„Има ли билети за Теди?“ се оказа един от най-задаваните въпроси към екипа на „Аполония“ тази година. Театралният афиш на фестивала достигна до средата на включените в него постановки, но със сигурност можем да заявим, че интересът към тях е голям. Билетите бяха разпродадени още преди началото на тазгодишното 35-о издание, а най-очакваното представление беше именно „Аз обичам, ти обичаш, тя обича“ на Теди Москов. Артистичият директор на „Аполония“ Маргарита Димитрова сподели колко съкрушена била една дама, след като разбрала, че всичко за Теди вече е продадено. Постановката, която разказва не за любовен и приятелски триъгълник, а за четириъгълник, се игра тази събота.
На следващия ден режисьорът Теди Москов говори за цената на успеха в превърналите се вече в традиция срещи със созополската публика. Той разказа за любовта си към Италия и италианското кино, от което са вдъхновени голяма част от неговите представления. Разказа и за срещите си с режисьорите, от които черпи най-много вдъхновение – Марио Моничели и Еторе Скола. Филмът на Скола „Обичахме се толкова много“ е и в основата на спектакъла „Аз обичам, ти обичаш, тя обича“.
Теди Москов има немалко идеи за бъдещи проекти, базирани на литературни и кино сюжети. Все пак, поводът Москов за пореден път да бъде част от Празниците на изуствата беше изиграната в събота вечер постановка. След като я изгледах ме загложди един от основите въпроси, които си задават персонажите в представлението – какво му остава на човек да направи, когато, въпреки усилията му, всичко е все тая. От този въпрос започва и разговорът ми с Теди Москов.
До 20 август ще продължи приемът на текстове за Националния литературен конкурс за поезия и проза "Янаки Петров". Всеки желаещ може да изпрати своите творби на адрес nkyanaki_petrov3@abv.bg . В категория "Поезия" могат да бъдат изпратени до три стихотворения, а в раздел "Проза" – произведения с дължина до три стандартни страници...
Историкът Петър Николов-Зиков разказваза съдбата на престолонаследника от Шишмановата династия Иван Стефан в книгата "Людовико – императорът на България". Трудът разкрива съдбата на царя в изгнание. В изданието авторът продължава да изследва родната история от XIII и XIV век след неговите трудове "Истинската история на Видинското княжество" и "Домът..
Старозагорският драматичен театър ще представи тази вечер най-новата си премиера – спектакъла "Многострадалната Геновева или летопис на едно въстание". Първата среща с публиката ще се състои на сцената на Античния форумен комплекс "Августа Траяна" в Стара Загора . Постановката е резултат от съвместната работа на утвърден екип: драматизацията е дело..
Предстоят три дни приключенско кино под звездите в "Лятна филмомания " . Фестивалът в Банско ще предложи избрани филми от миналогодишното издание на Банско филм фест. Селекцията включва най-добрите планинарски, приключенски и екстремни филми през последната година. Жителите и гостите на Банско ще се насладят на 9 филма от България, Полша, Италия,..
Габровската художничка Пепа Църова представя в Троян, в "Серяковата къща", от 18:00 часа своята самостоятелна изложба "Разговор за градини и поляни". Изложбата е съвместен проект на галерия "Серякова къща" – Троян, и галерия "Орловска 10" – Габрово, и поставя начало на бъдещо сътрудничество между двете експозиционни пространства. С авторката Пепа..
Във Видин на 21 юли започна четиринадесетото издание на фестивала на изкуствата "Дунавски вълни". Той ще продължи до 26 юли на различни места в града и в..
В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" гостува проф. Грета Панова – български учен и математик с международно признание. В момента тя е..
Дискалкулия е едно от онези състояния, които често остават незабелязани, но когато разберем какво всъщност представлява, неволно се питаме: "А дали и аз..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg