Поезията на Марианна Георгиева се отличава от писането на най-младото поколение български поети, сред които почти липсват подобни гласове. Стихотворенията й притежават особен ритъм – докато четеш, сякаш чуваш глас, който ги произнася. Още с първата си стихосбирка „Екзотични начини за разрязване на птица“ тя категорично показа радикалност, която не е самоцел. Във време, когато писането на поезия се превърна в модно забавление, търсещо лесен достъп до читателя, Марианна Георгиева го принуждава да мисли, да освободи въображението си, тревожи го, провокира го, разтърсва го. Нейната поезия сякаш изскача от картините на Йеронимус Бош, в чиято „Градина на земните удоволствия“ се е самозародила. Стихотворенията й са изпълнени със сюрреалистични образи и картини, но тя успява постоянно да се завръща към реалното, да преплита суровата фантазия с бруталната реалност. По този начин въздействието се засилва, засилва се и многогласието, многопластовостта, драматичността, в стихотворенията й. Отстраненият им тон е само привидно спокоен, отвътре се чува сподавеният вик на съвременния човек, който е загубил надежда, опора, който се лута, освирепява, отчайва се.
Светът и в новата книга на Марианна Георгиева „Изход“ е болезнен, нехуманен, фалшив, какъвто е светът, в който живеем. На поезията ѝ не са чужди социалните теми, природата и екологията, има стихотворения с различни препратки към историята, политиката. Ани Илков я нарича „метафизически реалист“. Снощи се състоя премиерата на новата ѝ стихосбирка „Изход“. Чуйте авторката, Ани Илков и Давид Йерохам в репортажа от събитието.
"Два века изкуство в България" е нов цикъл с популярни лекции, който обхваща културните и художествени процеси в страната от началото на XIX век до края на 90-те години на ХХ век. Техен организатор е Петко Желязов, водещ и модератор в платформата "Рацио" и Кристина Тужарова, дългогодишен лектор и основател на инициативата "История на изкуството..
Носталгично дивертименто Люлееше лятото своите тежки камбани. По устните лепнеше сладкият сок на живота. Светът нямаше сенки. В реката се стапяха бавно дори неясните очертания на хоризонта. Аз знаех, че този ден няма да се повтори, но времето беше отключило катинара си и тихия ход на нашата смешна история отмерваха не часове и..
Издателство "Библиотека България" обяви победителите от VI Национален литературен конкурс "Вие пишете, ние четем" . Над двеста автори участваха в тазгодишното издание на конкурса с поезия на тема: "Монолог на хвърления камък". С отзвук от завършилия VI Национален литературен конкурс в "Артефир" гостуват писателите и издатели Симеон Аспарухов и..
"Принцесата на Бухенвалд" е доказателство, че в историята на Втората световна война няма пощадени. Испанската авторка Ана Андреу Бакеро гостува в България, за да представи своя дебютен роман, разказващ печалната история на Мафалда Савойска – сестра на царица Йоанна Българска. "Попаднах на историята на Мафалда изключително случайно",..
Германско-австрийският писател Даниел Келман гостува в България, за да представи най-новия си роман "Светлина и сянка". Книгата излиза в превод на Жанина Драгостинова и разказва историята на австрийския режисьор Георг Вилхем Пабст, който добива слава с няколко големи филма от епохата на немския експресионизъм. Пабст остава спорна фигура и до днес..
След поредния четвърти опит на "Възраждане" да прокара в Народното събрание законопроекта си за регистрация на чуждестранните агенти, а пък ДПС-Ново начало..
В навечерието на освобождаването на поредните трима израелски заложници, според споразумението между Израел и Хамас, разговаряме в "Мрежата" с Димитър..
Издателство "Библиотека България" обяви победителите от VI Национален литературен конкурс "Вие пишете, ние четем" . Над двеста автори участваха в..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg