Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Антарктида ясно ни показва промените в климата

БНР Новини
3
Залез над Антарктида
Снимка: Драгомир Матеев

В 27-та Българска антарктическа експедиция, която приключи успешно неотдавна, освен български учени, работиха и специалисти от Чили, Бразилия, Португалия, Испания, Колумбия, Турция, Монголия и Кипър. По време на експедицията бяха осъществени 6 нови научни проекта по Националната програма за полярни изследвания в областта на геологията, геоморфологията, биологията, климатологията и геодезията, селектирани от специализирана научно-експертна комисия по строги критерии на Европейския съюз.
 Паралелно с научните изследвания, бяха извършени и строителни и ремотни дейности по подобряване на инфраструктурата на базата “Св. Кл. Охриски” на о-в Ливингстън.
Ася Чанева ви среща с двама български полярници - Драгомир Матеев - командир на базата през втория етап на експедицията Драгомир Матеев - физик и доц. Любомир Кендеров - хидробиолог.


За първи път на остров Ливингстън има позиционирани български метростанции, две от които продължават да следят промените в метеорологичната обстановка и в климата на острова дори и сега, когато на Антарктида е зима и там вече няма човешко присъствие. Още първата българска експедиция поставя автоматична метеорологична станция, която работи и в наши дни и продължава да изпраща своите анализи. Ще разберем и как се променят скалите с промяната на климата и как точно се наблюдава това на Антарктида. Интересни са и проектите свързани с морските обитатели в района на българската база, както и промените в ледниковата покривка, заснети с дрон, които ще продължават да бъдат следени и в бъдеще.


За доц. Любомир Кендеров това беше първата му среща с Ледения континент, а за Драгомир Матеев - осмата. От звуковия файл ще разберете, защо Антарктида не е бяла и там не е тихо, както и какви са цветовете и звуците на Ледения континент.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

За гората българска

В това издание на предаването "И рибар съм, и ловец съм" отново един до друг са рибарят Асен Масларски и ловецът Росен Мирчев. А разговорът е за гората българска. Поводът е стогодишен, та даже двойно вековен – век навърши Седмицата на гората, век празнува и лесовъдското образование в България! Гост на предаването е инж. Иван Ризов, зам.-директор на..

публикувано на 23.04.25 в 18:00
Проф. Здравка Валерианова

Скрининговото проследяване е отговорност на държавата

Болна тема ли са скрининговите програми в България – въпросът коментира в Lege Artis проф. Здравка Валерианова , онколог с над 30-годишен опит в сферата на регистрация на злокачествените заболявания, епидемиологията на рака и раковия контрол. Онкологичните заболявания са водеща причина за смъртността в световен мащаб, като ключова роля за..

публикувано на 23.04.25 в 13:19

Превенцията и ранната диагностика – акцент в германското здравеопазване

Германия е сред страните с най-изразена демографска криза. Населението остарява, а това поставя сериозни предизвикателства пред здравната и социалната система. Както в много други развити държави, хората в Германия живеят все по-дълго. За последните три десетилетия средната продължителност на живота се е увеличила с около 6 години при мъжете и с около 4..

публикувано на 23.04.25 в 12:25
Д-р Николай Цонев

Хроничните чревни заболявания са често срещан проблем при младите хора

Улцерозен колит и ректорагия – все по-често ли се срещат хроничните заболявания на червата, коментира в Lege Artis гастроентерологът д-р Николай Цонев. В началото на разговора д-р Цонев подчертава, че този тип заболявания са изключително разпространени сред младите хора. Гастроентерологът посочва двете водещи чревни възпаления –..

публикувано на 23.04.25 в 12:05
Момчил Даскалов

Масовите протести в САЩ – шанс за демокрацията или край на надеждите?

Дали втората вълна на масовите протести в САЩ показа, че гражданската реакция е само началото на възстановяването на демократичните принципи, или край на надеждите, че това е възможно? Отговор на този въпрос търсим в "Нашият ден" заедно с политика и анализатор Момчил Даскалов. Във втората вълна от протести в САЩ са се включили по-малко хора,..

обновено на 23.04.25 в 11:49