Двама живи класици на българската (а и на световната) независима арт-сцена гостуват в любимото ви предаване с интересни истории зад кадър от подготовката на две ключови събития, които предстоят през седмицата. Tова за „живите класици“ съвсем не е изхвърляне, искрено го казвам, a освен това и двамата артисти имат достатъчен брой имена и творчески самоличности, че да могат при необходимост да се дистанцират от всяка форма на прекомерна канонизация. Но пък иначе днес и Станислав Трифонов-Насимо, и Иван Шопов са толкова разпознаваеми (всеки в жанра, или по-скоро в жанровете си), че ако съществуваше Орден „Стара планина“ за заслуги в ъндърграунда, и двамата биха били поне трикратни носители на такъв.
Сега ще се хванете за понятието „ъндърграунд“, нали? Не, ъндърграунд не е нещо задължително маргинално и непознато (макар че няма лошо и когато е такова, както няма лошо и когато достига до доста по-широка аудитория). Ъндърграундът е нещо, което артистът изкарва на повърхността (или пък в което си дълбае, оставяйки го преднамерено под повърхността), но винаги в съгласие повече със себе си, отколкото с модите на десетилетието или на века. А „жив класик“ днес не означава само и единствено и задължително „някой като Маршал Алън“ (р.1924), има и такива, родени между 1979 и 1982 г.
Включете си радиото, ей – в „Аларма“ гледаме да ви срещаме с такива хора максимално често според възможностите си… И така: слушайте разговора ни с един от пионерите на източноевропейската графити и стрийт-арт култура и с един от най-успешните български артисти на съвременната световна електронна сцена (иначе и той брилянтен художник-график) и заповядайте на 15 май на шестата самостоятелна изложба на Насимо „Life Is A Study” с представяне на книгата „25 Years of Nasimo: Sketchbook”, а на 18 май – на сценичната премиера на албума „Канатица - Remixed” на Иван Шопов и „Авигея“ – над 3-часово пътешествие с участието на Nocktern, Kliment, Mytrip, 1000 names, The Science и т.н. важни гости (това албумът, иначе концертът съвсем няма да е само 3 часа, хаха – б.а.)… Каква е връзката между двете събития пък ще разберете от разговора ни в „Аларма“, изпъстрен с някои ключови ремикси от албума, любезно предоставени ни от Иван Шопов.
Тази година Дядо Коледа няма да донесе нищо на "Аларма Пънк Джаз" ... Но вместо него вече пристигна (директно от Норвегия, ако не чак от Лапландия) неговият малко по-млад, но далеч по-чакан у нас братовчед (в червено-черни, а не в червено-бели одежди - съвсем като за пораснали непослушни деца) Пол Рони-Ейнджъл . Фронтменът на..
На 20 декември от 19.00 часа Симфоничният оркестър на Българското национално радио отново предлага на почитателите на високото изкуство програма, която впечатлява, интригува и стимулира въображението на слушателя. В последния си концерт за 2024 г. радиосимфониците, смесеният радиохор и четирима изявени солисти: бразилският бас Матеус Франка,..
Плевенската филхармония и Люси Дяковска правят музикален подарък на публиката за предстоящите празници с концерта "Бяла Коледа". Програма съдържа емблематични песни за коледно-новогодишните празници от всички краища на света – Италия, Франция, Германия, Англия, Америка, България и др. Вълнуващи истории за любов и надежда, завладяващи популярни..
Обичам пица, харесвам италианския футбол, обожавам Венеция и Таормина; встрастен съм в мелодиката на Нино Рота и маестро Мориконе, имам лични истории със Дзукеро – еднакво силно обожаваме Джон Лий Хукър и ферментирало грозде, даже получих покана да гостувам във винарната му в Тоскана; тънък ценител съм на джаза от тази държава и в часност Стефано ди..
На 17 декември в Зала 3 на Националния дворец на културата Детският радиохор на БНР ще постави началото на 38-ото издание на Новогодишния музикален фестивал. Концертът, озаглавен "Свята нощ", обещава вълнуваща вечер, изпълнена с музика, емоции и празнична атмосфера. За програмата и подготовката разказа диригентът на хора, маестра Венеция..
На 20 декември от 19.00 часа Симфоничният оркестър на Българското национално радио отново предлага на почитателите на високото изкуство програма, която..
Трима знакови автори – проф. Божидар Бончев, проф. Греди Асса и Атанас Парушев-Шока излагат свои творби в обща изложба в столичната галерия "Ракурси"...
Тази година Венцислав Диков представи свои картини в Япония, Токио, под наслов "Институт за невъзможни неща", в галерия "Сан-Ай". Това е неговото трето..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg