Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Холокьо или „живото село“

БНР Новини
Снимка: Кристина Фаркаш

Наричат унгарското етнографско селище Холокьо „живото село“. То е първото сeло в света, включено в списъка на Световното културно наследство на ЮНЕСКО. Всички постройки в старата част на селото са в т.нар. архитектурен стил „палоц“, а в почти всяка къща има музеи, така че човек да има огромен избор какво да види – от Музея на куклите през Къщата на народното изкуство до Музея на пощите. Освен това в Холокьо са отворени и многобройни занаятчийски ателиета, където посетителят може да се пробва в грънчарство и тъкачество.
Снимка: Фани Зоват
Селото е заобиколено от пасища и от 141-хектаровия ландшафтен парк „Холокьо“, любимо място за спорт и приятни разходки. Над селото се издига и крепост, построена още през ХIII век. С Дьорди Димитров, директор на Унгарския културен институт в България, говорим не само за това живописно място, където жителите имат навика да ходят с традиционните си носии, но и за това как се съхраняват традициите. Защото повечето пътувания винаги започват така – с една снимка или с един разказ.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

БАН работи за отворен достъп и цифровизиране на националното културно и научно наследство

Четиринадесетата международна конференция "Цифрово представяне и опазване на културно и научно наследство" (DiPP 2024) започна в Бургас .   "Конференцията цели да представи иновации, проекти и научни и научно-приложни разработки в областта на цифровото документиране, архивирането, представянето и запазването на световно и национално материално и..

публикувано на 27.09.24 в 16:05

Сливенската текстилна гимназия

Професионалната гимназия по текстил и облекло "Добри Желязков" в Сливен е създадена през 1883 г. и е едно от първите професионални учебни заведения в свободна България. Още преди Освобождението Сливен се оформя като център на текстилното производство. В региона се отглеждат много овце, а вълната е ценна суровина за производство на платове,..

публикувано на 27.09.24 в 13:15
Откриване на Великото народно събрание във Велико Търново 1879 г.

Поборници и строители

Септември е месец на българската гордост – на 6-и извършваме Съединението, на 22-и обявяваме Независимостта. Зад всички тези знаменателни събития стоят обаче хората, извършили ги. И ако Денят на Независимостта е повече дипломатически совалки, то Съединението си е истинско народно въодушевление и вдъхновение, извикано от дейността на люде – били..

публикувано на 25.09.24 в 17:32
Проф. Владимир Пилософ

Модерни времена

Под това мото премина разговорът за красивите мигове на израстването и съзряването, но и за отговорността на младите хора. Гост бе проф. Владимир Пилософ: експерт по педиатрия, посветил кариерата и живота си на детското здраве. Той коментира най-наболелите проблеми в тази сфера: педиатричната грижа в България, отношението към ваксините, "завръщането"..

публикувано на 24.09.24 в 12:25

Фондация "Красива наука" организира множество любопитни събития в София, Видин и Монтана

Фондация "Красива наука" организира множество любопитни събития в София, Видин и Монтана – какво и къде може да се види в последните дни на септември, разказва Любов Костова от фондацията. Науката отива на места, където не е била досега чрез поредица от уъркшопи и презентации. Днес и утре (24-25 септември) пътуващият фестивал ще бъде във Видин,..

публикувано на 24.09.24 в 11:11