Галерия „Аросита“ представя на своята публика новата изложба на художничката Леда Старчева, която не така често показва своите идеи и колекции, защото дълго премисля и търси различните, новите идеи. Така е и с изложбата „Олекотени версии“, като този цикъл от работи започва с участието си във Фестивала на съвременното изкуство в Благоевград преди няколко години. Това е колекция създадена изцяло от скулптурни творби, в които триизмерната пластика действа на възприятията в няколко посоки. Леда Старчева умее да наблюдава, да анализира, да търси взаимовръзката между нещата, които ни заобикалят и да ги пресъздаде по един елегантен и смислен начин. Пластиките са посветени на диалога между създаденото от човека – като сгради, машини, предмети от различен характер, неща, които с течение на времето се заличават, целенасочено разрушават, а природата настъпва и бавно или ги покрива – като забрава – или ги обновява. Знаем индустриалните руини в покрайнините на градовете ни, градските отпадъци от различно естество, които често провокират и дразнят сетивата си. Затова като че ли тези „Олекотени версии“, пластики в различни форми и състояния, се стремят да внесат някакъв порядък и хармония в живота ни.
Посетителят отново се уверява в това, че творчеството на Леда Старчева излъчва елегантност, интимност и изящество, в съчетание с енергията на формата, конструкцията и изразителността. Сякаш изразява своя копнеж да се противопостави на разрушението и въведе порядък не само в своето мислене и действие, но да го предаде и на публиката. Всяка пластика от бяло – гипс, пропит с плат въздейства с особената си форма, съгражда цялото – конструирано от отделни части, като някаква нереална игра. Затова заглавия като „Генератор“, „Охладител“, „Резервоар“, „Корпус“, „Агрегат“ стоят в противовес на тази белота и изящество, за да ни приканват да търсим хармонията и равновесието.
Книгата "50 забравени места в България" от Слави Панайотов повежда читателите на мистично пътешествие в страната ни Шестата поред творба на един от най-успешните създатели на онлайн съдържание идва след двугодишен труд. В 400 страници са събрани малко известни и дори забравени места, съхраняващи тайнствената красота на родината ни. Книгата обхваща..
Визуалният артист Тодор Рабаджийски излага свои творби под името "Сурови перспективи" (Raw Perspectives). Изложбата е от 3 части – керамика, инсталация и живопис. Пространство на галерия +359 ("Водната кула") е подходящо за цялостния изглед на произведенията. Откроява се инсталацията, която се простира от върха на кулата до основата. Авторът..
Усмихнат, непринуден, дружелюбен, безкрайно земен и джентълмен – такъв видяхме Начо Герерос по време в първата му публична поява у нас. Известният испански актьор е в София по покана на телевизия bTV Comedy, която отбелязва 15-ия си рожден ден. Освен представители на медиите, на срещата с испанския актьор в петък присъстваха и посланикът на..
В програмата на тазгодишната Киномания е включен филмът "И това е за тази Коледа" на режисьора Петър Вълчев, В него се разказва за възрастен мъж, който разбира, че ще посрещне Коледа сам. В навечерието на семейния празник той разбира, че с дъщеря си и нейното семейство няма да прекарат заедно. И решава да прекара деня на гроба на починалата..
В редакция "Хумор и сатира" обичаме да пътуваме и затова често пъти поглеждаме към далечни страни, та да знаем какво ни чака, ако вземем, та най-сетне хванем самолета нанякъде. Тази седмица погледнахме и към Япония, а какво видяхме можете да разберете в неделя веднага след новините в 18 часа, когато ви предлагаме да чуете: - Увод с песни от фестивала..
Бубакар Траоре (р.1942, Кайи) е истинска легенда на музиката в Мали, а оттам – и в световен мащаб. Името му нареждаме до тези на Али Фарка Туре ,..
Във внушителния том са публикувани 27 разказа, неиздавани досега. Както каза на представянето Росица Чернокожева: "Талантът на Палми Ранчев е, че от..
Усмихнат, непринуден, дружелюбен, безкрайно земен и джентълмен – такъв видяхме Начо Герерос по време в първата му публична поява у нас. Известният испански..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg