Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Тъмното минало на светлото бъдеще

Снимка: detstvoto.net

Думите предизвикват у нас определени асоциации, чувства, нагласи. Освен значенията, описани в речниците, те съдържат още много неписани смисли и представи, назовани с термина „концепт“ в лингвокултурологията. Думата „бъдеще“ няма дълго минало в речта ни. Преди да се появи тя, в старите текстове срещаме „бъдещност“ и „грядуще“. Бъдеще обаче е една от думите с особено силен заряд и поради това много употребявана с манипулативни намерения. В основата на нейната привлекателна сила е дълбоко вкорененото у нас и изобщо в европейската култура свързване на бъдещето с доброто, положителното, надеждата. Може би затова прословутото „обещание“ на Чърчил към британците от 1940 г. за „кръв, тежък труд, сълзи и пот“ продължава да се помни и повтаря – то разбива клишето за светлите очаквания от бъдещето. По време на т.нар. социализъм бъдещето е предпочитан сюжет за манипулация. Разбира се, в двете паралелни сфери на употреба на думите – частна и официална, то изглежда съвсем различно. Ако за обикновения човек то е свързано със семейството, децата, благосъстоянието, за официозните статии, речи, доклади и т.н. „светлото комунистическо бъдеще“ е път, нов свят и победа на прогресивните сили. Странно звучат подобни клишета в лични писма, посвещения и поздравления към роднини и близки, макар че документи от епохата свидетелстват за съществуването им. Дали пропагандата е успяла да облъчи толкова дълбоко съзнанието на човека или „правилните формули“ са били предназначени за евентуални „трети читатели“? Навярно и двата случая са съществували. За манипулативната употреба на концепта „бъдеще“ в пресата от 70-е години на ХХ в. разговаряме с Иво Панчев, гл.ас. в Института за български език.
• 25 години „За думите“: от фонда на предаването – доц. Огнян Танчев за думите „луд“ и „лудница“
• „Фестивал на синтаксиса“ в Париж – разказва проф. Петя Осенова от Софийския университет.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Частицата живот…

Трансплантацията на органи, клетки и тъкани е сред най-големите постижения на съвременната медицина. Този процес не само дава нов шанс за живот, но и поражда много проблеми и въпроси. В поредния брой "За здравето" по темата събрахме цял консилиум от лекари, специалисти, познавачи и пациенти. В обсъжданията се включиха проф. Никола Владов, Георги..

публикувано на 22.07.25 в 15:35

Когато детето се бори с числата: какво трябва да знаем за дискалкулията

Дискалкулия е едно от онези състояния, които често остават незабелязани, но когато разберем какво всъщност представлява, неволно се питаме: "А дали и аз не страдам от това?" Наричана още математическа или числова дислексия, дискалкулията представлява специфично разстройство на аритметичните умения – способността на човек да разбира, обработва и..

обновено на 22.07.25 в 11:27

Ефектът на новостта върху запаметяването

Във "Време за наука" ас. Богомил Пешев от Института по невробиология към БАН разказва за ефекта на новостта върху запаметяването на емоционално неутрална или нискоемоционалната информация. Когнитивната схема у хората е свързана със стимулите, нивата на стрес и новост, които преживяваме в дадени ситуации, по думите на Пешев. Когато мозъкът се..

публикувано на 22.07.25 в 11:22

Подводна карта ориентира водолази и гмуркачи за 28 подводни обекта по Южното Черноморие

Сдружение  "Приятели на морето - Бургас" е учредено на 16.01.2013 година, с цел да осъществява дейност в обществена полза, изразяваща се в постигане на развитие и утвърждаване на духовните ценности, гражданското общество, образованието, физическата култура и опазване на околната среда на Черноморското крайбрежие. Водолази - членове на сдружението..

публикувано на 22.07.25 в 10:15
проф. Маргарита Попова

Проф. Маргарита Попова: Работим по улавянето и оползотворяването на въглеродния диоксид

"Последният проект, по който работим с моите колеги, е насочен към изграждане на затворен цикъл за директно изгаряне на биомаса за получаване на енергия чрез улавяне на отделения въглероден диоксид от димните газове, използвайки зеолитни абсорбенти,  получени от отпадъчните пепели от същия процес, както и силикатни абсорбенти, получени от..

публикувано на 21.07.25 в 10:10