Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Мишел Камило и Томатито

Интересни албуми от световната джаз сцена, реализирани през 2016 и 2017 година

Снимка: binar.bg

Мишел Камило – пиано и Томатито – изпълнител на фламенко китара преди три години издадоха албума Spain Forever. Той е последният от музикалната трилогия, посветена на Испания. През 2000 г. Излезе Spain, шест години по-късно – Spain Again и след 10 години – Spain Forever.

Мишел Камило и Томатито се срещат преди повече от 30 години. През 1984 г., в Мадрид се провежда градският джаз фестивал. Тогава Мишел свири в квинтета на Пакито Д’Ривера, а Томатито е гост-музикант в концерта на Рей Барето. Шест години по-късно двамата музиканти записват в съседни студия. С днешна дата Томатито си припомня с умиление за тогавашното време – колко е бил заинтригуван от звуците, които са идвали в съседство от неговото студио. Едва осем години по-късно, през 1998 г., двамата делят една сцена – свирят заедно на Международния джаз фестивал в Барселона. Въодушевлението и на публика, и на критици им показва, че трябва да се съберат. Историята на трилогията „Испания“, в която новата, трета част – Spain Forever, отново доказва силната музикална връзка между тях.

петък, 17 май, от 17.30 часа



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Теодора Бахарова: Венеция е омагьосваща за посещение и трудна за живеене

Щом някой спомене Венеция пред очите ни изниква представата за   пъстър карнавал, луксозни дворци, църкви с неописуема красота и, разбира се, романтични разходки  с гондоли по каналите. Неотдавна се завърнах от там, където посетих Биеналето за изкуство и българския павилион в културния център Дон Орионе. Там се запознах с Теодора Бахарова, която от..

публикувано на 08.06.24 в 12:45
Доц. Благой Узунов

Водорасловото разнообразие в България досега е слабо проучено

Доц. д-р Благой Ангелов Узунов завършва висшето си образование в Софийския университет "Св. Климент Охридски" – специалност "Биология“ и специализация по алгология и микология през 2005 г. Научноизследователската дейност на доц. Благой Узунов включва таксономични изследвания и проучване на разпространението, биоразнообразието и екологията на водорасли..

публикувано на 08.06.24 в 11:49

"Фамилатлон" е предизвикателство за всяко семейство

На 8 юни за 16-и пореден път Асоциация "Родители" организира любимия на много български семейства фестивал "Фамилатлон" . Както обикновено, събитието ще се проведе на добре познатото място – Голямата поляна в Южния парк .  От 10:00 до 16:00 ч. родители и деца ще имат възможността да се включат във вълнуващи приключения и да избират сред..

публикувано на 07.06.24 в 18:52

Приятелството – смисъл и спасение

Във време на войни, социални катаклизми и природни бедствия най-ясно проличава красотата на човешкия дух. Наред с най-грозното,  като лотус от тинята просияват любовта, честта, достойнството и тяхната рожба – толерантността. Примерите за това в човешката история са много. И хубаво е, че има памет за тях и че има кой да я поддържа жива.  Това от 11..

публикувано на 06.06.24 в 09:35
Константин Иречек

Нова България: чешката диря

Близки и далечни народи са оставили дълбоки следи в историята ни. Повечето следи са следствие на завоевателни и отбранителни войни, а голям брой от контактите са били ако не с военни, то главно с търговски цели. Чехите обаче са изключение. 50 г. след голямото издание на "Пътувания по България" на К. Иречек и 136 г. след излизането му в Прага..

публикувано на 06.06.24 в 08:25