Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В джунглата на потенциометрите

БНР Новини
Снимка: Даниела Манолова

Епизод 18: „Един средно напрегнат работен ден“ е направен след 5-годишно прекъсване на сериала "Радиото" и представлява своеобразно продължение на историята, разказана във вече направените през 2010 година 17 епизода. Новите 5 години от историята на радиото вдъхновиха нови 3 епизода на сериала. Първият от тях, 18-и, има за цел да създаде аудио моментна снимка на един работен ден в сградата на БНР на бул „Драган Цанков“, 4. Снимка на нашето сегашно, каквото е било през последната седмица на март 2015. Иначе в тази сграда се случват стотици работни дни на стотици хора, но ние разполагахме с 30 минути време за документалистика и се обърнахме към приятели, които имат, всеки от тях, много различен средно напрегнат работен ден и, разбира се, както може да се предположи от толкова повторения на конструкцията "средно напрегнат", всъщност ние гледаме на нея като на тийзър.

Между 3 сутринта и 7 часа вечерта се случват историите на 18 епизод от документалния сериал "Радиото". И тук ги разказваме, както ни ги разказаха Ангел Григоров, който през онази последна седмица на март правеше новините по програма „Хоризонт“, Мартин Ташев, който свири на тромпет в Биг Бенда, Силвия Чолева, която води предаването „Арт ефир“ по програма „Христо Ботев“, Симеон Белев, който по онова време водеше сутрешния и следобедния блок на Радио София и Галя Павлова, която през онези студени сутрини почистваше редакционните стаи на старата къща.

Изминалите 4 години от март 2015 г. превръщат този епизод от моментна снимка в скъпоценно свидетелство. Един миг от живота на петима колеги, регистриран и превърнат в аудио факт в дългата върволица на факти, хора и идеи, които феноменът радио неминуемо и щастливо създава.

Първо излъчване на епизода в ефира на БНР, програма „Христо Ботев“ е на 4 април 2015 година.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Дългият път на деня към нощта" от Юджийн О'Нийл в четири части по програма "Христо Ботев"

Юджийн О'Нийл пише "Дългият път на деня към нощта" през 1940 година, само четири години преди това, през 1936-та, той става Нобелов лауреат като драматург. В "Дългият път на деня към нощта" О'Нийл разказва историята на своето семейство. Всички конфликти и ситуации, съответстват на мъчителните, изстрадани мигове, изживяни през годините в неговия дом...

публикувано на 31.01.25 в 08:00

In Memoriam: Валя Бояджиева

Отиде си вълшебницата на музикалното оформление Валя Бояджиева. Професионалният ѝ път премина в БНР. Работи за различни редакции в програма "Христо Ботев". За късмет на Радиотеатъра, тя прекара дълги години като музикален оформител на радиопиесите. Остави толкова много след себе си, че ще трябва продължително да ѝ благодарим. Фин човек. Прекрасен..

публикувано на 28.01.25 в 15:48
Колаж: Теодор Иванов

За да се роди, поетът трябва няколко пъти да умре – Жан Кокто

Словото се умори и капна. Капна до такава степен, че ми е съвестно да прибягвам до услугите му. То е като кон, коленичил кон. Камшик, камшик трябва! Единственият камшик – това е смехът! Смейте се, гадове, на мъките на падналото слово. Виктор Ерофеев, "Три срещи" "Орфей" на Кокто е модернистична и ексцентрична интерпретация на една класическа..

публикувано на 24.01.25 в 08:00

Премиера на "Монетата" в Радиотеатър

Историята на "Монетата" започва през 2020 г., когато е отличена като победител в конкурса за нова пиеса на Нов български университет. На 20 януари 2021 г. се състоя премиерата ѝ на сцената на Младежки театър "Николай Бинев". В началото на 2025 г. пък слушателите на програма "Христо Ботев" ще могат да чуят премиера на аудио "Монетата" – от 16 часа на..

публикувано на 15.01.25 в 16:35

Антиутопията "Восъчко" в ефира на "Христо Ботев"

Камила Грудова (Camilla Grudova) е канадска писателка, която дълго време не може да си позволи свой мобилен телефон, а баба ѝ се е препитавала като шивачка в Париж. Първата машина, която Камила е имала в дома си била шевна, компютър получава едва като тийнейджърка и вероятно с негова помощ завърша История на изкуството в университета в Торонто. За..

публикувано на 01.11.24 в 16:15