Изложба със заглавие „Ревизия“ е почит и спомен за големия български художник Стефан Груев, приятел и дългогодишен преподавател в специалност „Книга, илюстрация и печатна графика“ към Националната художествена академия. Естествено експозицията се показва в галерия „Академия“, на която той отдава години от своя активен живот и включва над 100 табла с репродукции и оригинални творби в сферата на шрифта и типографията, запазения знак, дизайна на книгата, илюстрацията, дизайна на издателски библиотеки и поредици, филателната графика. Затова на откриването на изложбата бе валидирана пощенска марка с винетка „75 години от рождението на Стефан Груев“, с автор доцент Илия Груев. Ще припомним, че този художник работи за издателства като „Наука и изкуство“, „Български писател“, „Народна култура“ и други, които създаваха навремето книжната продукция на нашия художествен пазар. Затова виждаме в експозицията негови оригинални илюстрации към поетични книги, приключенски романи и детски книжки, създавани през един дълъг период от време.
Творбите на Стефан Груев се отличават с оригинален стил, отличен вкус, висока мярка и прецизност към детайла и пресъздаване на атмосферата на дадено произведение. Особено внимание бе отделено на неговите постижения в областта на шрифта, като истинско постижение и новаторство. Художникът се нарежда сред най-големите майстори на запазения знак и шрифта, на графичния дизайн и изкуството на книгата като Васил Йончев, Румен Скорчев, Владислав Паскалев, Тодор Варджиев и Кирил Гогов. Потвърждение за това са някои от наградите му – Бронзов медал от панаир на книгата в Лайпциг, Първа награда „Знаме на Европа“, Манхайм, Германия, Първа награда за символ на „Лаго ди гарда“, Италия.
Една изложба с творби на Дечко Узунов, свързана с творческото наследство на големите български художници, се откри в галерия "Дечко Узунов" и продължава до 15 юни. Експозицията "Дечко Узунов. Образни мотиви на български моми и невести" им а за цел да популяризира творческото наследство на големия български творец и е част от програма..
"Гласовете на модата. Антология на съвременния български моден дизайн" е ново изследване на Нели Митева, преподавател и дизайнер, създател на платформата "Иван Асен" 22. "Книгата представя 30 от актуалните и активно работещи в момента дизайнери, които са създатели на свои индивидуални марки и лейбъли. – казва Нели Митева- Обособиха се и подтеми..
Премиерата на новата стихосбирка на поета, преводач и публицист Владимир Левчев "География на съня" събира почитателите на поетичното му перо в залата на галерия U P.A.R.K в Пловдив. Представянето се организира от издателство "7 ЛЪЧА" и галерията. Стихосбирката "География на съня" събира поетичните творби на Левчев, в които неизменно присъства..
В епизод 578 "Трамвай по желание" представя на своята публика едно от обещаващите млади лица на българската кинематография Радо Петров. Радослав Петров завършва НАТФИЗ. Той е сценарист на български и международни телевизионни сериали и късометражни филми. През 2021 Радо публикува заедно със своя партньор – известната тик-ток звезда Мими Шишкова..
На 25 февруари се открива изложбата "Васка Емануилова и Париж" - първата изложба от музейната програма на галерия "Васка Емануилова", която отбелязва 120 години от рождението на авторката. Възстановена през 2006 г. в ново пространство в близост до парка "Заимов", оттогава досега галерията развива музейна програма, която показва на публиката..
Обучението на деца със специални образователни потребности (СОП) е предизвикателство както за родителите, така и за учителите. Една от причините е..
Колкото е необяснимо абсолютното, толкова е необяснимо и това, което ни подтиква към неговото търсене, смята актьорът Стелиан Радев. Той влиза в ролята на..
Дискусията започва с изследването, което пише професор Александър Кьосев за "Чевенгур" на Андрей Платонов, използвайки единствения завършен роман на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg