Няма по адекватно място за новия проект на художника Иво Бистрички, наречен „Залив“, от галерията на Дружеството на бургаските художници. Изкуството и духът на художника е разположен през последните години на две земи – „Горната“ е София и „Долната“ – Бургас, където са показвани повече от интересните му самостоятелни изложби. Ето някои заглавия: „Деконструктивни портрети, Апокалипсис, Утопия – една любима тема на художника, Морски системи, Цветници и др. Заглавията подсказват тази нова фигурална и концептуална линия в изкуството на този художник, неговия търсещ дух и винаги интересна възможност да разкрие някакви нови платформи за контакт или противопоставяне на природата. Иво Бистрички винаги е различен и често пъти неочакван, защото неговото верую е „Съвременният художник е художник, когато се променя“. Сега в тази изложба той повече се връща към картината, към живописта, като търси илюзорното на границата на несъществуваща реалност, макар и винаги свързана със заливи, с морските дълбини или несъществуващи брегове. Този минималистичен подход е израз на неговата същност да бъде знаков и същевременно реален, и сега той е между избраните автори на новия проект в една галерия в Пловдив със заглавие: „Минимализъм в българската живопис“. Участвал е и в редица групови кураторски проекти като: „Неразказаната абстракция“, „Неохраняема зона“ и др. В една своя изложба разкрива пропорцията между Природата и Човека. Иво Бистрички – накрая да кажем – обича да експериментира с медията и материалите, което подкрепя неговите нови идеи и търсения. Намираме художника на мястото където реализира новия си интересен проект – да създаде в поморийското село Лъка, отново до Бургас, един Лъка Арт център – артистично място за общуване между колеги и приятели.
Дипломатът, филантроп и колекционер Гауденц Руф дари на Националната галерия произведения от личната си колекция. В изложбата "Изкуството да колекционираш време" са включени всичките творби от дарението. Експозицията показва 21 автори – 12 българи и 9 чужденци. Присъствието на автори от България, Сърбия и Черна гора говори за регионален..
Култовото предаване "И ловец съм, и рибар съм" тази неделя въвлича многобройната си вярна публика в интересен разговор за природата, за вечната тайна – и явна конкуренция между ловци и рибари, но и за литературата! Защото гост и събеседник е Лъчезар Воденичаров, познат на читателите си като Воден Чаиров. Ловец, рибар, кучкар, инженер, но и..
В рубриката "Културен отпечатък" на Terra Култура фаготистът Георги Шашиков сподели своята вдъхновяваща история – история, в която музиката не е просто професия, а съдба и начин на общуване. Макар и малко познат у нас, Шашиков е истинска звезда в Япония – страна, която вече близо две десетилетия нарича свой дом. Георги Шашиков започва..
"Озарена съм и благодарна за даровете, който се леят за мисията "Словото за Мир". Творческите проявления на Словото са наистина семена, които се множат, когато сме спокойни, добри и отворени за светлината във всеки човек" – с такива думи се обръща към приятелите си художничката Мира Копанаров. От 18 години тя живее и твори в Канада. "Много..
Той е най-превежданият и най-награждаваният извън България български писател – първият българин, носител на литературната награда "Международен Букър" за романа си "Времеубежище", преведен на английски от Анджела Родел. Той е Георги Господинов. Още с първата си стихосбирка е отличен с Националната награда за дебют "Южна пролет", а н егови..
От 21 до 30 юли продължава тазгодишното издание на Седмицата на италианската култура в Държавен културен институт "Културен център Двореца" в Балчик...
Тоталния разпад на обществения диалог, речевата агресия и върховенството на политическото клише коментират в предаването "Мрежата" д -р Антоанета..
Вече обмисляме 11-ото издание на нашия арт фестивал в Израел и дано да е под мирно небе – изрази надежда Весела Райчинова – журналист, продуцент, поетеса,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg