Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Една история с щастлив край или за белошипите ветрушки

Снимка: БГНЕС

Знаете ли какво представляват белошипите ветрушки? Ветрушките са малки соколи, с размерите на домашен гълъб, които само преди петдесет-шейсет години са могли да се видят навсякъде у нас. След това положението рязко се променя и белошипите ветрушки много бързо се превръщат в изчезнал вид.

Един проект обаче се опитва да промени това. И може да се каже, че е успял, защото от 2012 г. у нас са отгледани и пуснати на свобода над 600 млади белошипи ветрушки.

Наскоро стана ясно, че проектът на сдружение „Зелени Балкани“ - „Възстановяване на белошипата ветрушка“, е сред финалистите на наградите на Програма Лайф на Европейската комисия за 2019 година. Отделно проектът за белошипата ветрушка е номиниран за „Наградата на гражданите“ и до 16 май всеки може да разгледа номинираните девет проекта и даде своя глас .

Защо белошипите ветрушки са важни и каква работа е свършена по този проект, ще разберем от Христина Клисурова от Спасителния център за диви животни в Стара Загора.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Милена Ташкова

Милена Ташкова: Сънят може да бъде ключ към вътрешния свят на човека

За какво говорят сънищата? Сънищата са път към несъзнаваното и то – един от преките пътища. А вече какво има в несъзнаваното, там са нашите страхове, нашите желания, там са също и нашите травми. Действително има много голямо значение какво сънува човек.  "Разбира се, че сънят е много важен, тъй като след него се чувстваме по-отпочинали. Често в..

публикувано на 21.10.24 в 10:20

В Керала - люлката на аюрведата

Неотдавна се завърнах от най-южния индийски щат Керала – люлката на аюрведата! Казват, че тази философия за устройството на света, хармонията в него и най-вече за това как да живеем, за да бъдем със здрав ум и тяло се е зародила преди 5000 години. В Музея на аюрведата кураторът Анил е убеден, че ценното знание е древно колкото човечеството. От първия миг,..

публикувано на 21.10.24 в 08:10

Зелената сол е полезна не само за диабетици

Зелената сол е с растителен произход и е природен заместител на обикновената сол. Тя се добива от соленолюбиви растения, срещащи се в солени крайбрежни влажни зони и почви. В България БФБ използва основно растението солянка (Salicornia europaea), което расте в Атанасовското и в Поморийското езеро. "Защитените територии не са Terra..

публикувано на 20.10.24 в 10:05
Джамията „Асланхане“ в Анкара

Къщата на лъва или историята на една джамия

Разположена в историческия център на град на Анкара, съвсем близо до крепостта, се намира джамията "Асланхане". Официалното име на джамията е "Ахи Шерефеддин", но през годините тя става по-популярна като джамията "Асланхане". През 2023 г. джамията беше включена в Списъка на световното културно наследство на ЮНЕСКО на 45-ата среща на Комитета за..

публикувано на 20.10.24 в 08:05

На пазар и битак в Бишкек

"Източният пазар е цяла вселена. Неговите цветове и аромати   ще разкрият един особен, богат свят, който съществува извън политиката, религията и всякакви разделения... Той има свои собствени закони, които на първо място се основават на искреността. Вземете например пазарлъкът, без който е трудно да си представите ориенталски пазар. Цяла култура на..

публикувано на 19.10.24 в 16:20