Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

„Уморени разкази“ представят Антун Густав Матуш на българския читател

„О, колко е тежко човек да бяга от човека!
Защото търся Него, и го няма.
Защото търся душата, и я няма.
Защото търся закона, и го няма.
Защото търся справедливостта, и я няма.
Защото търся тишината, и я няма.
Защото бягам от хората и улавям човека.
Защото бягам от себе си и се въртя на пети около своята проклета ос.
Защото идвам от мрака, вървя опипом в мрака и умирам в мрака. Мрачна пътека на мрака в мрачините.“
(из „Уморени разкази“)

Антун Густав Матуш (1873 – 1914) е много известен в родината си и слабо познат зад граница хърватски поет, писател, публицист и критик. В книгата, която сега излиза на български език, е представен с цикъл разкази в превод на Христо Попов. „Героите в тези разкази са социални аутсайдери, бохеми, скитници, творци и мечтатели, често недъгави или невротици, идентичността им не се корени в презираните от тях обществени отношения, а в усещането за принадлежност към определени естетически и творчески кръгове. Този тип герои оставят траен отпечатък в хърватската литература, придавайки ѝ модерно и космополитно звучене“.

Чуйте още за „Уморени разкази“ от А. Г. Матуш, за поредицата „Прозата на европейския декаданс“, за очаквания от специалисти, творци и от широката публика „Курс по обща семиотика“ на Жан-Мари Клинкенберг в разговора с издателката Тодорка Минева.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Съкровищата на НДК оживяват в специален опознавателен тур

Много столичани помнят и знаят, че комплексът Национален дворец на културата е световнопризнат модел за архитектурно-художествен синтез. Това само по себе си подсказва, че в неговия градеж е заложена интеграцията на безценни произведения на изкуството с монументален характер, съответстващи на мащабите му. Освен това сградата е неповторимо..

обновено на 03.07.25 в 10:11

"Фолклорен извор" отново събира таланти от цяла България

Тази година фестивалът "Фолклорен извор" ще се проведе от 3 до 6 юли. Първият ден е посветен на националния конкурс за изпълнители "Старите песни на нов глас" . Конкурсът се организира от сдружение "Фолклорен извор", Българската национална телевизия (БНТ) и Българското национално радио (БНР). За първи път в рамките на конкурса ще се..

обновено на 03.07.25 в 09:58

"Home" – изложба за реалността на маргинализираните деца в България

От 3 до 14 юли в галерия "Интро" в София ще бъде представена изложба на проекта "Home".  Проектът "Дом" е интердисциплинарен културен продукт с документален и художествен характер, който цели да представи реалността на маргинализираните деца в България чрез средствата на живописта и видеото. Част от хората, които реализират проекта, са художникът..

обновено на 03.07.25 в 09:42

Под мотото "Благодаря" премина Международният театрален фестивал в Трансилвания

"Благодаря" – под това мото в Сибиу, Трансилвания, се проведе 32-рото издание на Международния театрален фестивал. За събитието разказва в "Артефир" театроведът проф. Калина Стефанова . Сибиу – градът на "къщите с очите" – е петнадесетият по големина румънски град, но театралният фестивал, който се провежда там, е третият най-голям в Европа..

публикувано на 03.07.25 в 09:10

"Глад": 109 години от създаването на Националния военноисторически музей

"Глад 2.0" е изложбата, с която Националният военноисторически музей ще отбележи своята 109-годишнина. Откриването е на 3 юли, а на 4 юли е предвиден специален музеен тур, който ще запознае посетителите с историята на най-емблематичните експонати, както и на техните собственици и дарители. Директорът на Националния военноисторически музей..

публикувано на 03.07.25 в 08:40