс за живот, но и поражда много проблеми и въпроси. В поредния брой "За здравето" по темата събрахме цял консилиум от лекари, специалисти, познавачи и пациенти. В обсъжданията се включиха проф. Никола Владов, Георги..
Дискалкулия е едно от онези състояния, които често остават незабелязани, но когато разберем какво всъщност представлява, неволно се питаме: "А дали и аз не страдам от това?" Наричана още математическа или числова дислексия, дискалкулията представлява специфично разстройство на аритметичните умения – способността на човек да разбира, обработва и..
Във "Време за наука" ас. Богомил Пешев от Института по невробиология към БАН разказва за ефекта на новостта върху запаметяването на емоционално неутрална или нискоемоционалната информация. Когнитивната схема у хората е свързана със стимулите, нивата на стрес и новост, които преживяваме в дадени ситуации, по думите на Пешев. Когато мозъкът се..
Сдружение "Приятели на морето - Бургас" е учредено на 16.01.2013 година, с цел да осъществява дейност в обществена полза, изразяваща се в постигане на развитие и утвърждаване на духовните ценности, гражданското общество, образованието, физическата култура и опазване на околната среда на Черноморското крайбрежие. Водолази - членове на сдружението..
Във Видин на 21 юли започна четиринадесетото издание на фестивала на изкуствата "Дунавски вълни". Той ще продължи до 26 юли на различни места в града и в..
В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" гостува проф. Грета Панова – български учен и математик с международно признание. В момента тя е..
Дискалкулия е едно от онези състояния, които често остават незабелязани, но когато разберем какво всъщност представлява, неволно се питаме: "А дали и аз..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg