Международният съвет на музеите (International Council of Museums, ICOM) е изправен пред сложната задача да обобщи постъпилите около 270 предложения за корекция на досегашната формулировка за музей. Новата дефиниция, предизвикала несвойствен за тази професионална общност разгорещен дебат, ще бъде гласувана на 7 септември в Киото, където ще се проведе Генералната асамблея на организацията. Проф. Стоян Сгурев, преподавател във Франция по мениджмънт на изкуството и социолог, коментира ситуацията така:
„Аз открих три измерения, които оформят двете концепции – традиционната или модерната концепция от една страна и съвременната или постмодерната от друга. Първо – дали за музея се мисли като за физическо пространство или като за концептуално пространство... Второто измерение: функционалност срещу споделеност, т.е. в първия случай става дума за това какво музеят може да даде на обществото, а във втория – какво обществото може да направи в музея. И трето: до каква степен трябва да се държи дистанция от политиката и идеологията срещу по-силна социална ангажираност от страна на музея – доста важно измерение, по което има силни различия между членовете на общността.“
Още за предложенията за нова дефиниция на понятието и институцията „музей“ – някои лаконични и делови, други емоционални и в бял стих, както и за тежестта им при бъдещото вземане на окончателното решение, чуйте в звуковия файл.
Журналистката Ан Апълбаум става известна с изследванията си за съветската диктатура, като преведените у нас нейни книги са "Гулаг: лагерите на смъртта", "Желязната завеса: рухването на Източна Европа, 1944-1956", "Червен глад: войната на Сталин срещу Украйна" и най-новата – "Конгломератът Автокрация. Диктаторите, които искат да управляват света"...
За втора година в Нов български университет ще се проведе Международният фестивал "Следата Шекспир". Мотото на фестивала е "Театърът като "конспект на времето ни, като негов летопис в съкратено издание." Ето как виждат мисията на Фестивала организаторите му: "Изборът на Шекспир като универсална оптика, през която анализираме и рефлектираме процесите..
85 години от рождението на журналиста и поет Георги Заркин бяха отбелязани в Чешкия център в София. Събитието, припомнящо жестоката съдба на този талантлив и достоен български писател, неслучайно беше организирано там. През 1968 г., докато е в затвора, Заркин обявява 28-дневна гладна стачка в знак на протест срещу нахлуването на армиите на Варшавския..
Марио Варгас Льоса става известен с романа си "Градът и кучетата", 1963, за да се нареди не само до най-големите писатели от Южна Америка като Габриел Гарсия Маркес, Карлос Фуентес и Хулио Кортасар, но и в света. Получава Нобелова награда за литература през 2010 година, а у нас през 2013беше удостоен с Доктор хонорис кауза на Софийския университет...
Латвийският сериал "Съветски дънки" е написан от българската сценаристка Теодора Маркова, която стои и зад редица от най-успешните български продукции през последното десетилетие. Той се превърна в сензация, след като спечели наградата на публиката на престижния телевизионен фестивал Series Mania 2024, а актьорът Карлис Арнолдс Авотс бе отличен с..
1170 години след създаването си първата старобългарска азбука продължава да привлича интереса на учените, широката публика и любителите на загадки. В чест..
Пoредният брой на "Литературата, начин на употреба. На фокус – Полша", осъществен със спомоществователството на Полския институте посветен на Олга..
Журналистката Ан Апълбаум става известна с изследванията си за съветската диктатура, като преведените у нас нейни книги са "Гулаг: лагерите на смъртта",..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg