„Обикновено, когато давам на студентите си задача за курсова работа, единственото нещо което им забранявам е да пишат за „Мона Лиза“. Не защото не харесвам тази картина, а защото около нея има много повече неверни твърдения, отколкото истини“ – сподели д-р Владимир Димитров, изкуствовед от Нов български университет, пред микрофона на „Артефир“.
Леонардо да Винчи е един от най-изследваните художници. Има две запазени негови писма, в които той предлага услугите си на различни владетели. В тях изрежда способностите си: може да създава летателни машини, може да създава хидросъоръжения, може да направи укреплението на града и какво ли още не, но дори не споменава, че е художник. В другото писмо го отбелязва на последно място, т.е. самият той не държи толкова на тази своя дейност. Неговите произведения са много малко, редица от тях са недовършени и около тях витаят мистификации – дали са оригинални или са копия на негови ученици. Общо взето са установени около 20 негови произведения.
Какво още разказа д-р Димитров за образа на Леонардо да Винчи, за прояви с които се отбелязва 2019-а – годината, в която се навършват пет века от смъртта на гениалния изобретател и художник – чуйте в звуковия файл. Като бонус – няколко думи за Матера – ЕСК 2019 заедно с Пловдив и предстоящото Международно биенале на стъклото.
Kicked a building lately?* ("Архитектурна критика след дигиталната революция") се нарича книгата на доц. д-р арх. Анета Василева, събрала текстове писани за различни издания, включително и за блога на WhATA асоциацията. Заглавието е цитат – така се нарича и книгата на Ада Луис Хъстабъл, една от най-влиятелните архитектурни критички на 20в. В Книгата..
"Адвент – повест за добрия пастир" е една от най-известните книги на исландския писател Гюнар Гюнарсон, която продължава да вълнува читателите и до днес. Като истинско съкровище на световната литература, книгата завладява със своя поетичен и проникновен разказ, който се отличава с внушителни природни картини и човешки проникновения. Той свети с онзи..
Актьорът Александър Алексиев гостува в "Нашият ден" след премиерата на новия филм "Есента на ловеца " на 19 февруари. "Есента на ловеца" е нежен и човеколюбив филм за изконните ценности, които ни събират, но понякога ни убягват. Стъпвайки върху истински истории на нелегални мигранти, прекосяващи българската граница , белгийският режисьор..
За романа "Песента на стрелеца" на Ирене Вайехо в "Нашият ден" разговаряме с Паулина Мичева , представител на едно от водещите български издателства. С ерудицията на класик и с ярка белетристична дарба Вайехо преосмисля сюжета на античната поема, преплита история и митология, придавайки приключенски характер и съвременно звучене на своя..
В столичната галерия "Ракурси" под мотото "Полилеят на подпалвача" се откри съвместна експозиция живопис на Калия Калъчева и Стоян Илев. Авторите "разпалват искрата на гения или просто наливат твърде много масло в огъня – вероятно само времето ще може да потвърди със сигурност", казва кураторът на изложбата Теодосий Георгиев . Чуваме и как..
Ненадейно напусна земния свят, докато другите празнуваха Свети Валентин, а той подготвяше поредното си “отечествено” турне. Беше го замислил с млади..
Видеопоредицата "Сградите разказват" е нова инициатива на Регионалния исторически музей - София. Археолозите Йордана Николова и Валентин Витанов, които..
Националният център за обществено здраве и анализи изнесе статистически данни, според които над 30% от децата между подрастващите са правили опит да..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg