Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

На какво са готови младежите

БНР Новини
Гергана Крумова
Снимка: Здравко Петров

На какво са готови тийнейджърите, за да бъдат интересни, забелязани и приети сред „готините“. В „Нашият ден“ ви предлагаме разходка из света на най-младите млади и разговор с психолога Гергана Крумова.

„Ако е по въпрос за работа бих се опитала да направя възможно най-добро впечатление, за да получа желаната позиция, но за всички останали ситуации смятам, че не е редно човек да представя себе си такъв какъвто мисли, че всички останали ще го харесат“, „Правя това, което на мен ми харесва! Хорското мнение много отдавна не ме вълнува“ – това са част от отговорите на въпроса „На какво сте готови, за да се харесате на другите?“

Все повече зачестяват случаите, в които млади хора загиват в опит да си направят опасно селфи. Оказва се, че селфитата са по-опасни от акулите и взимат пет пъти повече жертви.  От октомври 2011 г. до ноември 2017 г. най-малко 259 души са загинали, правейки си селфита, а от акули – само 50 души. В „Нашият ден“ разширяваме кръгозора и се опитваме да намерим отговор на въпроса какво биха направили младежите изобщо, за да се харесат на останалите. Потърсихме ги на улицата, за да научим, а и за да чуем една конкретна история.

25% от запитаните в нашата онлайн анкета казват, че биха направили нещо по-специално, за да се харесат на околните. Готови са на повече търпение и смирение, на разнообразни неща в границите на здравия разум, за да направят добро впечатление. Останалите 75% заявяват твърдо, че не биха направили каквото и да било, за да спечелят одобрението на околните. На въпроса дали сте готови на нещо екстремно, само един от запитаните си признава, че би направил каквото и да било екстремно нещо, за да се хареса на околните. Всички останали казват твърдо „Не“. Случаите със смъртоносни селфита зачестяват, но по-голямата част от хората отричат, че биха направили нещо екстремно, за да бъдат харесани.

Познаваме ли всъщност съвременните младежи и различно ли е тяхното поколение от предишните – това ни казва Гергана Крумова, която работи като училищен психолог.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Какъв е гласът на младите хора в България?

Пред какви трудностите са изправени младите в началото на творческия си път, какви са желанията им и препокриват ли се с реалността? Има ли връзка между отделните поколения и помагат ли си взаимно? Как участват в социалния, културния и политически живот и биват ли забелязани? Какви са бунтовете и тревогите им? Чувстват ли се свободни? Как новите..

публикувано на 27.01.25 в 16:11
Ману Чао

Кландестино

Clandestino – "Нелегален", е албум и песен на Ману Чао, певеца на "трета ръка" хората по света. В предаването става дума за въпросите на емиграцията, за новоизлязлата книга у нас на Ибрахима Балде и Амец Арсалюс – "Мингян", в превод от баскски на Мария Пачкова, за филма "Децата на Дунав" със сценарист Петър Георгиев, за романа на Емануил Видински –..

публикувано на 27.01.25 в 13:10

Cyrcl: Интелигентна алтернатива за градски транспорт

В рубриката "Зелените новатори на България" този път се срещаме със Симона Йончева и Енрико Маринов – двама от създателите на първата българска компания за споделени механични и електрически велосипеди Cyrcl. Тяхната визия е насочена към създаването на по-чист, по-здравословен и по-устойчив начин на живот в града. Компанията, основана от..

обновено на 27.01.25 в 11:42

"Начертай карта на България" – Инициатива за 140 години от Съединението

Една от най-вдъхновяващите инициативи тази година е състезанието "Начертай карта на България", организирано от фондация "Активна историческа карта". Събитието е посветено на 140-годишнината от Съединението на България и има за цел да насърчи учениците да изследват богатата история и география на страната ни чрез картография. Състезанието е..

обновено на 27.01.25 в 10:32

СУ предлага магистърска програма, сертифицирана от Международната агенция за атомна енергия

С доц. Пламен Петков от Физическия факултет на СУ "Св. Климент Охридски" разговаряме в "Нашият ден" за магистърската програма "Ядрени технологии, мениджмънт и иновации" , която в началото на годината получи сертификат от Международната агенция за атомна енергия (МААЕ). Двугодишната магистърска програма Nuclear Technologies, Management, and..

публикувано на 27.01.25 в 10:24