Френският институт в България и Софийска градска художествена галерия в партньорство с център „Жорж Помпиду“ ще представят за първи път извън Франция всичките 75 фотографии от серията „Изгнания“ на Йозеф Куделка. Това е най-известният цикъл на световноизвестния фотограф, който отразява изгнаническия му живот из цяла Европа и показва изолацията и отчуждението на емигранта. Фотографиите са направени между 1968 и 1994 година и хвърлят нова светлина върху предизвикателствата и страховете на съвременното европейска общество. Йозеф Куделка ги дарява през 1987 година на Национален музей за модерно изкуство и център за промишлен дизайн „Жорж Помпиду“ в знак на благодарност към френската държава, която му дава гражданство.
„От една година насам Франция и България работят заедно за създаването на фонд от съвременно българско изкуство в колекцията на центъра „Жорж Помпиду“. Предвиждаме да бъдат включени около 50 произведения на български автори, които ще обогатят колекцията на този национален френски музей. По този повод с директора на центъра „Жорж Помпиду“ решихме София да приеме изложбата „Изгнания“, която ще бъде показана за първи път в този формат в света. Специално за откриването ще пристигне Йозеф Куделка и ще разкаже пред българската публика за творбите си, част от историята на човечеството“, каза инициаторът на събитието Фабиен Флори, директор на Френския институт у нас.
Фабиен Флори подчерта, че световната премиера на допълнената с нови фотографии изложба „Изгнания“ съвпада с посещението на папа Франциск в България и посланията на светия отец за изгнаничеството и съдбата на емигрантите днес.
Ето и какво споделя Йозеф Куделка в интервю за Лю Монд от 23 май 2015 г.:
“Да си изгнаник, означава да напуснеш страната си и да нямаш право да се върнеш. Всяко изгнание е различно, лично преживяване. Аз специално исках да видя света и да го снимам. Затова пътувам от 45 години. Никога не съм се задържал някъде повече от 3 месеца. Когато не откривах повече какво да снимам, разбирах, че е време да тръгна. Когато взех решението да не се връщам, осъзнах, че имам нужда от усещане за света, каквото няма как дори да си представя, живеейки в Чехословакия.”
Йозеф Куделка пристига за отриването на изложбата си „Изгнания“ на 7 май от 18.00 ч. в СГХГ. След това предстои да посети различни антични места в България, които ще включи в последната си серия „Останки“, посветена на преходността на цивилизациите.
Йозеф Куделка е роден през 1938 г. в Чехословакия. Носител е на някои от най-значимите отличия в света на фотографията: наградата Nadar от 1978, голямата награда National de la Photographie от 1989, голямата награда на името на Картие-Бресон от 1991, международната награда за фотография на фондация „Хаселблад“ от 1992 г. Негови изложби са част от програмата на всички световни музеи и центрове за изкуство, сред които Музея на модерното изкуство и Център за фотография в Ню Йорк, галерия „Хайуорд“ в Лондон, Музея на модерното изкуство „Стеделийк“ в Амстердам, „Пале де Токио“ в Париж.
Най-старият музей в югозападна България - Археологическият музей в Сандански, е домакин на предаването "Семейно радио" в края на април.Изнесеното студио е над основите на раннохристиянска базилика от V в. – базиликата на епископ Йоан. В съседните зали на втория етаж са изложени експонати от праисторията и античността. Музеят притежава ценна..
Режисьорският дебют на Боян Крачолов на Голяма сцена в Народения театър вдигна публиката на крака три поредни вечери. Причината са изумителните постановъчни решения, силното актьорско присъствие и усещането, че зад всяка дума на Том Стопард се крие въпрос, на който никой от нас все още няма ясен отговор, в премиерния спектакъл "Розенкранц и..
По повод Световния ден на изкуствата българският автор Александър Ал. Хаджихристов беше удостоен с почетна награда в Истанбул. Турската Асоциация за изкуство и литература "Санатаевет" ("Да на изкуството"), която подпомага хора на изкуството, е присъдила отличието за книгата с поезия на Александър Ал. Хаджихристов "Писалката на Господ", преведена и..
Ето какво пише в поканата за изложбата "Емил Стойчев. Срещи" авторът Иво Милев: "Причината за тази изложба са срещите ми с Емил Стойчев в един дълъг период от време през 2024 и 2025 г. Поводът беше организирането на неговата юбилейна изложба "Въображението е моята кръвна система" в СГХГ. …Срещите ни, обсъжданията на предстоящата изложба минаха през..
Това е заглавието на предговора от Боряна Владимирова на "Литературни анкети – 13 поети от 90-те", които тя е направила. След "Сеч и меланхолия", както се нарича анкетата с Ани Илков, "Въглени и звезди" – с Едвин Сугарев, последва сборник с анкети с 18 поети от 80-те. Тази, последна засега книга от поредицата "Литературни анкети – 13 поети от 90-те"..
По повод Световния ден на изкуствата българският автор Александър Ал. Хаджихристов беше удостоен с почетна награда в Истанбул. Турската Асоциация за..
Къде в общуването между политиците и гражданите можем да поставим израза "Да разлаем балъците", кога властимащите използват такава стратегия към..
И тази година отидохме в град Кубрат, и пак ни хареса! За осемнайсти път клубът на хумориста "Жарава" и Община Кубрат дадоха възможност на всички смешни..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg