Софийската художествена сцена отново става територия на изкуството на хартията, което е съвременно концептуално изкуство. Изложбите от София хартиен арт фест, който се провежда за девети път, под надслов „Глобален свят“, ще се представят на различни локации в града ни между 16 април и 26 май. Събитието включва 7 експозиции в 5 локации и програма от съпътстващи изложби. Експозициите ще представят над 150 автори от 28 държави, като важни гостуващи формати са колекции от Бразилия, Аржентина и Индонезия – страни с редки и не добре познати култури у нас.
Тези изложби са организирани със съдействието на посолствата на Аржентина, Индонезия и Бразилия у нас и са част от една дългосрочна програма за обмен на проекти и съвместни прояви с тези далечни държави. Ние живеем в глобален свят и това неизбежно се отразява в творчеството на авторите от всяка точка на света, независимо от изкуството, в което се изявяват.
Това е целта на София хартиен арт фест – единство в многообразието, хуманизъм и духовни послания. В различните локации са показани произведения, обединени от различни концепции с фокус върху глобализацията на идеи, визия и ценности. Първата изложба от този мащабен проект – с основен салон в галерия „Сан Стефано“ е Бразилското хартиено изкуство, със заглавие „Десет артисти, десет визии“…
Това е съвместен кураторски проект на Даниела Тодорова с Анжела Барбур и Елиана Анхина. Техните общи усилия през последните две години са причина за няколко съвместни изложби, за един изключително плодотворен обмен между Бразилия и България. Това предопредели създаването на Българо-бразилския културен институт за истински обмен в нашия глобален свят.
Доц. д-р Владимир Златарски представя в "Артефир" документалното изследване на германския журналист Хералд Йенер, озаглавено "Вълче време. Германия и германците 1945 – 1955". По думите на доц. Златарски, който заедно с проф. Богдан Мирчев, е консултант на изданието, книгата представлява сериозно явление на нашия книжен пазар. "Това е..
Срещнахме ги в пълен състав на петото издание на чудесния фестивал "Хисарлъка Expirience", където, под една шатра накичена с красиви тениски, торбички и други неща, те, заедно със своите съмишленици и ментори, очакваха малки и големи да се потопят в чудния свят на древното източно изкуство оригами. "Те" са Лили Гогова, нейният съпруг Николай и двете..
В редакция "Хумор и сатира" следим какво става не само у нас, но най-вече по света, защото оттам може да падне нещо полезно, ценно или вкусно. За една възможност от далечна Япония ще разкажем в неделя веднага след новините в 18 часа, когато ще чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", изпети от Климент..
"Джордж Оруел – по следите на пророка" е книга на журналистката, преводачка и преподавателка Клери Костова - Балцер, която живее от години във Великобритания. Там тя е част от обществото на Оруел и предлага на българските читатели свое изследване на непознати факти от живота на писателя. "Когато завършва Итън, Оруел заминава в Бирма, където пет..
"Хроники от Ателието. 130 години Васил Захариев – творец, учител, изследовател" – изложбата е на Регионалния исторически музей София и се открива тази вечер (17 юли) в 18 часа. Васил Захариев е график, бил е ректор на Художествената академия, преподавател, интересувал се е от изкуството на Българското възраждане, а изложбата, която има дълъг живот..
Съвпаденията, случайностите и причините за неработещата съдебна система у нас коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" адв. Велислава..
"Джордж Оруел – по следите на пророка" е книга на журналистката, преводачка и преподавателка Клери Костова - Балцер, която живее от години във..
Възможно ли е Deep Fakes да доведат до колапс в общественото доверие в истината? Как Deep Fakes могат да се превърнат в "game changer" за политическите..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg