Понякога французите казват: „Никога две без три!“, затова решихме за трети път да обърнем поглед към темата за безкрайността в песенната лирика и числата, вписали се в нея. В „Югът“ (Le Sud), любима песен от репертоара на Нино Фере (Nino Ferrer), чуваме певецът да пее:
Това е място, което прилича на Луизиана. И на Италия.
Има пране по балкони и тераси и… е хубаво.
Познахте, това е Югът, където времето трае дълго. Животът – също.
Повече дори от милион години. И винаги – през лятото.
Пълно е с деца, търкалящи се по земята, пълно е и с кучета.
Даже има котка, костенурка и червени рибки! Тук не липсва нищо.
И така – милион години. И винаги през лятото…
В срещата ни звучат изпълнения на „Тоника СВ“, Ед Ширън (Ed Sheeran), Джордж Дюк (George Duke), Даян Рийвс (Dianne Reeves), Лейди Гага (Stefani Joanne Angelina Germanotta, Lady Gaga),„Щурците“, „Лезанфоаре“ (Les Enfoirés) и „Бийтълс“ (The Beatles).
Според различни изследвания в поп и рок музиката най-често се среща цифрата 2. Веднага след нея идва 1, следвано от 3, 4, 10 и… милион. Един! По-нататък в класацията идва 5, 7, следвани от 100. След него често се повтаря 16 (предимно в контекста на възрастта( и този парад на предпочитани в мелодиите числа завършва с 0 и 1000.
След тях може да срещнем безброй други цифрови комбинации, включително числото Пи.
Слушайте "Изпята поезия" на 7 юли, неделя от 17,00 ч. по програма "Христо Ботев".
В съботната вечер (23 ноември от 20 часа) ще си припомним три спектакъла на Софийската опера. Първият досег на българската публика с "Бохеми" е през 1922 година. Маестро Георги Атанасов ръководи премиерния спектакъл. А ние поглеждаме към друг спектакъл на "Бохеми" от 1955, съхранен в Златния фонд на БНР. В ролята на Рудолфо публиката възторжено..
Тридневният фестивал за некомерсиална камерна съвременна музика "ТрансАрт" ще се проведе за пети път. Ще прозвучи съвременна музика от България и цял свят с авангардни композиции от последните няколко години, както и от последните петдесетилетия. Във фестивала ще вземат участие млади и утвърдени наши и чуждестранни изпълнители. В три вечери на три..
Третият концерт от настоящия сезон 2024/2025 на Симфоничния оркестър на БНР, озаглавен "Тембри и нюанси", представя композицията на Иван Спасов "Епизоди за четири групи тембри", Концерта за виолончело и оркестър в ла минор, оп.129 от Роберт Шуман и Симфония № 5 в ми минор, оп.64 от Пьотр Чайковски. В аванс ви предлагаме да чуете разговора на..
"Опитвам се да правя хубава музика и не искам да слагам някакви ограничения и знаци" – думи на пианиста, композитор, аранжор и диригент Ангел Заберски. Често се сещам за това негово твърдение, и когато слушам композициите му, и когато съм част от публиката му и проследявам вдъхновеното музициране и безспорния професионализъм. Наскоро Ангел..
Музикантите от "Кварто" (Quarto) с пианиста Емануил Иванов ще представят две емблематични творби на Йоханес Брамс и Дмитрий Шостакович – клавирни квинтети от двамата композитори. Емануил Иванов за първи път ще свири двата квинтета. В произведенията на Брамс и Шостакович се открива стремеж за духовен полет и борба за свобода на човешкия дух...
В съботната вечер (23 ноември от 20 часа) ще си припомним три спектакъла на Софийската опера. Първият досег на българската публика с "Бохеми" е през..
В "Мрежата" гостува Ирина Морозовская, която е психотерапевт, известен бард, но най-вече одеситка. Проведох разговора си с нея на 19 ноември, ден след..
Фестивалът за съвременен танц и пърформанс представя най значимите заглавия на световната сцена. С опита си и възможностите си световните и европейски..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg