Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

„Демократично, приобщаващо, полифонично пространство за критичен диалог“ или просто „музей“

Снимка: icom.museum

Международният съвет на музеите (International Council of Museums, ICOM) е изправен пред сложната задача да обобщи постъпилите около 270 предложения за корекция на досегашната формулировка за музей. Новата дефиниция, предизвикала несвойствен за тази професионална общност разгорещен дебат, ще бъде гласувана на 7 септември в Киото, където ще се проведе Генералната асамблея на организацията. Проф. Стоян Сгурев, преподавател във Франция по мениджмънт на изкуството и социолог, коментира ситуацията така:
„Аз открих три измерения, които оформят двете концепции – традиционната или модерната концепция от една страна и съвременната или постмодерната от друга. Първо – дали за музея се мисли като за физическо пространство или като за концептуално пространство... Второто измерение: функционалност срещу споделеност, т.е. в първия случай става дума за това какво музеят може да даде на обществото, а във втория – какво обществото може да направи в музея. И трето: до каква степен трябва да се държи дистанция от политиката и идеологията срещу по-силна социална ангажираност от страна на музея – доста важно измерение, по което има силни различия между членовете на общността.“

Още за предложенията за нова дефиниция на понятието и институцията „музей“ – някои лаконични и делови, други емоционални и в бял стих, както и за тежестта им при бъдещото вземане на окончателното решение, чуйте в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Автопортрет, 1983

За материалното и духовно наследство на Дечко Узунов

Казанлък е град, който освен наследството на траките и аромата на роза дамасцена може да предложи на своите гости едно пътуване в чудния свят на изобразителното изкуство. На 27 юни в Софийската градска художествена галерия се състоя лекция на тема "Дечко Узунов и неговото наследство в Казанлък". В "Артефир" д-р Пламен Петров говори за..

публикувано на 29.06.24 в 08:30

Краткият рай на Николай Искренов

Тази година наградата на редакция "Хумор и сатира" на Националния конкурс за хумор и сатира в град Кубрат спечели столичният поет Николай Искренов.  Журито оцени искрените, човешки и "кинематографични" стихове, които той бе предложил за участие. Оказа се обаче, че Николай Искренов има не само сатирични стихотворения, палитрата на неговите интереси е..

публикувано на 29.06.24 в 08:00

Кулябин, Коршуновас и една "Среща сред цъфналите праскови"

Три големи събития предстоят в рамките на фестивала "Световен театър в София" . Повече за вълнуващите театрални преживявания, които очакват българската публика  в "Артефир", разказва театроведът Асен Терзиев . Това е 18-о издание на фестивала, който е част от Културния календар на Столична община. "Страх и отчаяние в Третата империя" –..

публикувано на 28.06.24 в 16:37
Мариус Донкин

Мариус Донкин взе голямата награда на Международния фестивал "МоноАкт" – Косово

Химн за обичта и толерантността е монодрамата "Господин Ибрахим и цветята на Корана", с която актьорът Мариус Донкин спечели голямата награда на VI издание на Международния фестивал "МоноАкт" в Косово . Пет пиеси участваха в състезателната програма, като моноспектакълът по едноименното произведение на Ерик-Еманюел Шмит заслужи овациите на..

публикувано на 28.06.24 в 15:59

Международният форум за кирилицата продължава

Това издание на "Артефир" пренася слушателите на церемонията по откриването на Международния форум за кирилицата "Азбука, език, идентичност" . Двудневното събитие, инициирано от вицепрезидента на Република България Илияна Йотова, започна на 27 юни в зала 6 на НДК и продължава днес (28 юни) в Регионалния исторически музей - Пловдив...

публикувано на 28.06.24 в 15:10