Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Валентина Томова и дигиталните номади (видео)

Снимка: личен архив

Терминът „дигитален номад“ се споменава за първи път в далечната 1997 в книга с едноименното заглавие и автори Цугио Макомото и Дейвид Менърс. Там за първи път се появява твърдението, че технологиите ще позволят на милиони хора да работят от компютъра си, пътувайки и живеейки в най-различни точки по света.
Днес е трудно да се преброят дигиталните номади по света, но  само групата Digital Nomads Around the World във Фейсбук например, наброява над 80 хил. членове.
След като поживяхме около 12 хил. години като уседнали хора, днес отново проглеждаме за достойнствата на живота в движение. Кои са хората, които го избират? С какво се занимават и как успяват да поддържат отношения с другите? – по стъпките на новите номади тръгва Валентина Томова – гост на рубриката „Главен герой“ и автор на поредицата „Дигитални номади“.


Има ли го днес недоверието между уседнали и номади? Как се чувстват хората, които не живеят на едно място, а „поживяват“ тук или там? От какво трябва да се откажете, ако изберете този път? – чуйте разказа на Валентина Томова.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Димитър Маринов: Работата е много, но лекарствата няма да поскъпнат заради еврото

С наближаването на въвеждането на еврото в България, фармацевтичният сектор се подготвя усилено за предстоящите промени. В ефира на предаването Lege Artis , председателят на Българския фармацевтичен съюз Димитър Маринов коментира опасенията на аптекари и пациенти относно възможен хаос при преминаването към новата валута. По думите на Маринов,..

обновено на 23.07.25 в 12:15
Опашка за хуманитарна помощ в Газа, 17 март 2024 г.

Жители на Газа умират, докато се борят за достъп до храна

Населението на Газа, което наброява над 2 милиона души, е изправено пред остър недостиг на храна и други стоки от първа необходимост. Жителите често биват убивани, докато се опитват да получат хуманитарна помощ в няколко пункта за разпределение. Кая Калас предупреди Израел да спре да избива цивилни, търсещи хуманитарна помощ 21 деца са починали..

публикувано на 23.07.25 в 11:15

Колко от нас знаят, че бабите имат световен празник на 23 юли?

В България традиционно отбелязваме Бабинден, но нямаме отделен ден, посветен специално на нашата баба – тази, която е участвала активно в отглеждането и порастването ни.  Оказва се обаче, че такъв ден съществува – това е именно 23 юли, признат за Световен ден на бабата . Празникът води началото си от САЩ, където е известен с наименованието..

обновено на 23.07.25 в 11:10
Трънско ждрело

Жителите на Божурище и Трън се обединяват в борбата за чиста природа

Когато добрите примери се разпространяват – как Трън следва доказалите успеха си стъпки на жителите на Божурище в борба за природата. Разговаряме в "Нашият ден" със Стефка Бон ева , създател на инициативата "Бусинска сръчкотилница", която разказва и за културата на региона, както и с Руслан Зарев , председател на Трънското туристическо..

публикувано на 23.07.25 в 09:29

"Огненият Дунав" се завръща: Тутракан празнува с музика, риба и традиции

Град Тутракан отново ще се превърне в сцена на едно от най-очакваните летни събития – фестивалът "Огненият Дунав". В продължение на четири вечери жителите и гостите на дунавския град ще могат да се потопят в пъстър празник, който съчетава традиции, модерно изкуство, музика и весело настроение. Подробности за програмата разкри кметът на..

публикувано на 23.07.25 в 08:57