„О, колко е тежко човек да бяга от човека!
Защото търся Него, и го няма.
Защото търся душата, и я няма.
Защото търся закона, и го няма.
Защото търся справедливостта, и я няма.
Защото търся тишината, и я няма.
Защото бягам от хората и улавям човека.
Защото бягам от себе си и се въртя на пети около своята проклета ос.
Защото идвам от мрака, вървя опипом в мрака и умирам в мрака. Мрачна пътека на мрака в мрачините.“
(из „Уморени разкази“)
Антун Густав Матуш (1873 – 1914) е много известен в родината си и слабо познат зад граница хърватски поет, писател, публицист и критик. В книгата, която сега излиза на български език, е представен с цикъл разкази в превод на Христо Попов. „Героите в тези разкази са социални аутсайдери, бохеми, скитници, творци и мечтатели, често недъгави или невротици, идентичността им не се корени в презираните от тях обществени отношения, а в усещането за принадлежност към определени естетически и творчески кръгове. Този тип герои оставят траен отпечатък в хърватската литература, придавайки ѝ модерно и космополитно звучене“.
Чуйте още за „Уморени разкази“ от А. Г. Матуш, за поредицата „Прозата на европейския декаданс“, за очаквания от специалисти, творци и от широката публика „Курс по обща семиотика“ на Жан-Мари Клинкенберг в разговора с издателката Тодорка Минева.
Много столичани помнят и знаят, че комплексът Национален дворец на културата е световнопризнат модел за архитектурно-художествен синтез. Това само по себе си подсказва, че в неговия градеж е заложена интеграцията на безценни произведения на изкуството с монументален характер, съответстващи на мащабите му. Освен това сградата е неповторимо..
Тази година фестивалът "Фолклорен извор" ще се проведе от 3 до 6 юли. Първият ден е посветен на националния конкурс за изпълнители "Старите песни на нов глас" . Конкурсът се организира от сдружение "Фолклорен извор", Българската национална телевизия (БНТ) и Българското национално радио (БНР). За първи път в рамките на конкурса ще се..
От 3 до 14 юли в галерия "Интро" в София ще бъде представена изложба на проекта "Home". Проектът "Дом" е интердисциплинарен културен продукт с документален и художествен характер, който цели да представи реалността на маргинализираните деца в България чрез средствата на живописта и видеото. Част от хората, които реализират проекта, са художникът..
"Благодаря" – под това мото в Сибиу, Трансилвания, се проведе 32-рото издание на Международния театрален фестивал. За събитието разказва в "Артефир" театроведът проф. Калина Стефанова . Сибиу – градът на "къщите с очите" – е петнадесетият по големина румънски град, но театралният фестивал, който се провежда там, е третият най-голям в Европа..
"Глад 2.0" е изложбата, с която Националният военноисторически музей ще отбележи своята 109-годишнина. Откриването е на 3 юли, а на 4 юли е предвиден специален музеен тур, който ще запознае посетителите с историята на най-емблематичните експонати, както и на техните собственици и дарители. Директорът на Националния военноисторически музей..
На 2 юли 2025 г. (сряда) от 18:00 ч. в галерия "Риволи" ще бъде открита изложбата "Италиански художници, изкуство на настоящето". Експозицията ще бъде..
До 28 юли да бъде изготвен законопроект за въвеждане на минимални изисквания при определянето на размера на заплатите на персонала в лечебните заведения..
"Метафора на паметта" е името на новата изложба на Деница Тодорова. Експозицията е част от програмата "В дома на Вера Недкова". Програмата е път от..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg