Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Здравко Миленов и осъзнатото в неосъзнатото

БНР Новини
Снимка: Таня Димова

Повече от 100 години анимационното изкуство доставя наслада за очите на малки и големи. Преди има няма двайсет обаче анимацията, която отдавна вече не се смята за удоволствие, насочено предимно към малките зрители, достига своя връх в развитието си.

Причината е триизмерното й представяне. Малко след създаването си, 3D анимацията печели все повече почитатели заради това, че кара зрителите да повярват в нейната достоверност. Колкото повече изобразените неодушевени предмети придобиват образа на одушевени такива, толкова повече графиката започва да въздейства на публиката.

Ако първата 3D анимация, създадена през 1972 г. от Ед Катмъл, е представлява анимирана ръка, то днес тя достига съвсем реалистични измерения. Споменете си само каква реакция предизвика трейлърът на очаквания от всички анимационен филм за Цар Лъв, който престои да зарадва киноманиаците това лято.

Как се създава тази различна филмова реалност и какво изисква тя от създателите си? Как се придава живот на нематериалното и как можем да осъзнаем онова, което често се стремим на скрием от самите себе си? Това бяха възможните въпроси днес във „Време и половина“.

Човекът, който ни помогна да надникнем в света на 3D аниматорите и да намерим отговорите име Здравко Миленов – част от екипа на една от големите филмови компании у нас и преподавател в НАТФИЗ.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Художникът Андрей Янев написа музика за филм

Филмът е документален и се нарича Butterflies on Everest ("Пеперуди на Еверест " ). Той е дело на мексиканския режисьор Октавио Майя Роча и е посветен на известния американски художник – хиперреалист с български произход Рос Росин, съобщава Андрей Янев за "Артефир". Заедно с него, с музика за същата продукция са се ангажирали Матео Куарон и..

публикувано на 13.02.25 в 10:15

Романът, в който Том Егеланд предсказа бедствието на Санторини

Вече втора седмица продължава сеизмичната активност на о. Санторини.  Наскоро на българския книжен пазар излезе "Мистерията на мумията" – новият роман на норвежкия писател Том Егеланд , автор на заглавията "Проектът Метусал", "Очите на демона", "Ефектът на Лазар".  Интересен факт е, че в "Мистерията на мумията" Егеланд предсказва изригването..

публикувано на 13.02.25 в 09:36

Представяне на "Приключения за летящи, пълзящи и четящи" в Добрич

Книгата "Приключения за летящи, пълзящи и четящи" на  Деница Кючукова  ще бъде представена премиерно днес от 17:30 в Художествена галерия – Добрич. Това е поредното събитие от инициативата на културния институт "Четвъртък вечер – време за срещи".   Новата книга на Деница Кючукова ни среща с магични истории, разказани с удивително умение и тънко..

публикувано на 13.02.25 в 09:33

Изкуството в мен: Спомен за Димитър Еленов

Личността, която ще представим днес е Димитър Еленов – актьор, режисьор и театрален педагог! Вълнението за нас е особено този път, чудехме се как точно да го направим и се спряхме на неговите лични изповеди, както и на неговия ученик Димитър Рачков. Ето какво казва той в книгата за Еленов "Свободен, по-свободен, Димитър": За Митко..

публикувано на 12.02.25 в 15:07

Русенският театър ще участва в Истанбулския театрален фестивал на жените драматурзи

След броени дни актьорите от Драматичния театър "Сава Огнянов" заминават за Истанбул, където от 7 до 16 февруари се провежда Международният театрален фестивал на жените драматурзи. Това е третото издание на театралния форум, организиран от държавните театри в Турция. Освен България, в него ще участват театри от Сърбия, Република Северна..

публикувано на 12.02.25 в 12:35