Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

„Ръка и разум“ – разкази за изкуството

Представянето на изкуството на швейцарската художничка Терезе Вебер у нас, в галерия „Райко Алексиев“ бе събитие не само от национален мащаб, но и с голям международен отзвук, като израз на високите стандарти на среща с голямо, качествено изкуство. Терезе Вебер идва за втори път в България, запозната е с проявите и на международния хартиен фест, с нейни български колеги, които работят в областта на хартиеното изкуство.

Швейцарската художничка Терезе Вебер е един от най-значимите представители на този жанр. В София тя показа различни форми и посоки на работа с хартията, изразявайки в най-голяма степен нейните възможности. Пластическият й език е изключително богат, някъде хартията въздейства като живопис, друг път като графика, като природни гледки, в друг случай са инсталация и колажи. Нейните пътувания и специализации в Япония, на по-ранен етап, Китай, Далечния изток, Централна Азия и Кавказ са изключителен пример как един задълбочен и търсещ художник преосмисля и трансформира видяното и наученото в своя житейска и творческа съдба като изключителен личен стил. Чуждите култури, в които изучава и познанието на Терезе Вебер и на нашите исторически примери, археологията, използването на изключително богат диапазон от материали и натурални бои, от древността до днес, високите технологии, са една амалгама от постигане на високо, истинско изкуство, което развълнува и привлече нейни български колеги и почитатели.

Терезе Вебер е изключителна не само като художничка, тя е изтъкнат учен в областта на хартията. Резултатите от своите експедиции до Китай, Тибет, Далечния и Средния изток тя публикува през 2004 година в книга под заглавие „Езикът на хартията. Двухилядолетна история“.


Снимките са от Каталога по повод изложбата „Хартията – Ръка и разум, разкази в изкуството“ в галерия „Райко Алексиев“, София, предоставен на БНР.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Велин Манов, Мария Василева и Мартина Йорданова

Дарението на Гауденц Руф на Националната галерия, подредено в изложба

Дипломатът, филантроп и колекционер Гауденц Руф дари на Националната галерия произведения от личната си колекция. В изложбата "Изкуството да колекционираш време" са включени всичките творби от дарението. Експозицията показва 21 автори – 12 българи и 9 чужденци. Присъствието на автори от България, Сърбия и Черна гора говори за регионален..

публикувано на 28.07.25 в 16:14

Писателят анималист разказва…

Култовото предаване "И ловец съм, и рибар съм" тази неделя въвлича многобройната си вярна публика в интересен разговор за природата, за вечната тайна – и явна конкуренция между ловци и рибари, но и за литературата!  Защото гост и събеседник е Лъчезар Воденичаров, познат на читателите си като Воден Чаиров. Ловец, рибар,  кучкар, инженер, но и..

публикувано на 28.07.25 в 14:05

Георги Шашиков: Фаготът като съдба и билет към Япония

В рубриката "Културен отпечатък" на Terra Култура фаготистът Георги Шашиков сподели своята вдъхновяваща история – история, в която музиката не е просто професия, а съдба и начин на общуване. Макар и малко познат у нас, Шашиков е истинска звезда в Япония – страна, която вече близо две десетилетия нарича свой дом. Георги Шашиков започва..

обновено на 28.07.25 в 13:12

Глаголицата вдъхновява художничка за изложбата ѝ "Словото за Мир"

"Озарена съм и благодарна за даровете, който се леят за мисията "Словото за Мир". Творческите проявления на Словото са наистина семена, които се множат, когато сме спокойни, добри и отворени за светлината във всеки човек" – с такива думи се обръща към приятелите си художничката Мира Копанаров. От 18 години тя живее и твори в Канада. "Много..

публикувано на 28.07.25 в 13:10
Георги Господинов

Изкуството в мен: Георги Господинов

Той е най-превежданият и най-награждаваният извън България български писател – първият българин, носител на литературната награда "Международен Букър" за романа си "Времеубежище", преведен на английски от Анджела Родел. Той е Георги Господинов.  Още с първата си стихосбирка е отличен с Националната награда за дебют "Южна пролет", а н егови..

публикувано на 28.07.25 в 12:56