Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Преди 1 юни – с ангажимент и грижа към децата

Доц. Ана Джумалиева, председател на Комисията за защита от дискриминация
Снимка: личен архив

Какви са видовете оплаквания в Комисията за защита от дискриминация (КЗД), свързани с деца, и кои са акцентите на предстоящата на 1 юни национална асамблея „Земята на децата“, чиято цел е да обедини в една благородна надпревара талантливи деца от цялата страна. Комисията за защита от дискриминация е партньор на събитието. Това беше една от темите в предаването „Законът и Темида“ днес.

В предаването доц. Ана Джумалиева, председател на Комисията за защита от дискриминация, посочи, кои са най-честите оплаквания, които са свързани с неравнопоставеност към децата:
• в здравеопазването – касаят лечението на болни деца и дискриминационното отношение към тях:
- неравно третиране относно осигуряването на лечение на деца в чужбина;
- отказ на институциите да финансират изцяло или отчасти закупуването на апарати за деца с кохлеарна глухота, или инсулинови помпи за деца, болни от диабет;
- по-неблагоприятно третиране вследствие на отказ от ваксинации;
- регламентиране на хранителни режими в детски заведения;
- здравно обслужване в училищното образование;

• в образованието:
- жалби, свързани с критериите за прием в училища и детските градини;
- отношението към деца със специални образователни потребности;
- отношението към деца с хиперактивно поведение;
- отношение към деца, определяно на етнически и расов признак;
- квотният принцип за момичета и момчета при кандидатстването след VІІ клас;
- деца с увреждане – недостъпност на средата в определени училища;

• в нормативна уредба:
- осиновяването на деца до 5 и над 5 години;
- наредба, които поставят възрастови ограничения или ограничения за формата на обучение – дневна или индивидуална (за деца с увреждане) при кандидатстване за стипендии за деца с изявени дарби;

• в домовете за деца и младежи с умствена изостаналост – социално-битовите условия и отношението на персонала към настанените, понякога граничещо с агресия.

Чуйте повече по темата.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Късно ли е за ваксинация, или как да се подготвим за грипа?

С наближаването на пика на грипната вълна в края на януари, все повече пациенти се обръщат към личните си лекари със симптоми на респираторни заболявания. Според д-р Гергана Николова, ситуацията в кабинета ѝ е показателна за сезона – наблюдава се увеличение на пациенти с оплаквания като висока температура, кашлица и главоболие. "Типично за този период..

публикувано на 08.01.25 в 14:02

Етика и професионализъм в акушерството: Урок от "Майчин дом"

Бабинден или т.нар. бабуване е традиция, свързана с почитането на възрастните жени, които са помагали при раждания в миналото. Тази обичана практика е дълбоко вкоренена в българската народна култура. За нея разказва Милка Петрова в запис от 4 януари 1990 г., съхранен в Златния фонд на БНР. Слушайте! 

обновено на 08.01.25 в 14:00

Дисертация разглежда ролята на дулите в родилната грижа

В рубриката "Времето на редактора" на Бабинден, разговаряхме с Надежда Янкова , докторант в Пловдивския университет "Паисий Хилендарски". Нейният дисертационен труд е фокусиран върху дулите – професионалистки, които подкрепят жените по време на раждане. В ефира на "Нашият ден" тя разказа за изследването си, което разглежда трансформацията на..

обновено на 08.01.25 в 13:21

20 години грижа и подкрепа: Историята на Движението на българските майки

В началото на новата година Росица Петрова от Движението на българските майки споделя в ефира на „Нашият ден“ размисли за бъдещето, което ни е необходимо, и за уроците, извлечени през последните две десетилетия. Движението, създадено преди 20 години, продължава да е пример за обединение, грижа и отдаденост. "Искам да благодаря на всички..

обновено на 08.01.25 в 12:57

В защита на "Сините камъни", или защо протестираха в Сливен?

Неотдавна в Сливен се проведоха два граждански протеста срещу намаляването на територията на природния парк "Сините камъни". Организаторите изразиха твърдо мнение, че е необходимо да се запази целостта на парка, да се прекрати текущата процедура за изключване на определени площи от него и да се защитят местностите Карандила и Даулите. В ефира..

обновено на 08.01.25 в 11:40