Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

„Артефир“ с награда „Христо Г. Данов“ за представяне на българската книга

Теодора Димова е отличена с голямата награда за принос в развитието на културата

4
Снимка: Кирчо Стоичков

Предаването „Артефир“ на програма „Христо Ботев“ на БНР получи престижната награда „Христо Г. Данов“ в категория „Представяне на българската книга“.
Наградата е заслуга на целия екип на предаването: Александър Михайлов, Валентина Михайлова, Дарина Маринова, Димитрина Кюркчиева, Невена Праматарова, Рада Стойкова, Радослав Чичев, Силвия Чолева, Яна Пункина, Боряна Георгиева, Милена Лекова, Светлана Тарашоева, Мариана Ганчева, Таня Димова.

Пламен Дойнов, член на журито, връчи наградата с думите: „Трябва да си върнем паметта и онова достойнство при представяне на български книги, което включва истинско критическо отношение {...}„Артефир“ успява да съчетае представянето и критическия разговор. Това е едно от местата, където все още се говори компетентно за книги в България.“
Това е втората награда „Христо Г. Данов“, която екипът получава. Първата беше връчена през 2009 година. „10 години по-късно, наградата за нас е още по-ценна, защото я получаваме в рамките на „Пловдив - Европейска столица на културата 2019“, отбеляза Дарина Маринова.
Тази година екипът на „Артефир“ посвети на културната столица поредицата „Студио „Червеното пони“, чието излъчване започна от дома на легендарния Атанас Кръстев - Начо Културата.
„До края на годината ще продължат ежемесечните излъчвания на „Артефир“ и „Време и половина“ в поредицата „Червеното пони“ по програма „Христо Ботев“, с които не само подкрепяме пловдивската култура, но и поддържаме жива паметта за Начо Културата, човекът, на когото до голяма степен дължи признанието си днешният Пловдив“, изтъкна ръководителката на екип „Артефир“ Валентина Михайлова.

Теодора Димова е тазгодишният носител на голямата награда „Христо Г. Данов“ за цялостен принос в националната книжовна култура. Тя е сред най-известните и четени български писатели. Авторка е на 9 пиеси, сред които са „Без кожа“, „Змийско мляко“, „Кучката“, „Любовници“, „Невинните“ и др., играни в различни театри в страната и чужбина. През последните години бяха публикувани романите ѝ „Емине“, „Майките“, „Адриана“ и „Марма, Мариам“, награждавани и издавани в чужбина. Последната ѝ книга – повестта „Първият рожден ден“, излезе в края на 2016 г.
Теодора Димова е и част от драматургичния екип на Радиотеатъра на БНР, който тази година празнува своята 80-годишнина
Националната награда „Христо Г. Данов“ се присъжда всяка година за принос в националната книжовна култура. Насочена е към всички творци, свързани със създаването и популяризирането на книгата - автори, преводачи, издатели, художници, критици, библиотечни дейци, книгоразпространители. Неин обект са всички жанрове в областта на литературата – художествена литература, хуманитаристика, литература за деца, електронно издаване и нови технологии. Наградата представлява малка пластика, диплом и парична сума.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

"Безсъдбовност" – романът на Нобеловия лауреат Имре Кертес

"Безсъдбовност" е най-известният роман на унгарския писател от еврейски произход Имре Кертес. Това е първата книга от неговата трилогия за Холокоста, наградена с Нобелова награда за литература през 2002 година за "книгите на писателя, които подкрепят крехкия опит на индивида срещу варварския произвол на историята". За първи път романът е публикуван..

публикувано на 27.11.24 в 17:35

"Есенна соната" на Плевенския театър гостува в София

Плевенският театър "Иван Радоев" гостува на софийската публика с един от най-новите си спектакли – "Есенна соната" от Ингмар Бергман. Постановката по прочутата пиеса на големия шведски режисьор и драматург е дело на режисьорката Детелина Станева, която е сред най-младите творци в българския театър. Текстът на Ингмар Бергман е в превод наВаса Ганчева...

публикувано на 27.11.24 в 14:34

Пунта: Преосмисляне на границите

Срещаме ви с едно от най-смелите пространства за съвременно изкуство в София – галерия "Пунта". Открита през 2022 г. на улица "Дунав", галерията е основана от куратора Бояна Джикова и художниците Аарон Рот и Викенти Комитски. Тя е посветена на пост-интернет естетиката и на така наречения "траш арт" – художествена практика, която експериментира с..

публикувано на 27.11.24 в 13:05

Сатиричният театър с почит към петима големи артисти

90-годишнината на петима от големите артисти на Сатирата – Васил Попов, Петър Пейков, Димитър Манчев, Вели Чаушев и Хиндо Касимов – ще бъде отбелязана в спектакъл под режисурата на Николай Младенов, със съдействието на БНР и БНТ.  Участват актьорите Йорданка Стефанова, Александър Григоров, Ивайло Калоянчев, Мартин Желанков, Михаил Сървански, Николай..

публикувано на 27.11.24 в 11:55

Нова поетична антология събира 43-ма български автори

"Антология Съвременна българска поезия" има  официална премиера на 5 декември от 18,30 ч. в Yalta ArtRoom . Включени са 43 утвърдени имена, а целта на книгата е послание за бъдещите поколения, към които е адресирано най-доброто от българската поезия. Сред авторите, редом с известни поети като Бойко Ламбовски, Иван Ланджев, Маргарита Петкова, Палми..

публикувано на 27.11.24 в 10:15