Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

6-ти световен конгрес на информационните агенции

Максим Минчев
Снимка: БТА

От 13 до 15 юни в София ще се проведе 6-тият световен конгрес на информационните агенции. Повече за неговата подготовка и цели научихме от Максим Минчев, ген. директор на БТА, който гостува в студиото на „Нашият ден“ на програма „Христо Ботев“ на БНР. „Това е събитие от световно значение.“ – категоричен е Максим Минчев. На него ще присъстват представители от над 100 държави и над 120 медии. Фокусирано е голямо медийно внимание и България ще влезе в много новини. Конгресът е организиран от международно управително тяло – Световен съвет на агенциите, в което влизат представители на най-големите агенции, такива като Ройтерс, Асошиейтед прес, Таймс, ТАСС, Франс прес, Синхуа и др.

Основната тема на конгреса е „Бъдещето на новините“. Тя е свързана с огромните структурни и технологични промени в медиите – интернет, социалните мрежи, изкуствения интелект, за много от които още няма ясни отговори. „Те застрашават съществуването на самата журналистическа професия“ допълни директорът на БТА. „Днес всеки човек става репортер и предава от мястото на събитието с телефона си“, илюстрира водещата Ива Дойчинова типичната ситуация в днешното медийно пространство.

Максим Минчев наблегна също на хаоса и липсата на регламентация в медийното пространство, като изрази личната си позиция, че неограниченото разпространяване на предоставената от медиите информация и още повече свободното ѝ интерпретиране не са в реда на нещата. Те водели до появата на фалшивите новини… Вероятно има и други мнения.

Чуйте интересния разговор в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Семинар за метъла и българската идентичност в постсоциалистическа перспектива

Семинар на тема "Българи, останали докрай и в Плиска си пренесли трона: разказването на националното в жанровете на метъл музиката след 1990 г. в България" ще се състои днес от 14:30 часа в Института по етнология и фолклористика с Етнографски музей към БАН. В България възходът на твърдия звук местно производство може да бъде проследен назад някъде до..

публикувано на 08.04.25 в 09:23

История с мечки – или какво трябва да знаем, когато отидем с кошница в гората

Последното издание на популярното ловно-рибарско предаване "И рибар съм, и ловец съм" е посветено, както винаги, на теми, изключително интересни за природолюбителите.  Като например, големия традиционен за началото на април празник – Празника на гората! А вторият сюжет ни спира дъха, защото става дума за мечки! Нашите родни български мечки в..

публикувано на 07.04.25 в 16:45
Васил Велев (вляво) и Антон Митов

Антон Митов представя: Мъдри мисли за наследствените демокрации в Азия

Журналистът и пътешественик Васил Велев споделя своите мисли за различните видове управления в Азия. Наследствени демокрации или наследствени монархии? Общото между Дюран Дюран, Баден-Баден и народнодемократичната република. За един султанат, бивша руска стриптийзьорка, един крал и военните режими. Икономика, богатства, коне и кучета, рак и водка...

публикувано на 07.04.25 в 14:04

Импулсът в мен: Бавен интернет

Забавянето на мрежата е проблем, с който се сблъсква всеки, независимо дали у дома, в офиса или някъде навън. Забавянето може да се дължи на различни причини – от претоварени рутери до проблеми с честотната лента.  Докато разглеждаме причините, ще предложим практически стъпки за отстраняването им. Бавният интернет професионално се нарича..

публикувано на 07.04.25 в 13:34

Монография за бъдещето на комуникациите в ерата на ИИ

Центърът за книгата и департамент "Медии и комуникация" представят днес монографията -"ПР и изкуствен интелект"- автори Десислава Бошнакова и Евелина Христова. Събитието ще се проведе от 18:00 ч. в книжарницата на корпус I на Нов български университет. Повече познания за човешкия интелект ще ни помогнат да разберем изкуствения Водещ ще..

обновено на 07.04.25 в 11:22